Pomoc:Śledzenie linków

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Pomoc / Moderacja / Śledzenie linków
Pomoc
Szukasz informacji o tym, jak tworzyć linki w kodzie? Zobacz w Pomocy:
Tworzenie linków

Na Nonsensopedii znajduje się ponad milion linków łączących artykuły i inne strony ze sobą, co jest ilością znacznie przekraczającą możliwości pojmowania ludzkiego mózgu. Nikt nie jest w stanie tego wszystkiego spamiętać, dlatego warto korzystać z dobrodziejstw techniki, które nieco ułatwiają nam pracę z linkami, ich śledzenie i moderację. Poniżej znajdziesz opis różnych dostępnych na Nonsensopedii narzędzi, które ci w tym pomogą.

Większość z wypisanych poniżej narzędzi została stworzona na potrzeby Nonsensopedii i nie znajdziesz ich na wielu innych wiki.

Linkujące[edytuj • edytuj kod]

Nie jest wielką filozofią ustalić jakie linki znajdują się na danej stronie – wystarczy się jej porządnie przyjrzeć. Większym problemem byłoby odpowiedzenie na pytanie a jakie strony linkują do tej strony? Na całe szczęście nie musimy w tym celu przeglądać wszystkich artykułów na Nonsensopedii, mamy od tego odpowiednie narzędzia.

Specjalna:Linkujące[edytuj • edytuj kod]

To strona specjalna wbudowana w oprogramowanie MediaWiki, która w dość prosty sposób pokazuje wszystkie linki prowadzące do danej strony. Niestety jej prostota ma poważną wadę – często dawane przez nią wyniki są nieczytelne i mało przydatne.

Przykład!

Ta sama sytuacja na schemacie – linią ciągłą zaznaczone linki, linią przerywaną dołączenie szablonu

Taka (zmyślona) sytuacja: artykuł Elżbieta linkuje do artykułu Agnieszka. Artykuł Alicja nie linkuje do Agnieszki, ale zawiera w sobie szablon nawigacyjny Imiona na literę A, w którym znajduje się link do artykułu Agnieszka.

Jeśli wejdziemy na stronę Specjalna:Linkujące/Agnieszka, to otrzymamy wynik wyglądający mniej-więcej tak:

 • Elżbieta
 • Alicja

Faktycznie, w obu tych artykułach znajduje się link do Agnieszki, ale link z artykułu Alicja nie został wstawiony tam przez jakiegoś edytora w tekście, tylko znajduje się w jakimś szablonie nawigacyjnym, który jest wstawiany hurtowo.

Teraz wyobraź sobie, że szablon Imiona na literę A został wstawiony do stu różnych artykułów. Strona Specjalna:Linkujące/Agnieszka pokazałaby wszystkie te strony, a gdzieś w środku by była zakopana biedna Elżbieta, która jako jedyna porządnie linkuje do Agnieszki.

Właśnie przez to takie zestawienie linkujących nie jest zbyt użyteczne, bo nie da się odsiać setek linków dodawanych przez szablony nawigacyjne i inne pierdoły. Na całe szczęście mamy lepsze narzędzia.

Specjalna:Zaawansowane linkujące[edytuj • edytuj kod]

Zaawansowane linkujące to znacznie ulepszona wersja zwykłych linkujących, która całkowicie je zastępuje na Nonsensopedii. By sprawdzić linkujące do danej strony po prostu kliknij link Linkujące na pasku bocznym, znajdziesz go w sekcji Narzędzia.

Najważniejszą różnicą względem zwykłych linkujących jest to, że pozwalają nam łatwo odróżnić linki w wikitekście (bezpośrednie) od tych dodawanych przez szablon. Wróćmy do tego samego przykładu co powyżej. Co wtedy zobaczylibyśmy na stronie Specjalna:Zaawansowane linkujące/Agnieszka?

 • Elżbieta
 • Szablon:Imiona na literę A (przez szablon)
  • Alicja

Zaawansowane linkujące „sprytnie” grupują linki według szablonu, przez jaki dany link został dodany do artykułu. Możesz też całkowicie ukryć linki dodawane przez szablony z zestawienia zaznaczając opcję Tylko linki bezpośrednie.

Uwaga: linki z ujednoznacznień są oznaczane na stronie wyników znacznikiem (ujednoznacznienie). Możesz usunąć ujednoznaczenia z wyników klikając w Ukryj ujednoznacznienia na panelu filtrów.

Słówko __DIRECTLINK__[edytuj • edytuj kod]

Są przypadki szablonów, które powinny być jednak ignorowane przy tworzeniu zestawień linkujących, tak żeby nie wyświetlały się na stronie linkujących ze znacznikiem (przez szablon), a jak normalne linki. Dla takich przypadków powstało magiczne słowo __DIRECTLINK__, które po wstawieniu do danego szablonu (koniecznie w tagu <noinclude>!) sprawia, że staje się on przezroczysty dla parsera.

Wróćmy do przykładu z imionami. Jeślibyśmy wstawili do tekstu szablonu Imiona na literę A tekst <noinclude>__DIRECTLINK__</noinclude>, to na stronie Specjalna:Zaawansowane linkujące/Agnieszka zobaczymy coś takiego:

 • Elżbieta
 • Alicja

Zauważ, że szablon został potraktowany jakby był częścią strony. To magiczne słowo ma wpływ nie tylko na linkujące, ale też na osierocone strony, o których więcej będzie za chwilę.

W szczególności słówko __DIRECTLINK__ wstawiamy do:

 • Szablonów tworzących strukturę strony, na przykład {{Kolumny}}. Tutaj całą zawartość szablonu stanowi i tak to, co przekazujemy do niego przez parametry, więc nie ma sensu traktowanie tego w taki sam sposób jak szablony nawigacyjne.
 • Szablonów, które spełniają rolę linków, na przykład {{Kl}}.

Osierocone strony[edytuj • edytuj kod]

Osierocone (porzucone) strony, to takie strony do których nic nie linkuje. Codziennie w nocy generowane są zestawienia, które pokazują osierocone strony według różnych kryteriów.

Przykład na schemacie – ponownie linią ciągłą zaznaczono linki, linią przerywaną dołączenia

Żeby lepiej wyjaśnić działanie osieroconych stron ponownie posłużymy się przykładem (na obrazku po prawej). Będzie nas interesować to, czy Agata, Halina i Kleopatra są porzucone.

Specjalna:Porzucone strony[edytuj • edytuj kod]

Podstawowe narzędzie wbudowane w MediaWiki, działa według tych samych kryteriów co Specjalna:Linkujące, ignoruje jednak linki z ujednoznacznień. Dla powyższego przykładu Specjalna:Porzucone strony nie dałaby żadnych wyników, bo każda z trzech uroczych dziewcząt jest linkowana w jakiś sposób.

Specjalna:Porzucone strony w wikitekście[edytuj • edytuj kod]

Ta strona specjalna nie jest zbyt ważna, możesz śmiało ją pominąć i od razu przejść do następnego punktu. To głównie dla pokręconych świrów jest. To takie coś pomiędzy zwykłymi porzuconymi o których było przed chwilą, a porzuconymi w wikitekście przestrzeni treści, o których będzie za chwilę.

Ta strona specjalna zlicza tylko linki bezpośrednie (znajdujące się w wikitekście). Możesz zapytać – ale po co coś takiego, przecież każdy link jest gdzieś zapisany w wikitekście, przecież to da takie same wyniki co Specjalna:Porzucone strony, nieprawdaż?

Nieprawdaż. Jest kilka specyficznych przypadków, że link się wyświetla na stronie, ale nie został nigdzie zapisany w wikitekście, jeśli np. link został wygenerowany w jakiś sposób automatycznie, lub występuje tylko jako parametr innego szablonu. Są też drobne różnice w tym jak rozszerzenie AdvancedBacklinks indeksuje linki względem parsera MediaWiki, dlatego to może być użyteczne narzędzie do debugowania i wykrywania takich różnic.

Słowem: nie przejmuj się tym za bardzo.

Specjalna:Porzucone strony w wikitekście przestrzeni treści[edytuj • edytuj kod]

Najlepsza i najbardziej użyteczna z tych trzech stron specjalnych.

Działa tak samo jak Specjalna:Porzucone strony, ale z dwoma różnicami:

 • Ignorowane są linki z przestrzeni niekreatywnych, czyli ze wszelkich szablonów, dyskusji, stron meta i innych cudów. Nie są to linki, które odgrywają jakąś większą rolę dla czytelnika, więc też nie są zaliczane na równi z innymi linkami.
 • Liczą się tylko linki bezpośrednie (w wikitekście). To znaczy, że wszelkie linki dodawane przez szablony nie mają wpływu na to zestawienie. Oczywiście respektowane jest magiczne słowo __DIRECTLINK__.

Jeśli dla powyższego przykładu z trzema dziewczętami weszlibyśmy na stronę Specjalna:Porzucone strony w wikitekście przestrzeni treści, to znaleźlibyśmy na niej taką listę:

 • Agata
 • Kleopatra

Aż dwie z nich są osierocone! Taki stan należałoby zmienić, ale ten temat został opisany na zupełnie innej stronie w Kanciapie.

Nie bądź sierotą![edytuj • edytuj kod]

Są strony, które wpadają do raportu stron osieroconych, a z pewnych względów nie powinny. Dotyczy to stron, do których linków nie ma i być nie musi, tylko to zaśmieca raporty. Wtedy możesz śmiało wstawić do strony magiczne słówko __IGNORUJOSIEROCONE__ lub __NIEBĄDŹSIEROTĄ__ i mieć spokój.

Potrzebne strony[edytuj • edytuj kod]

Zestawienia najpotrzebniejszych stron mają za zadanie wskazać jakie strony są często linkowane, ale jeszcze (lub już) nie istnieją, a zatem potencjalnie warto coś na ten temat napisać. Podobnie jak porzucone strony, te zestawienia są generowane codziennie w nocy.

Specjalna:Potrzebne strony[edytuj • edytuj kod]

Wbudowana w MediaWiki strona specjalna, która zlicza wszystkie linki, również te dodawane przez szablony. Przez to, że na Nonsensopedii znajduje się duża liczba szablonów nawigacyjnych, to zestawienie nie jest zbyt użyteczne. Na górze listy królują artykuły, które znajdują się w często używanych navboksach, co nie mówi nam absolutnie nic pożytecznego.

Jak już się pewnie domyślasz, mamy lepsze narzędzia do tego.

Specjalna:Potrzebne strony w wikitekście[edytuj • edytuj kod]

Działa tak samo jak Specjalna:Potrzebne strony, ale bierze pod uwagę tylko linki bezpośrednie (w wikitekście). Dzięki temu na górze listy znajdują się artykuły faktycznie często linkowane, a nieistniejące.

Najczęściej linkowane strony[edytuj • edytuj kod]

Najczęściej linkowane to zestawienia analogiczne do potrzebnych stron z tą różnicą, że te strony faktycznie istnieją. Raporty są generowane codziennie w nocy.

Specjalna:Najczęściej linkowane[edytuj • edytuj kod]

Strona specjalna wbudowana w MediaWiki, która pokazuje strony z największą liczbą linków do nich prowadzących. Zlicza wszystkie linki, w tym te dodawane przez szablony, przez co jej użyteczność jest dość ograniczona.

Oczywiście mamy lepsze narzędzia niż to.

Specjalna:Najczęściej linkowane w wikitekście[edytuj • edytuj kod]

Tak, zgadłeś, ta strona odsiewa linki dodawane przez szablony. Pokrewną stroną specjalną jest Specjalna:Najczęściej linkowane pliki w wikitekście, która pokazuje najczęściej używane w artykułach grafiki.

Sekcje Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Masz też do dyspozycji całkiem potężną wyszukiwarkę linków w sekcjach Zobacz też. Znajdziesz ją pod tym linkiem, a pozwoli ci ona znaleźć (między innymi) strony bez zobaczteżów i strony z czerwonymi linkami w zobaczteżach. Możesz też filtrować strony według przestrzeni nazw i kategorii.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]