Nonsensopedia:Formatowanie/biogram

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Kanciapa / Formatowanie / Biogram

Biogram w Nonsensopedii powinien być absolutnie podstawowy, a z wyglądu np. taki:

Imcio Kant (właśc. Immanuel Kant, ur. 22 kwietnia 1724 w Królewcu, zm. 12 lutego 1804 tamże) – filozof niemiecki; profesor logiki i metafizyki na Uniwersytecie Królewieckim. Domator, twórca filozofii krytycznej lub transcendentalnej, zakładającej że podmiot jest poznawczym warunkiem przedmiotu, konus.

Rozkład na czynniki pierwsze[edytuj kod]

Immanuel Kant – pogrubienie, pełne nazwisko (w przeciwieństwie do tytułu hasła, czyli w tym przypadku: Immanuel Kant, pełne nazwisko należy powtórzyć niezależnie od tego, czy jest identyczne z tytułem hasła, czy nie. Jeżeli jest inne, wtedy piszemy np.: Immanuel Jan Maria Kant).

(właśc. – już w nawiasie, nie przed. Właśc. nie wł., właściwie, również itd. Używamy tylko wtedy, kiedy nazwa hasła różni się od nazwiska, nie piszemy: Tomasz Budzyński (właśc. Tomasz „Budzy” Budzyński), tylko po prostu Tomasz „Budzy” Budzyński, nawet, jeżeli tytuł hasła to Tomasz Budzyński.

ur. 22 kwietnia 1724 w Królewcu, zm. 12 lutego 1804 tamże – ur., nie urodzony, urodz., * (gwiazdka), także nie bez niczego; zm. nie zmarł, umarł, † (krzyż), także nie bez niczego. Dalej: w Królewcu, nie w Królewcu w Rosji, Kalingradzie (bo, jeśli istnieje polski odpowiednik, to właśnie on ma być zapisany).

– – półpauza (–), nie dywiz (-), nie pauza (—).

filozof niemiecki; profesor logiki i metafizyki na Uniwersytecie Królewieckim – pochodzenie, główne zajęcie (i wszystkie następne i poboczne według ważności).

Dalej można już szaleć.

Stabilność biogramu[edytuj kod]

Bezwzględnie tępione będą wszelkie próby ingerowania w pierwsze akapity haseł, np. przez dopisywanie alternatywnych nazwisk i nazw własnych, nagminnego czyt., znany też jako, właśc., polskiej wymowy (debile nie czytają), słów zajebisty i chujowy we wszelkich odmianach, a także innych, próbujących już na początku zmienić zasadniczy wydźwięk hasła. Jeżeli chcesz coś zmienić, przeczytaj najpierw hasło, a potem bierz się za zmiany, najlepiej tam, gdzie są potrzebne, a nie tam, gdzie uważasz, że najwięcej osób Cię przeczyta. To nie konkurs piękności.

Zobacz też[edytuj kod]