Republika Serbska

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Republika Serbska
Flag of the Republika Srpska.svg
Kto by pomyślał że Republika Serbska ukradła flagę Serbii?
Stolica Banialuki Doboj
Ludność wybita
Język urzędowy serbski lub bośniacki w zależności kogo się pyta
Ustrój Taki sam jak w Afryce
Religia prawosławie
Waluta głowy Bośniaków nabite na pale
 

Republika Serbska (sepleń. Republika Srpska) – dziwadło geopolityczne na południu Europy, jedna z dwóch części składowych Bośni i Hercegowiny. Drugą jej częścią jest Federacja Bośni i Hercegowiny, w której żyją muzułmanie, a w Republice Serbskiej żyją prawosławni Serbowie[1]. Stolicą Republiki Serbskiej jest, bez banialuk, Banja Luka, chociaż miejscowi wolą Doboj.

Historia[edytuj]

Republikę Serbską rozpoczął rzekomo Układ w Dayton, lecz lata wcześniej w 1992 roku, na pomysł Republiki Serbskiej wpadł również nikt inny jak Radovan Karadžić. No i to w zasadzie tyle, gdyż jest to sztuczny twór.

Kultura, społeczeństwo, gospodarka[edytuj]

Po cCenzura2.svgj się rozpisywać o kulturze i społeczeństwie – wszystko jest takie same jak w Serbii z taką różnicą, że jest jeszcze gorzej. Gospodarka w modelu centralnie planowanym opiera się na pozyskiwaniu surowców odnawialnych z ruin, a sektor prywatny opiera się na zbieraniu złomu z rozbitych czołgów.

Przypisy

  1. Idealna mieszanka tworząca jeden kraj, nieprawdaż?


Crystal Clear app internet.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny geografii. Jeżeli kiedykolwiek widziałeś to miejsce – rozbuduj go.