FotoŁowca 2020
Pochwal się swoim zdjęciem w FotoŁowcy – konkursie fotograficznym na najzabawniejsze zdjęcie wszechinternetów!

Nonsensopedia:Zarządzanie treścią i portale

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kanciapa / Redakcja / Zarządzanie treścią i portale

Na tej stronie Kanciapy zebrano różnorakie wzkazówki i zalecenia o zarządzaniu treścią w obszarach tematycznych i portalach. Nie traktuj tego jednak jak twardej litery prawa, to jak się zajmiesz swoim poletkiem to twoja sprawa, byle efekt był dobry. Wskazówki mogą być jednak pomocne.

Kto może zostać zawodowym ogarniaczem treści[edytuj]

Każdy, byle miał akceptację ze strony administracji. Idź do adminów, przedstaw swój pomysł na ogarnięcie obszaru tematycznego i poczekaj na pomruk akceptacji.

Poza tym warto umieć dobrze operować treścią, linkami i innymi takimi rzeczami. Sporo informacji o tych sprawach znajdziesz w Kanciapie. A, no i musisz się jakkolwiek znać na tym temacie. Nie próbuj ogarniać działu z filozofią, jeśli twoja wiedza z tego tematu kończy się na zmyślonych sentencjach Paulo Coelho z internetu, narobisz więcej szkód niż pożytku.

Ogarnianie treści[edytuj]

 • Twoim zadaniem jest przede wszystkim ogarnięcie artykułów pod kątem merytoryczno-humorystycznym. Nie przejmuj się literówkami i przecinkami za bardzo, skorzystaj z szablonu {{popr}} i jedź dalej.
 • Obowiązują rzecz jasna wszystkie zalecenia z Nonsensopedia:Redakcja.
 • Ogarniając lub czytając arta, warto go od razu ocenić i zanotować sobie tę ocenę, przyda się później. Sugerowane kategorie:
  • Art-cudeńko – po prostu śliczność wcielona, do polecenia każdemu.
  • Dobry artykuł – coś co zrozumie raczej każdy i można to śmiało linkować w innych działach.
  • Spoko hermet – zrozumiały tylko dla ludzi w temacie, linkować raczej tylko w ramach działu.
  • Do zachowania – nieszczególnie dobry, ale ma w sobie coś, szkoda by było usuwać.
  • Do wywaleniaN:SDU.
 • Pamiętaj o grafikach! Dbaj o odpowiednie kategoryzowanie wolnych grafik i wstawiaj je do artykułów. Śmiało wycinaj niepotrzebne kopyrajty i zapychacze. Warto też je oceniać według analogicznego schematu co dla artykułów.
 • Wybierz coś fajnego do wypromowania. Dowiedz się kto ogarnia media społecznościowe i truj tej osobie, żeby wrzucała wybrane przez ciebie artykuły. Rzecz jasna musisz przyjść z czymś naprawdę dobrym i gotową propozycją tekstu i obrazka do posta. Ty, znając się na temacie, zrobisz to znacznie lepiej niż gość od promocji.
 • Dbaj o linkowanie między sobą artykułów w jednym obszarze tematycznym przez sekcję Zobacz też. To najlepsza, najskuteczniejsza i najciekawsza dla czytelnika metoda.
 • Masz też do dyspozycji srogie narzędzie do śledzenia i tworzenia linków. Obczaj to w Pomocy: śledzenie linków i kreator linków.

Korzystaj z obserwowanych[edytuj]

Obserwowane strony to świetne narzędzie, które pomoże ci zapanować nad zmianami w artykułach w twoim obszarze zainteresowań. Dzięki nim będziesz mógł spokojnie śledzić nowe edycje w wybranych artykułach, bez obawy że zostaną przykryte pod warstwą innych zmian na ostatnich zmianach.

Warto śledzić i sprawdzać zmiany w artykułach po moderacji. Moderatorzy nie są wszechwiedzący i mogą przepuszczać błędy merytoryczne lub wycofywać żarty, których nie załapią.

Ustawienia obserwowanych stron[edytuj]

Ustawienia obserwowanych znajdziesz w preferencjach, zakładka Obserwowane.

 • Zaleca się wyłączyć przynajmniej niektóre opcje automatycznego dodawania stron do obserwowanych, w szczególności Dodaj do obserwowanych strony edytowane przeze mnie. W ten sposób unikniesz bałaganu w twojej liście.
 • Możesz edytować swoją listę obserwowanych stron przy użyciu Specjalna:Edytuj obserwowane.

Korzystanie z obserwowanych stron[edytuj]

 • Swoje obserwowane znajdziesz na stronie Specjalna:Obserwowane.
 • Możesz sięgnąć aż do 365 dni wstecz! Nie musisz często sprawdzać swoich obserwowanych, raz na kilka miesięcy starczy.
 • Pobaw się filtrami zmian, pozwalają na bardzo dużo. Możesz m.in. odsiać boty, doświadczonych użytkowników, wybrać tylko niektóre przestrzenie nazw, oznaczyć nowicjuszy innym kolorem, a nawet zapisywać grupy filtrów do późniejszego wykorzystania.
 • Dodatkowo oprogramowanie śledzi które strony już zostały przez ciebie obejrzane.

Zobacz też[edytuj]

Dobre artykuły[edytuj]

Na razie czegoś takiego nie ma, ale pewnie kiedyś będzie. Śledź spotkania na kanale, by dowiedzieć się więcej.

Portale[edytuj]

Pomoc
Zobacz w Pomocy:
jak konstruować strony portali

Portale to strony zbierające najciekawsze treści z jakiegoś obszaru tematycznego, by ułatwić czytelnikom odnajdywanie dobrych i interesujących ich treści.

 • Portal nie ma zawierać linków do absolutnie wszystkich stron w kategorii, to bez sensu. Wybierz tylko najlepsze artykuły.
 • Treść powinna być raczej statyczna, nie trudź się z cotygodniowym aktualizowaniem list artykułów, to strata czasu. Zrób portal raz a dobrze, tak by długo służył za kompetentny przegląd treści na dany temat.
 • Możesz pogrupować artykuły w podgrupy tematyczne, to ułatwi czytelnikom znajdowanie treści.
 • Artykuły linkowane w portalu powinny służyć za dobre punkty wyjścia do przeglądania pozostałych artykułów w swojej podgrupie tematycznej. Upewnij się, że mają dobrze zbudowane sekcje Zobacz też, które poprowadzą czytelnika gdzie trzeba.
 • Nie ograniczaj się formą, możesz wdrożyć swój własny oryginalny system prezentacji. Możesz na przykład oprócz sekcji z grupami tematycznymi zrobić grupkę z krótkimi artykułami, które łatwo rozbudować.

Notatka pilotażowa: na razie nie linkuj nigdzie swojego nowego portalu, jesteśmy na etapie szlifowania tego systemu. Czytelnikom damy dopiero w miarę gotowy produkt.

Rób swoje[edytuj]

Jeśli masz inne, lepsze pomysły na ogarnianie jakiegoś obszaru tematycznego – nie krępuj się, liczy się tylko efekt końcowy. Obmyśl sobie jakąś koncepcję, trzymaj się jej, a reszta nie będzie ci się do tego wtryniać, o ile będzie to wyglądało mądrze.