Pomoc:Wyszukiwanie semantyczne

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Pomoc / Zaawansowane / Portale

Nonsensopedia korzysta z rozszerzenia Semantic MediaWiki, które pozwala nam przechowywać informacje w uporządkowany sposób. To baza danych, w której można zapisywać jakieś informacje (np. datę utworzenia grafiki) i potem ją odpytywać (np. pokaż mi wolne grafiki utworzone w 2010 roku).

Korzystamy z tych bajerów między innymi do opisywania plików, śledzenia linków w sekcji Zobacz też, a także automatyzacji prezentacji treści w portalach i na stronie głównej. Jeśli pracujesz z grafikami lub portalami, wyszukiwanie semantyczne może ci pomóc lepiej ogarniać te treści.

Wyszukiwanie[edytuj • edytuj kod]

Wyszukiwać można na kilka sposobów, ale najłatwiej jest zacząć na stronie Specjalna:Pytanie. W okienku po lewej wpisujesz warunki, okienko po prawej na razie ci nie będzie potrzebne. Wyszukiwać można według nazwy strony, kategorii, a także różnych innych atrybutów.

Po wklepaniu warunków, naduś przycisk Szukaj wyników. Warunki możesz też wykorzystać gdzie indziej, na przykład do wyświetlania czywieszy w portalu.

Według kategorii[edytuj • edytuj kod]

Jeśli chcesz znaleźć artykuły w kategorii informatyka, to podaj po prostu warunek [[Kategoria:Informatyka]]. Zwrócone zostaną wszystkie artykuły w tej kategorii a także wszelkich podkategoriach.

Jeśli chcesz szukać w kilku kategoriach jednocześnie (suma zbiorów), podaj je w ten sposób, rozdzielając podwójną kreską pionową:

[[Kategoria:Informatyka||Historia]]

Jeśli natomiast chcesz znaleźć część wspólną kilku kategorii (przecięcie zbiorów), zrób to tak:

[[Kategoria:Informatyka]] [[Kategoria:Ludzie]]

W tym przypadku zostaną zwrócone artykuły znajdujące się zarówno w kategorii informatyka, jak i ludzie. Analogicznie możesz łączyć warunki różnych rodzajów, opisane poniżej.

Według przestrzeni[edytuj • edytuj kod]

Aby zawęzić wyniki do konkretnej przestrzeni, użyj warunku [[(nazwa przestrzeni):+]]. Przykładowo dla Nonźródeł będzie to [[Nonźródła:+]]. Dla przestrzeni głównej (artykułów) jest to po prostu [[:+]].

Możesz też szukać w kilku przestrzeniach jednocześnie, działa to tak samo jak z kategoriami:

[[:+||NonNews:+]]

W tym przypadku zostaną zwrócone artykuły z przestrzeni głównej i NonNews.

Według atrybutu[edytuj • edytuj kod]

Strony mogą mieć doczepiane dodatkowe atrybuty, znajdziesz je w tej kategorii. Przy pomocy narzędzia Specjalna:Przegląd możesz sprawdzić jakie atrybuty ma dana strona.

Przykładowo: pliki mają ustawiony atrybut Ma datę, o ile data została podana w opisie tego pliku. Możesz szukać plików, które powstały w zadanym okresie w ten sposób:

[[Ma datę::>2009]] [[Ma datę::<<2010]] [[Plik:+]]

Operator > oznacza większy lub równy (nierówność nieostra). Jeśli nie podasz dokładnej daty dziennej, zostanie przyjęty 1 stycznia danego roku, dlatego pierwszy człon zapytania ogranicza wyniki do plików powstałych najwcześniej 1 stycznia 2009 roku. Drugi człon zawiera operator << czyli mniejszy (nierówność ostra). W tym przypadku ogranicza wyniki do plików powstałych przed 1 stycznia 2010 roku. Zatem zapytanie to zwróci pliki, które powstały w 2009 roku.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

To tylko zarys możliwości wyszukiwarki semantycznej, jeśli interesuje cię to bardziej, to poczytaj dokumentację Semantic MediaWiki (ang.). Dobrym punktem wyjścia jest ta strona, która opisuje szerzej wszystkie dostępne operatory wyszukiwania i możliwości ich łączenia. Jeśli ci się tego nie chce czytać, to poproś technicznego o pomoc.