Portret pamięciowy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portret pamięciowy z XIX wieku

Portret pamięciowy – grafika, przedstawiająca nieznanego sprawcę, sporządzona przez policję na podstawie relacji grona przypadkowych osób, najczęściej konfabulantów, fantastów lub sklerotyków celem ujęcia sprawcy przestępstwa.

Sposób sporządzenia[edytuj • edytuj kod]

Osoba przedstawiona na portrecie pamięciowym generalnie posiada cechy właściwie 75 % osobników populacji ludzkiej. Z portretu można wywnioskować, że portrertowany przestępca posiadał głowę, tułów, ręce i nogi. Był też zazwyczaj w coś ubrany. Z niektórych portretów wynika, że przestępstwa dokonała sama głowa, wyposażona w oczy, nos i usta, a reszta ciała jest kryminalistycznie nieistotna, ponieważ policjanci wychodzą z założenia, że zazwyczaj głowa jest do czegoś przyczepiona.
Portret pamięciowy sporządza osoba sprawnie władająca ołówkiem. Sporządzając go, musi dokonać syntezy danych typu Panie, wyglądał jak sąsiad spod trójki! Panie, to był on, mówię wam, aresztujcie go! oraz To był, psze Pana, Spajderman! tudzież No taki był... Czy ja wiem... Zwyczajny taki.... Efektem jego pracy jest więc postać, która spogląda na nas z niepokojem lub zgrozą, co też z niej zrobiono. Może ona posiadać cechy wielu płci oraz ras, nie wyłączają tych pozaziemskich.

Na tym portrecie pamięciowym uwagę zwracają charakterystyczne, jasnozielone oczy sprawcy

Efekt rozpowszechnienia porteru pamięciowego[edytuj • edytuj kod]

Po rozpowszechnieniu portretu pamięciowego na policję dzwonią uczynni obywatele, uprzejmie donosząc, że właśnie widzieli portretowaną osobę na ulicy, w tramwaju lub wręcz obudzili się koło niej w łóżku. Sportretowani przestępcy nabierają dzięki temu umiejętności bi-, a nawet multilokacji, a w ich miejsce aresztowani są różni prawi obywatele, którzy natychmiast przyznają się do różnych nienotowanych wykroczeń, przez co wykrywalność tak czy siak wzrasta.
W przypadku wyemitowania portretu w programie 997, na policję dzwonią osoby działające z kilkuminutowym opóźnieniem, żądając aresztowania Michała Fajbusiewicza.