Szogun

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Została wydana nawet gra o Szogunie!

Chodź, Szogunie!

Bronisław Komorowski wzywający Szoguna.

Szogun (jap. Shogun) – taki fajny koleś zajmujący się wojem i spokojem, pochodzący z Kraju, gdzie wiśnia kwitnie.
Swego czasu, kiedy zabrakło tam cesarza, oni wstawili na tron ówczesnego szoguna. Wtedy oto powstał Szogunat. Okres panowania szogunów nazywany jest po japońsku bakufu, co oznacza: „rządy spod namiotu”. W naszym ojczystym języku używa się również słowa „siogunat”, co jest używane tylko przez ludzi, którzy mają problemy z wymową.

Historia[edytuj]

Szogunów jako wojskowych wprowadzono w het het dawno temu, czyli około 794 roku. Pierwszy, który dostąpił tego zaszczytu miał mało znany Otomaro Ōtomo na czas wojny z Ajnami – ludźmi z północy. Po zakończeniu tejże wojny w 811 r. funkcja ta została zniesiona. Przywrócono ją dopiero pod koniec XII wieku. W 1192 r. cesarz Let's Go-Shirakawa pomyślał sobie, że te nooby, jakimi byli szoguni, nie były takie złe, więc nadał ten tytuł Yoritomo Minamoto, który przekształcił ją znowuż w funkcję dożywotnią i dziedziczną.

W następnych stuleciach funkcja sioguna, jako wojskowego władcy Japonii, została umocniona przez rody Ashikaga i Tokugawa. I wszystko szło by tak dalej, gdyby nie paru samurajów i Hamerykanów. Pewnego dnia przyszli oni do ówczesnego szoguna Yoshinobu Tokugawa i powiedzieli mu, że mogliby zrobić na nowo cesarza i on mógłby nim być. Zostali jednak wyCenzura2.svgni z pałacu, co było przyczyną wybuchu rewolucji w 1868 roku. Szoguna wywalono, wprowadzono Cesarza, a Hamerykanie zdobyli monopol w Japonii. W następstwie wydarzeń doszło do wojny japońsko–rosyjskiej, co spowodowało niezadowolenia w Rosji, następnie wybuchła tam rewolucja i powstało ZSRR.

Wymowa słowa[edytuj]

Według Wikipedii, prawidłową wymowa japońskiego słowa 将軍 w języku polskim jest siogun. Jednak Wikipedia była, jest i będzie Wikipedią, a szogun pozostanie szogunem. Powód jest jasny: komu by się chciało wymawiać jakieś siogun, skoro można po prostu powiedzieć szogun.

Zobacz też[edytuj]