Pomoc:Edytowanie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Pomoc / Dla edytorów / Edytowanie

Nonsensopedia to wiki. Oznacza to, że każdy, nawet niezalogowany użytkownik może edytować jej zawartość. Oczywiście, każda zmiana jest sprawdzana na bieżąco i akceptowana, poprawiana bądź odrzucana, zależnie od tego, czy spełnia kryteria do jej wycofania. Jeśli masz jakieś wątpliwości, wpadnij na naszego Discorda lub napisz do któregoś z administratorów – są tu, by tobie pomóc.

Z czym to się je?[edytuj • edytuj kod]

Przyciski do edycji artykułów
  • Edytować artykuły możesz przy pomocy edytora wizualnego (który polecamy dla nowych użytkowników) lub źródłowego.
    • Aby włączyć edytor wizualny, kliknij na znajdujący się u góry strony przycisk Edytuj. Jeśli chcesz skorzystać z edytora źródłowego i nie boisz się tajemniczych znaczków, kliknij przycisk Edytuj kod źródłowy.
    • Edytor wizualny nie jest jeszcze wspierany na urządzeniach z małym ekranem. Możesz włączyć edytor źródłowy, klikając przycisk u góry strony z symbolem ołówka.
  • Zmień zawartość strony.
  • Jeśli korzystasz z edytora źródłowego, sprawdź wprowadzone przez siebie zmiany, klikając znajdujący się pod polem edycji przycisk Podgląd. Możesz używać podglądu do woli, ale pamiętaj, że nic nie zostało na razie zapisane.
  • Jeśli natomiast korzystasz z edytora wizualnego, po prostu kliknij przycisk Zapisz.
  • Uzupełnij pole Opis zmian, wpisując tam krótki opis zmian wprowadzonych w artykule. Możesz zostawić to pole puste, jeśli ci się po prostu nie chce, ale będzie miło, jak je uzupełnisz.
  • Gdy wszystko jest już gotowe – naduś przycisk Zapisz.

To wszystko! Twoje zmiany pojawią się na stronie. Jeśli nie czaisz, jak się edytuje kod źródłowy strony, możesz poszperać w naszej Pomocy.

Inne bajery[edytuj • edytuj kod]

Zmiana trybu edycji strony

Zmiana trybu edycji[edytuj • edytuj kod]

Jeśli chcesz podczas edycji przełączyć się z edytora źródłowego na wizualny (lub w drugą mańkę), po prostu kliknij odpowiedni przycisk w prawym górnym rogu okna edycji (patrz obrazek).

Przycisk do włączania/wyłączania podświetlania składni

Kolorowanie składni[edytuj • edytuj kod]

Domyślnie w oknie edycji jest włączone podświetlanie składni, które automatycznie oznacza w tekście nagłówki, linki, formatowanie i inne elementy wikitekstu. Możesz włączyć lub wyłączyć podświetlanie składni, klikając w ikonę mazaka na górnym pasku edytora.

Kolorowanie składni może w niektórych przeglądarkach (Firefox) uniemożliwiać podświetlanie błędów ortograficznych w tekście czerwoną falką. Jeśli tak się dzieje, możesz wyłączyć na chwilę podświetlanie składni, by zobaczyć, czy w tekście nie ma jakichś błędów.

Zmiana wielkości okna edycji[edytuj • edytuj kod]

Możesz powiększyć lub zmniejszyć okno edycji, „chwytając” prawy dolny róg głównego pola tekstowego myszką i przeciągając je. Ta funkcja jest dostępna tylko jeśli masz włączone podświetlanie składni.

Znaki specjalne (edittools)[edytuj • edytuj kod]

Edittools to narzędzie ułatwiające edycję, wyświetlające się pod oknem edycji. Pozwala dodawać pewne znaki, które nie wszyscy mają na klawiaturze oraz najpopularniejsze znaczniki.

Aby go użyć, wystarczy kliknąć wybrany znak, a wstawi się on w oknie edycji w miejscu, gdzie znajduje się w tej chwili kursor. Jeżeli jakiś fragment tekstu jest aktualnie zaznaczony, kliknięcie na większość wywołań spowoduje ujęcie fragmentu w dany tag (np. link, cudzysłów drukarski) i odznaczenie tekstu. Jeżeli wywołany znak jest pojedynczy, zostanie dodany na początku zaznaczonego tekstu, a tekst zostanie odznaczony. Nic nie można w ten sposób zepsuć, bo nie ma tu opcji zastępowania tekstu.

Pamiętaj o korzyściach płynących z edittools, w tym o łatwym dodawaniu znaków interpunkcyjnych: półpauzy (–) i cudzysłowu drukarskiego („”). Ten drugi występuje w dwóch wersjach. Pierwsza z lewej, zaraz po półpauzie, to połączone cudzysłów otwierający i zamykający, jest więc dobry do zaznaczonego wcześniej tekstu, a dwa następne to otwierający i zamykający, ale oddzielone.