Nonsensopedia:Raporty

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Kanciapa / Moderacja / Raporty

Raportyprzygotowanymi przez MediaWiki zestawieniami stron, na których dzieje się coś niekorzystnego (np. brak linków wewnętrznych czy kategorii), lub po prostu informacyjnymi zestawieniami stron. Na tej stronie znajdziesz spis poszczególnych raportów wraz z informacjami, czy zawsze ma być pusty i jak go ogarniać. Zatem do dzieła!

Nieużywane pliki[edytuj kod]

Copyrighty i inne pliki z niewolną licencją powinny zostać usunięte (chyba że są wyjątkowo śmieszne), pozostałym można znaleźć użycie lub też wywalić.

Zerwane przekierowania[edytuj kod]

Pokazuje strony, które są przekierowaniami do nieistniejących stron. Bardzo często powstają one po usunięciu stron (zazwyczaj na SDU), do których są jakieś przekierowania. Raport ten powinien zawsze być pusty, a robimy to poprzez usuwanie/ekowanie (w przypadku braku uprawnień do usuwania) wymienionych tam stron.

Najpotrzebniejsze kategorie[edytuj kod]

Strony z reguły znajdują się tam z powodu literówki w nazwie kategorii lub wpisania nieistniejącej kategorii przez autora. W zależności od sytuacji poprawiamy literówkę na stronie, tworzymy kategorię lub w ostateczności usuwamy ją ze strony (ale powinna ona posiadać przynajmniej jedną kategorię po usunięciu).

Niepożądane redlinki[edytuj kod]

Lista stron z linkami do nieistniejących stron, które takich linków nie powinny zawierać. Zwykle są to szablony nawigacyjne lub spisy, aby strona pojawiała się w raporcie, musi mieć w treści magiczne słowo __ALERGIANAREDLINKI__. Czerwone linki należy pousuwać, ale z głową, ten raport to tylko wskazówka, a nie wyrocznia.

Osierocone strony[edytuj kod]

Info.png Główny artykuł: Pomoc:Śledzenie_linków#Specjalna:Porzucone_strony

Strony, do których nie linkuje żadna inna strona na Nonsensopedii. Zalecane jest dodawanie linków do nich, ale nie przejmuj się, jeśli ci się to nie uda.

Wyjątkiem są strony Gry, które zwykle należy usunąć (ale przedtem dobrze się zapytać użytkownika dobrze rozeznanego w Grze, np. Sersculla, o opinię; może znajdzie się dla danej strony odpowiednie miejsce).

Osierocone strony dyskusji[edytuj kod]

Dyskusje, dla których nie istnieje odpowiadająca im strona z zawartością. Wszystkie należy bez wyjątku usunąć (lub zekować).

Puste kategorie[edytuj kod]

Raport ten pokazuje kategorie, które są, uwaga, puste. Z reguły takie kategorie są niepotrzebne (więc można je usunąć), z wyjątkiem kategorii technicznych (np. Kategoria:Odrzucone kandydatury ANM (2020)) i takich, które w przyszłości mają sporą szansę coś zawierać (np. tygodniowe kategorie NonNews dla przyszłych tygodni). W przypadku tych pierwszych możesz do strony kategorii dodać magiczne słówko __EXPECTUNUSEDCATEGORY__, co usunie je z tego raportu.

Potrzebne szablony[edytuj kod]

Pokazuje szablony, które nie istnieją, ale są używane. Praktycznie nigdy nie ma powodu używać nieistniejącego szablonu, więc wszystkie punkty stamtąd powinny być naprawione. Robimy to przez:

 • Jeśli szablon istnieje, ale jego użycie zawiera literówkę – poprawianie go.
 • Jeśli szablon został usunięty – usunięcie linków do niego (w niektórych wypadkach można wstawić szablon w tag <nowiki></nowiki>, jeśli jest istotny dla zrozumienia danego tekstu w dyskusji).
 • Jeśli szablon nie istnieje i jego użycie powstało w wyniku błędu użytkownika (np. nowi użytkownicy myślący, że jak wpiszą {{MojaNazwaUżytkownika}}, to pojawi się automagicznie ich podpis) – usunięcie lub w podanym przykładzie zamiana go na domyślny podpis. Dobrze jest też poinformować użytkownika, jak stworzyć podpis.

Potrzebne pliki[edytuj kod]

Raport ten sam w sobie jest mało interesujący ze względu na mnóstwo fałszywych (przekreślonych) wyników, ciekawsza jest kategoria wymieniona w linku we wstępie (a mianowicie Kategoria:Strony z odwołaniami do nieistniejących plików). Wszystkie punkty stamtąd bez wyjątku powinny zniknąć. Robimy to poprzez:

 • Jeśli plik został usunięty na SDU (możesz sobie włączyć gadżet LepszeRedlinki, przyda się), usuwamy wszelkie jego wystąpienia z artykułów i szablonów.
 • Jeśli nie możesz dojść, co jest nie tak, możesz na stronie z „potrzebnym plikiem” zrobić tzw. null edita, czyli otworzyć stronę edycji i bez zmieniania niczego zapisać. Taka edycja nawet się nie zarejestruje, ale strona zostanie odświeżona, co czasem spowoduje, że MediaWiki się magicznie ogarnie.
 • Jeśli dwa powyższe punkty nie przyniosły rozwiązania, znaczy to prawdopodobnie, że plik został usunięty na Wikimedia Commons. Nonsensopedia ma włączone współdzielenie plików z Commons, co oznacza mniej więcej tyle, że gdy użyjemy nazwy pliku nieistniejącej na Nonsensopedii, ale będącej na Commons, zostanie wstawiony on, jak gdyby był na Nonsie. Problem polega na tym, że gdy Commons usunie taki plik, nie otrzymujemy o tym żadnej informacji poza właśnie wpisem w powyższej kategorii. Należy zatem sprawdzić, czy plik był na Commons. Robimy to przez włączenie gadżetu „CommonsFilePage” i kliknięcie na stronie z plikiem zakładki u góry Zobacz w Wikimedia Commons (może być ukryta w „Więcej”); lub, jeśli nie chcesz włączać dodatkowych narzędzi:
  • Skopiowanie nazwy pliku w Nonsensopedii (bez przedrostku Plik:, z rozszerzeniem, np. Przykład.jpg dla Plik:Przykład.jpg;
  • Wejście na stronę główną Commons;
  • Zamiana tego, co jest w adresie URL po /wiki/ na File:, wklejenie tekstu skopiowanego w pierwszym punkcie i zatwierdzenie.
Po otwarciu strony prawdopodobnie zobaczysz rejestr usunięć. Jeśli ostatni wpis jest dosyć niedawno temu, to znaczy, że nasza hipoteza się potwierdziła.
W takim razie należy usunąć wszelkie wystąpienia pliku, tak jak w punkcie pierwszym.

Podwójne przekierowania[edytuj kod]

Pokazuje sytuacje, w których strona A przekierowuje do strony B, a ona sama do strony C. Jest to niepożądane, więc należy dla każdego wiersza stronę A przekierować do strony C. Wyjątkiem są strony nieskończony tunel, rekurencja i rekursja, jako że podwójne przekierowania są tam użyte jako element humorystyczny. Jeśli przekierowanie jest ze strony użytkownika do strony w przestrzeni głównej (powstałe zazwyczaj poprzez przeniesienie artykułu), należy je natomiast usunąć.

Nieużywane szablony[edytuj kod]

Najlepiej zostawić je w spokoju, a przed ewentualnym usuwaniem skonsultować się na Discordzie. Niektóre szablony są używane tylko i wyłącznie w sposób techniczny i dlatego występują na tej stronie.

Nieskategoryzowane strony[edytuj kod]

Obejmuje nieskategoryzowane szablony, nieskategoryzowane strony, nieskategoryzowane grafiki i nieskategoryzowane kategorie. Wszystkim stronom z tych raportów powinna być znaleziona odpowiednia kategoria (jeśli nie mamy pomysłu, można wejść na Discorda i zapytać; nie dodajemy kategorii na siłę, byleby były).

Przydatne strony: Kategoria:Szablony, Kategoria:Strona główna, Kategoria:Grafiki według tematu.

Bez linków wychodzących[edytuj kod]

Strony znajdujące się tam nie zawierają w sobie jakichkolwiek linków do innych stron. W miarę możliwości należy dodawać do nich linki do innych stron, ale tak jak wyżej, nic na siłę.

Do stron ze słownika dodajemy zazwyczaj linki tylko do innych stron słownikowych.

Raporty informacyjne[edytuj kod]

Nie pokazują negatywnych rzeczy na stronach, pełnią funkcję czysto informacyjną i nie trzeba nic z nimi robić.