Granica ciągu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Linia 26: Linia 26:
[[http://img336.imageshack.us/img336/2791/ciagnik8yz.png]]
[[http://img336.imageshack.us/img336/2791/ciagnik8yz.png]]


[[kategoria:Matematyka|Ciągu, Granica]]
--[[Wikipedysta:Karacz86|Karacz86]] 19:33, 5 sty 2006 (UTC)

Wersja z 20:54, 5 sty 2006

Granica ciągu

Definicja

Granicą ciągu nazywamy punkt w którym już nie możemy dalej ciągnąć.Z pojęciem granicy ciągu wiąże się pojęcie dążenia do granicy, inaczej Zbieżności ciągu.Jeśli o czymś mówimy że 'długo nie pociągnie' oznacza to że zbliża się do granicy i dalej ciągnąć nie będzie w stanie.

Obliczanie

Obliczanie ciągu ogranicza się do wyliczenia wartości punktu OB danego ciągu przy założeniach że punkt OB-ciągu nie jest większy od tzw. wytrzymałości ciągowej obiektu ciąganego.

                        4*z/$
                    OB= --------- 
                        (!!!)-2*T               
                                                                                     


gdzie: $ - stawka za godzinę w USD, z - współczynnik ciągania, (!!!) - wytrzymałość ciągowa, T - temperatura za oknem mierzona w nocy z 29 na 30 marca przyszłego roku 5 i pół minuty po godzinie 3.

Achtung!

Z powodu kłopotliwego ustalania wartości T pomiary takie wykonuje się niezwykle rzadko co skutuje częstokroć przeciągnięciem.Występuje też pojęcie niedociągnięcia. W celu ułatwienia pomiarów pewnej grudniowej nocy nieznany amator radzieckiej motoryzacji stworzył Ciągnik który spowodował rewolucję w matematyce zwłaszcza w ZSRR i był faktyczną przyczyną wybuchu rewolucji październikowej.


[[1]]