FotoŁowca 2021
Zostały już tylko 3 dni do końca FotoŁowcy 2021! To ostatnia szansa by wrzucić zabawne zdjęcie i zdobyć tytuł FotoŁowcy 2021!

Yakuza

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zjazd delegatów na kongres partyjny

Yakuza – działający w Japonii ideał partii politycznej, gdyż jako pierwsza postawiła ona na pełną prawdomówność. W ten sposób ugrupowanie zaczęło, zupełnie otwarcie kraść i robić przekręty, a z czasem nawet wycofało się z życia politycznego Kraju Kwitnącej Wiśni, przez co w obecnych sondażach Yakuza nie jest uwzględniana. Cieszy się ona jednak relatywnie wysokim poparciem, zwłaszcza wśród młodzieży, za co odpowiadają udane kampanie ocieplania wizerunku, jak mangi i anime.

Charakterystyka[edytuj • edytuj kod]

Ideologicznie trudno jest sklasyfikować Yakuzę jako partię prawicową, lub lewicową. Z jednej strony głosi ona przywiązanie do tradycyjnych, japońskich wartości, z drugiej natomiast gorąco wspiera dostęp do narkotyków. Wypracowania wspólnego światopoglądu nie ułatwia fakt, że Yakuza nie jest partią jednolitą, a zrzeszeniem licznych, mniejszych ugrupowań, posiadających własne kierownictwa i struktury terenowe. Pod tym względem Yakuzę porównać można do polskiej Zjednoczonej Prawicy, w której rolę PiS-u pełni partia Yamaguchi-gumi z prezesem Shinobu Tsukasą na czele.

Członkowie Yakuzy słyną z oddania swojej organizacji, co manifestują podobną aparycją. Poszli oni jednak o krok dalej, niż miłośnicy biało-czerwonych krawatów, czy też czerwonych opasek z czarnym zygzakiem i postanowi solidarnie wspierać podupadającą w Japonii branżę tatuażu, która, do dziś jest przez wrogów Yakuzy bojkotowana.

Wśród zagranicznych sojuszników Yakuzy warto wymienić włoską partię 'Ndrangheta.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Niczym Polskie Stronnictwo Ludowe, Yakuza ma wielowiekową, zaszczytną historię i tworzona była przez osoby z marginesu społecznego, szukające lepszego życia dla siebie[nie potrzeba źródła] i narodu[potrzebne źródło]. I podobnie, jak Polskie Stronnictwo Ludowe walczy dziś desperacko o przetrwanie.

Czasy, gdy Yakuza była partią masową i posiadała ponad setkę tysięcy aktywnych członków z nizin społecznych przeminęły już dawno, choć pomysł ten podchwyciła później niejaka Solidarność. Obecnie w Japonii trwa na Yakuzę nagonka, a jej działacze są aresztowani i pod fałszywymi zarzutami przywłaszczenia sobie środków finansowych i działania na szkodę państwa skazywani na śmierć. Prześladowania te są wynikiem strachu innych partii przed konkurencją, która kradnie jawnie i na uczciwych zasadach.

Program Yakuzy[edytuj • edytuj kod]

  1. Walka z przestępczością. Konkurencyjną.
  2. Ochrona japońskich dzieci przed pedofilami poprzez sprzedawanie pedofilom dzieci z Indii.
  3. Zapewnianie Japończykom towarów, których w kraju nie sposób dostać, jak na przykład narkotyków.
  4. Wsparcie obronności ojczyzny przez wyposażenie ludzi w broń z poradzieckich zapasów z Uzbekistanu.
  5. Walka z korupcją w policji, a najlepiej w ogóle z policją.
  6. Program Praca dla młodego lekarza realizowany poprzez dostarczanie lekarzom pacjentów z ranami postrzałowymi.
  7. Likwidacja patologii, przy jednoczesnym założeniu, że patologią są wrogowie Yakuzy.

Co niespotykane w przypadku partii, Yakuza swój program realizuje, nie będąc ani w rządzie, ani nawet w opozycji.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]