Nonsensopedia:O Nonsensopedii

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Kanciapa / Podstawowe zasady / O Nonsensopedii

Witaj na Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru, którą każdy może edytować! Jeśli jesteś u nas po raz pierwszy, koniecznie przeczytaj powitanie nowicjuszy.

Czym jest Nonsensopedia

 1. Nonsensopedia jest encyklopedią – układ haseł encyklopedii powoduje, że opisuje ona realnie istniejące i powiązane ze sobą zjawiska oraz że może pomieścić je wszystkie, a zasadniczym kryterium doboru tematów jest ich encyklopedyczność. Oznacza to też, że Nonsensopedia jako encyklopedia nie publikuje innych typów treści.
 2. Nonsensopedia jest encyklopedią internetową – Nonsensopedia znajduje się w Internecie oraz jest i będzie tworzona i rozwijana w Internecie pod adresem https://nonsa.pl/.
 3. Nonsensopedia to wiki – każdy może edytować zawartość Nonsensopedii tylko przy pomocy przeglądarki internetowej, dzięki oprogramowaniu wiki.
 4. Nonsensopedia jest stroną moderowaną – chociaż każdy może edytować, to każda zmiana jest sprawdzana przez administratorów i innych zaufanych użytkowników i może być odrzucona (wycofana).
 5. Nonsensopedia jest stroną stawiającą na humor i satyrę – nie publikujemy tutaj poważnych esejów, programów politycznych partii, deklaracji ideowych ani nie rozprawiamy się i nie gloryfikujemy żadnych opcji (zob. nasza opcja).
 6. Nonsensopedia jest stroną na wolnej licencji – nie można sobie tu tak po prostu skopiować jakiegoś śmiesznego tekstu z internetu. Cała zawartość Nonsensopedii powstaje bezpośrednio tutaj i z przeznaczeniem do publikacji tutaj. Może być jednak legalnie kopiowana we fragmentach lub w całości (zob. Pomoc:Kopiowanie materiałów z Nonsensopedii).
 7. Nonsensopedia jest tworzona przez społeczność w oparciu o wszystkie zasady, które zostały spisane na stronach Kanciapy.
 8. Nonsensopedia jest stroną prezentującą fikcję – fikcja i prawda, fakty i zmyślenia mieszają się dla celu nadrzędnego, jakim jest śmieszenie czytelnika (zobacz też: zrzeczenie się odpowiedzialności).
 9. Nonsensopedia jest dziełem ogółu użytkowników: czytelników i edytorów, najczęściej anonimowych. Nie istnieje żadne zbiorowe ciało ani żadna pojedyncza osoba, którym można przypisać sukces bądź porażkę Nonsensopedii.
 10. Nonsensopedia jest niezależna – nie należymy do żadnej organizacji czy korporacji. Utrzymujemy serwery z własnej kieszeni, nie działamy dla zarobku.

Czym Nonsensopedia nie jest

 1. Nonsensopedia nie jest miejscem na wyświetlanie jedynej możliwej prawdy o świecie, w tym o polityce, światowym spisku itd. Nasza opcja to brak opcji.
 2. Nonsensopedia nie jest forum dyskusyjnym na tematy, które opisuje. Strony dyskusji służą do dyskusji nad hasłami, a nie nad ich tematami. Komentarze do haseł wpisywane bezpośrednio w treści haseł będą cofane i ignorowane.
 3. Nonsensopedia nie jest miejscem na pisanie o osobach prywatnych ani na pisanie blogów.
 4. Nonsensopedia nie jest Wikipedią ani też nie jest jej parodią.
 5. Nonsensopedia nie jest polską wersją Uncyclopedii. Nie staramy się ich naśladować i nie obowiązują nas ichnie zasady. Od dłuższego czasu idziemy swoją drogą.
 6. Nonsensopedia nie jest tradycyjną encyklopedią i poważne biogramy, gromadzące fakty biograficzne nie mają w niej racji bytu. Do tego celu stworzona została Wikipedia.
 7. W Nonsensopedii nie można napisać wszystkiego. Czuwają nad tym administratorzy i ustalone zasady encyklopedyczności.
 8. Nonsensopedia nie kolekcjonuje linków zewnętrznych, bo nie ma ani takiego interesu, ani obowiązku, ani żadnej przyjemności w tym, że powszechna może stać się opinia, że jak gdzieś spamować, to najłatwiej właśnie tutaj.
 9. Nonsensopedia nie jest wiarygodnym źródłem informacji i nie należy się sugerować jej zawartością, uznawać ją za reprezentatywną i za wyrokującą w omawianych kwestiach. Treść poszczególnych stron jest często tworzona przez jedną lub dwie osoby i twierdzenie, że Nonsensopedia napisała albo Nonsensopedia twierdzi jest nieuprawnione. Nonsensopedia daje pojedynczym osobom przestrzeń na pisanie dobrych haseł, nic więcej.

Zobacz też