Sztutowo

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Sztutowo – metropolia i gmina o rozmiarach wsi, tętniąca życiem podczas sezonu letniego, a zamieniająca się w najgłębsze zadupie tuż po nim. Znana z luksusowych kwater i cen porównywalnych do Nowego Jorku. Znane jest ze zmodernizowanej promenady w kierunku plaży, taniego parkingu płatnego czynnego 24h na dobę, czystego i ciepłego Morza Bałtyckiego, lumpeksu, pizzerii na tyłach jednego ze sklepów oraz dyskoteki, gdzie w nos czy policzek łatwo się dostaje. Posiada swój własny urząd morski i kilka sklepów, które cieszą się dużym powodzeniem wśród miejscowych i wczasowiczów. Oprócz tego atrakcją turystyczną są pola, na których pasą się krowy oraz dziki las, gdzie desperaci szukają zakopanych bursztynów.

Sport[edytuj • edytuj kod]

Sztutowo posiada swój własny klub sportowy oraz ogromny i zmodernizowany stadion, gdzie odbywają się nie tylko mecze, ale i imprezy (raz miejscowość nawiedziła nawet megagwiazda show-biznesu Mandaryna). Przez stadion przewija się dziennie tysiące turystów, ponieważ na jego końcu znajduje się dziura w płocie, przez którą można się dostać na leśną ścieżkę prowadzącą do plaży.

Wody[edytuj • edytuj kod]

Oczywiście, Sztutowo ma dostęp do Morza Bałtyckiego, dzięki czemu egzystuje chociaż w miesiące letnie, bo gdyby nie morze, to może byłaby to zapadła i zaginiona wieś niczym Atlantyda. W Sztutowie są też rzeczki czy kanały, ale lepiej się do nich nie zbliżać, chyba, że chce się poznać skutki oddziaływania różnych radioaktywnych środków chemicznych.

Obozy[edytuj • edytuj kod]

  • W Sztutowie powstał pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny na ziemiach polskich. Dziś znajduje się tam muzeum, nawiedzone raz przez niedoszłego Napoleona eks-premiera Jarosława Kaczyńskiego (było to największe wydarzenie w historii wsi od końca wojny). Ostatnio jeden z eks-pracowników obozu, przybyły z Germanii Szwab odwiedził swoje dawne miejsce pracy, zabierając pamiątkę w postaci drzwiczek od krematorium (chciał sobie powiesić nad kominkiem). Niedaleko granic obozu, w lesie, znajduje się pomnik upamiętniający ofiary. Każdy powinien tam iść i z szacunkiem odnieść się do tego miejsca, oraz oddać hołd poległym więźniom.
  • W Sztutowie znajduje się też drugi obóz, działający współcześnie w miesiącach letnich. Jest to obóz przetrwania dla recydywistów w wieku od 11 – 19 lat. Mieszkają między drzewami pod namiotem w samym centrum buszu cierpiąc głód, chłód, upał oraz uczestnicząc w ciężkich szkoleniach i próbach dla twardzieli w lesie i na plaży, zwanych potocznie „zabawami i grami integracyjnymi”.

Turyści[edytuj • edytuj kod]

Najwięcej turystów przybywa z polskiej stolicy, Warszawy. Dziwne jest, że na miesiące letnie „we polisz kapitol” nie zostanie przeniesiony właśnie do Sztutowa. Jak już i premier tam przyjeżdża?

Sztutowo cieszy się też dużą popularnością wśród turystów z Białorusi, głównie młodych kolonistów, którzy czerpiąc z europejskiej wolności pozostawiają po sobie pamiątki w postaci graffiti, które opowiada o ich skrywanej nienawiści do „ukochanego” wodza, dziadzi Łukaszenki.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Na podstawie sprzedawanego towaru w sklepie można stwierdzić nację klienta. Miejscowi kupują przeważnie alkohol i artykuły spożywcze. Turyści z Polski – alkohol, turyści z Białorusi – masowo lody, chipsy i Coca-Colę, czasem też słone orzeszki ziemne.
  • Wakacje w Sztutowie kosztują mniej-więcej tyle, ile wakacje w Chorwacji, Grecji czy Bułgarii, zatem warto się tam wybrać.

Położenie[edytuj • edytuj kod]

Sztutowo znajduje się na jednej z mniej-znanych polskich półwyspów, na Mierzei Wiślanej, która ponoć stoi na bursztynie.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]