Pomoc:Edytowanie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomoc / Dla edytorów / Edytowanie

Nonsensopedia to wiki. Oznacza to, że każdy, nawet niezalogowany użytkownik może edytować jej zawartość. Oczywiście, każda zmiana jest sprawdzana na bieżąco i akceptowana, poprawiana bądź odrzucana, zależnie od tego, czy spełnia kryteria do jej wycofania. Przed przystąpieniem do edytowania warto zapoznać się z krótkim kursem redakcji. Jeśli masz jakieś wątpliwości – napisz do jakiegoś administratora, są tu by tobie pomóc.

Wprowadzenie edycji[edytuj]

Aby przejść do edycji artykułu (na przykład tego, który właśnie czytasz), kliknij na znajdujący się u góry strony przycisk Edytuj. Przejdziesz wtedy do strony edycji, umożliwiającej modyfikację kodu źródłowego strony (pod warunkiem, że nie jest ona zabezpieczona). Zmiana zawartości strony opiera się na kilku krokach:

  • Otwórz artykuł, który chcesz poprawić i przejdź do jego strony edycji.
  • Zmodyfikuj kod źródłowy w polu edycji.
  • Sprawdź wprowadzone przez siebie zmiany klikając znajdujący się pod polem edycji przycisk Podgląd. Podczas jednej edycji hasła możesz używać podglądu wiele razy, pamiętaj jednak, że od samego poglądu zmiany nie zostaną nigdzie zapisane!
  • Uzupełnij pole Opis zmian, wpisując tam krótki opis zmian przeprowadzonych w artykule. Możesz zostawić to pole puste, jednak zaleca się, by opisywać poprawki naniesione w kodzie.
  • Jeżeli nie chcesz wprowadzać więcej poprawek i masz pewność, że wszystko jest na miejscu – wciśnij przycisk Zapisz.

Znaki specjalne (edittools)[edytuj]

Edittools to narzędzie ułatwiające edycję, wyświetlające się pod oknem edycji. Pozwala dodawać pewne znaki, które nie wszyscy mają na klawiaturze oraz najpopularniejsze znaczniki.

Aby go użyć, wystarczy kliknąć wybrany znak, a wstawi się on w oknie edycji w miejscu, gdzie znajduje się w tej chwili kursor. Jeżeli jakiś fragment tekstu jest aktualnie zaznaczony, kliknięcie na większość wywołań spowoduje ujęcie fragmentu w dany tag (np. link, cudzysłów drukarski) i odznaczenie tekstu. Jeżeli wywołany znak jest pojedynczy, zostanie dodany na początku zaznaczonego tekstu, a tekst zostanie odznaczony. Nic nie można w ten sposób zepsuć, bo nie ma tu opcji zastępowania tekstu.

Pamiętaj o korzyściach płynących z edittools, w tym o łatwym dodawaniu znaków interpunkcyjnych: półpauzy (–) i cudzysłowu drukarskiego („”). Ten drugi występuje w dwóch wersjach. Pierwsza z lewej, zaraz po półpauzie, to połączone cudzysłów otwierający i zamykający, jest więc dobry do zaznaczonego wcześniej tekstu, a dwa następne to otwierający i zamykający, ale oddzielone.