Pomoc:Bezpieczeństwo konta

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Chcesz zabezpieczyć swoje bezcenne konto na Nonsensopedii przed hakerami, młodszym rodzeństwem, albo CIA? Spokojnie, dysponujemy całym arsenałem narzędzi, dzięki którym twoje konto będzie zawsze bezpieczne, a włamanie się na nie trudniejsze niż zhakowanie Pentagonu.

Dobre hasło[edytuj • edytuj kod]

Dobre hasło jest:

  • trudne do zgadnięcia (nie, twoje imię się nie nada);
  • unikalne – nie stosuj na wielu portalach tego samego hasła;
  • niezapisane nigdzie w sposób niebezpieczny, np. na kartce przyklejonej do monitora, albo w pliku tekstowym.

Polecamy korzystać z menedżera haseł, uprości ci on znacznie życie.

Jak zmienić hasło?[edytuj • edytuj kod]

Wejdź w Preferencje, zakładka Dane Nonsensopedysty. Na górze, w sekcji Podstawowe informacje znajdziesz przycisk Zmień hasło.

Adres e-mail[edytuj • edytuj kod]

Nonsensopedia, zgodnie z naszą polityką prywatności, wykorzystuje twój adres e-mail tylko i wyłącznie do zabezpieczenia twojego konta, a także do sporadycznych sytuacji, gdy administracja chce się z tobą skontaktować. Nie ma obowiązku podawania prawdziwego adresu e-mail – nie sprawdzamy go. Natomiast pamiętaj, że poprawny adres e-mail jest jedynym sposobem na odzyskanie zapomnianego hasła. Wiele razy mieliśmy już przypadki zapłakanych użytkowników, którzy zapomnieli hasła, a przy rejestracji podali adres e-mail afdfsfs@safaerwsds.twoja.stara. Nie jest ich nam szkoda.

Oprócz tego, Nonsensopedia może wysyłać ci wiadomości o nieudanych próbach logowania (gdy ktoś próbował zgadnąć twoje hasło) lub logowaniu z nowego urządzenia (np. dziwnie jak nagle logujesz się z Mozambiku). Możesz wyłączyć oba typy powiadomień w Preferencjach, zakładka Powiadomienia. Zalecamy jednak mieć je włączone.

Jak zmienić adres e-mail?[edytuj • edytuj kod]

Wejdź w Preferencje, zakładka Dane Nonsensopedysty. W sekcji E-mail znajdziesz przycisk Zmień lub usuń adres e-mail.

Uwierzytelnienie dwuskładnikowe[edytuj • edytuj kod]

Uwierzytelnienie dwuskładnikowe (2FA, two-factor authentication) to po polsku dodatkowe zabezpieczenie przy logowaniu się na Nonsensopedię. Oprócz standardowej nazwy użytkownika i hasła, podaje się jednorazowy kod wygenerowany przez aplikację mobilną. Zalecamy używanie tej opcji każdemu, kto chce lepiej zabezpieczyć swoje konto.

Dla dociekliwych: tu możesz poczytać jak 2FA działa w różnych formach i po co to komu: link. Na Nonsensopedii wykorzystujemy standardowy algorytm TOTP.

Jak włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe?[edytuj • edytuj kod]

Wejdź w Preferencje, zakładka Dane Nonsensopedysty, pierwsza sekcja od góry. Przy polu Weryfikacja dwuetapowa kliknij Zarządzaj i zostaniesz dalej poprowadzony za rękę.

Kto musi korzystać z uwierzytelnienia dwuskładnikowego?[edytuj • edytuj kod]

Osoby z uprawnieniami: administratora, weterana, inżyniera. Te uprawnienia dają duże możliwości, dlatego dostęp do nich powinien być najlepiej zabezpieczony.

Jeśli posiadasz te uprawnienia, a nie włączysz 2FA, to w Preferencjach wyświetli się informacja o uprawnieniach z których tymczasowo nie możesz korzystać. Dostęp do nich zostanie odblokowany po włączeniu uwierzytelnienia dwuskładnikowego.

Nie rozumiem / mam pytania…[edytuj • edytuj kod]

Napisz do Ostrzyciela w jego dyskusji albo na Discordzie. Na pewno odpowie ci na wszystkie pytania związane z bezpieczeństwem konta.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]