Żużel

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Speedway)
Typowy wyścig żużlowy

Najbardziej życiowym sportem jest żużel,
to zupełnie jak w życiu, w kółko się kręcą,
a tylko najszybszy zostaje zwycięzcą

Grupa Operacyjna o żużlu

Sport żużlowy, żużel – konkurencja sportowa polegająca na jeżdżeniu motorkiem cztery kółka dookoła owalnego toru. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że owe pojazdy nie mają hamulców, skrzyni biegów oraz skręcają w odwrotnym kierunku.

Popularność[edytuj • edytuj kod]

Sport ten jest popularny głównie w Europie (Polska, Szwecja, Dania, Anglia) oraz tam, gdzie żyją kangury. Liczba kibiców wynosi od 500 (Niższe ligi oraz mecze typu Mistrz kontra Cienias), przez 5000 (typowy mecz), 15000 (derby żużlowe lub mecz na szczycie) do dużo większych liczb (mistrzostwa kontynentu lub świata).

Zasady[edytuj • edytuj kod]

Są inne w każdym kraju, ba, w każdej lidze każdego kraju. Najlepszym przykładem są Speedway Ekstraliga i polska I liga.

Zasady identyczne w każdym kraju[edytuj • edytuj kod]

  1. Licencja jest wydawana osobom mającym od 16 do 35 lat. W rzeczywistości jednak, otrzymują ją głównie młodziaki do osiemnastego roku życia, bo nikt starszy nie chce już rozpoczynać kariery w tak późnym wieku.
  2. Juniorem jest sportowiec do lat 21.
  3. Żużlowcy mogą być wykluczeni z wyścigu za:
    1. Wjechanie w bandę i nie podniesienie się z toru.
    2. Położenie się na torze i nie podniesienie się z toru.
    3. Wjechanie w przeciwnika i nie podniesienie się z toru.
    4. Wjechanie w przeciwnika tak, żeby ten nie podniósł się z toru.
    5. Drzemkę w parkingu i zaspanie na swój wyścig.
    6. Zepsucie się motorka przed startem, po którym zawodnik nie wróci pod taśmę na drugim.
    7. Wjechanie dwoma kołami w krzaki na trawnik w środku toru.
    8. Powolną jazdę motorka, po której zawodnik zostaje zdublowany.
    9. Wjechanie w przeciwnika tak, żeby nikt się nie przewrócił, ale motorek rywala był zepsuty.
    10. Wjechanie w taśmę startową (w niektórych ligach).
    11. Zły kolor lub odcień pokrowca na kask.
    12. Podgrzewanie opon (w niektórych ligach).
  4. Żużlowcy mogą być wykluczeni z całego meczu za:
    1. Zepsuty samolot, który uniemożliwił dotarcie na mecz.
    2. Ucieczkę z motorkami przed kontrolą.
    3. Wejście na tor w czasie nieswojego wyścigu, w celu pomocy kolegom na torze
    4. Spakowanie motocykla po zawodach przed uzyskaniem zgody sędziego.

Inne zasady[edytuj • edytuj kod]

W niektórych krajach obowiązuje limit średniej biegowej (KSM), co oznacza, że drużyna nie może mieć zbyt wielu dobrych zawodników. Założenie jest takie, by kluby nie przepłacały za konktrakty dla najlepszych zawodników. Dzięki temu sprytnemu pomysłowi przepłaca się za zawodników najsłabszych, a szansę występu otrzymują oldboje, którzy nie załapali by się do składu w normalnych warunkach.

Mecz w polskiej lidze może być odwołany ze względu na deszcz padający dzień wcześniej np. w Słowenii, jeśli jeden z zawodników mających wziąć udział w meczu miał również uczestniczyć w tamtych zawodach, a zostały one przeniesione na ten sam dzień, w którym ma się odbyć mecz w Polsce. Co ciekawe, ma to miejsce w sytuacji gdy dany zawodnik jest jednym ze słabszych w drużynie. Jeśli sytuacja dotyczy np. lidera zespołu, który nie może wziąć udziału w meczu, to on się odbywa, a każdy z pozostałych zawodników startuje za niego po jednym razie.

Mecz może zostać zaliczony po rozegraniu minimum 8 z 15 biegów, jeśli warunki na torze uniemożliwiają dalszą jazdę. Dlatego jeśli zaczyna padać deszcz, drużyna wygrywająca ZAWSZE zgłasza sędziemu, że tor zagraża zdrowiu zawodników, zaś drużyna przegrywająca ZAWSZE stwierdza, że można bezpiecznie jechać.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

Możliwość rozegrania zawodów żużlowych jest mocno uzależniona od pogody. Dlatego jeszcze do niedawna zdarzało się, że jeśli lider zespołu gospodarzy był akurat kontuzjowany, nad stadionem potrafiła przejść niespodziewana "ulewa". Pozostała część miasta zazwyczaj pozostawała sucha. Bardziej roztropni działacze wysyłali polewaczkę nie tylko na tor, ale również na ulice miasta, żeby sytuacja była bardziej wiarygodna.

Do rozegrania zawodów potrzebne są minimum dwie będące w gotowości karetki na stadionie. Dlatego jeśli drużyna gospodarzy potrzebuje dłuższej przerwy (np. na wymianę silnika w jednym z motocykli, albo drużyna prowadzi po 10 biegach i czeka na deszcz), dobrym zwyczajem i wyrazem wsparcia dla zespołu jest nagłe zasłabnięcie któregoś z kibiców.

Innym sposobem na wzięcie "przerwy technicznej" jest zgłoszenie protestu dotyczącego motocykla przeciwnika. Nie ma znaczenia, że jest on zgodny z regulaminem, ale przeprowadzenie odpowiedniego badania trwa ok. 10 minut.

Igrzyska Olimpijskie[edytuj • edytuj kod]

Żużel nie jest dyscypliną olimpijską. Jest to spowodowane tym, że sport ten budzi jakiekolwiek zainteresowanie w ok. 10 krajach, a co za tym idzie, mniej więcej tyle państw ma swoje reprezentacje. Argument ten nie dociera jednak do zagorzałych fanów tego sportu.