Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2021!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Dart

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Rzutki)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lotki!

Jakiś noob o Darcie

Piękny strzał za trzy z linii zagrywki!

Szpakowski o Darcie

Dart (pot. „rzutki”, bądź „lotki”) – sport, w którym rzuca się rzutkami w tarczę.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Tutaj widzimy jeden rzut...
...a tu drugi...
Mogą rzucać także kobiety.
Tutaj rzut za mamusię....
...a tu za tatusia.

Gdy Zawisza Czarny dawał Krzyżakom w mordę, Anglicy walczyli z Francuzami w Wojnie Stuletniej. Poddanym HMS (w tym osławionym łucznikom) walka nie wychodziła dobrze, więc próbowali to jakoś odreagować w oberżach. Rycerze topili smutki w ciepłym piwie, a wspomniani już łucznicy strzelali do tarcz. Jednak zwykłe strzały nie były poręczne, nie mówiąc już o łukach (wszystko to odbywało się w środku karczmy). Któryś z mądrzejszych wojaków wymyślił, aby przestać strzelać i skrócić strzały po to, by były bardziej poręczne. Tak narodził się Dart...

Na jakiś czas zapomniano o tym sporcie, do momentu gdy rozwinął się przemysł. Robotnicy czy górnicy, chcieli znaleźć jakąś alternatywę dla siebie (bo boks po 20 godzinach pracy i 3 kuflach piwa nie był z pewnością dobrym pomysłem). Przypomnieli sobie o Darcie i dyscyplina zaczęła przeżywać renesans. Tam gdzie jeździli angielscy robotnicy, tam był Dart. Ten sport bardzo się spodobał zwłaszcza Holendrom oraz Skandynawom. Co ciekawe, Dart nie przyjął się w Indiach, które zazwyczaj chłonęły każdą rozrywkę kolonistów jak gąbka.

Rodzaje gry[edytuj • edytuj kod]

W darcie jest parę rodzajów samej gry, ale sens jest taki sam – rzucać celniej, szybciej i lepiej.


301, 501, 701...[edytuj • edytuj kod]

Tutaj chodzi o to, aby trafiać tak aby zdobyć równe 301/501/701/1001 itd. punktów (a spróbuj rzucić więcej, to powtarzasz!). Dziwactwem jest jednak to, że zamiast zdobywać punkty, traci się je. Wynika to z tego, że „pomysłodawcy” z XIX wieku byli hazardzistami i przyzwyczaili się do tracenia wszystkiego. Jak stracisz wreszcie te punkty jako pierwszy, to zwyciężasz gema. Musisz wygrać 3 gemy, aby wygrać seta. A jak wreszcie wygrasz 3 sety to jesteś debeściak, bo wygrywasz spotkanie. Kto pierwszy straci, tym lepiej. Można też grać na większą liczbę punktów.

Tutaj każdy chce trafić!

Marzeniem każdego gracza jest rzucenie MAXA, czyli 3 razy w to pole zaznaczone po prawej stronie, bo wtedy traci się 180 punktów.

Rekordem jest gra dwóch holendrów w 100001. Nie wiadomo jaki był wynik i czy spotkanie się skończyło.

Cricet[edytuj • edytuj kod]

Nie wiedzieć czemu ten rodzaj tak się nazywa, ale „pomysłodawcy” najprawdopodobniej byli pijani podczas wymyślania nazwy. Trzeba rzucić 3 razy w pola punktowane od 15 do 20 + bycze oko (czyli środek). Jak ktoś tego dokona i będzie pierwszy, to wygrywa całe spotkanie. Ten rodzaj gry przez profesjonalistów uznawany jest za zabawę dla noobów. Bo twardziele grają tylko w 1001!

Gangsta player, nie?!

Tarcze[edytuj • edytuj kod]

Są trzy rodzaje tarczy:

Standardowa – czyli taka w jakiej grają w Lakeside. Jest strasznie skomplikowana, ale nawet fajnie wygląda. Tylko na niej grają prawdziwi gracze Darta!

Elektroniczna – podobna do tej powyżej, ale zamiast jakiegoś fajnego materiału ma coś guzikopodobnego na tarczy. Jak specjalna rzutka trafi w cel (dajmy na to 20), to naciśnie pole i zaliczy ci punkty. Prawdziwy darcista nie gra na takiej, chyba że sam w domu.

Uproszczona – taka która zawiera 12 okręgów od 1 do 12. Do takiej to można strzelać z wiatrówki, a nie rzucać. Tylko dla noobów...