Pomoc:Edytowanie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomoc / Dla edytorów / Edytowanie

Nonsensopedia to wiki. Oznacza to, że każdy, nawet niezalogowany użytkownik może edytować jej zawartość. Oczywiście, każda zmiana jest sprawdzana na bieżąco i akceptowana, poprawiana bądź odrzucana, zależnie od tego, czy spełnia kryteria do jej wycofania. Jeśli masz jakieś wątpliwości – wpadnij na nasz kanał IRC lub napisz do jakiegoś administratora, są tu by tobie pomóc.

Z czym to się je?[edytuj]

Edytowanie wygląda tak:

  • W artykule, który chcesz poprawić kliknij na znajdujący się u góry strony przycisk Edytuj lub (w przypadku wersji mobilnej) z symbolem ołówka. Pojawi się wtedy strona edycji.
  • Zmień wyświetlony kod źródłowy strony.
  • Sprawdź wprowadzone przez siebie zmiany klikając znajdujący się pod polem edycji przycisk Podgląd. Możesz używać podglądu do woli, ale pamiętaj, że nic nie zostało na razie zapisane.
  • Uzupełnij pole Opis zmian, wpisując tam krótki opis zmian przeprowadzonych w artykule. Możesz zostawić to pole puste, jeśli ci się po prostu nie chce. Miło jak uzupełnisz.
  • Gdy wszystko jest już gotowe – naduś przycisk Zapisz.

To wszystko! Twoje zmiany pojawią się na stronie. Jeśli nie czaisz jak się edytuje kod źródłowy strony, możesz poszperać w naszej Pomocy.

Inne bajery[edytuj]

Przycisk do włączania/wyłączania podświetlania składni

Kolorowanie składni[edytuj]

Domyślnie w oknie edycji jest włączone podświetlanie składni, które automatycznie oznacza w tekście nagłówki, linki, formatowanie i inne elementy wikitekstu. Możesz włączyć lub wyłączyć podświetlanie składni klikając w ikonę mazaka na górnym pasku edytora.

Kolorowanie składni może w niektórych przeglądarkach (Firefox) uniemożliwiać podświetlanie błędów ortograficznych w tekście czerwoną falką. Jeśli tak się dzieje, możesz wyłączyć na chwilę podświetlanie składni, by zobaczyć, czy w tekście nie ma jakichś błędów.

Zmiana wielkości okna edycji[edytuj]

Możesz powiększyć lub zmniejszyć okno edycji „chwytając” prawy dolny róg głównego pola tekstowego myszką i przeciągając go. Ta funkcja jest dostępna tylko jeśli masz włączone podświetlanie składni.

Znaki specjalne (edittools)[edytuj]

Edittools to narzędzie ułatwiające edycję, wyświetlające się pod oknem edycji. Pozwala dodawać pewne znaki, które nie wszyscy mają na klawiaturze oraz najpopularniejsze znaczniki.

Aby go użyć, wystarczy kliknąć wybrany znak, a wstawi się on w oknie edycji w miejscu, gdzie znajduje się w tej chwili kursor. Jeżeli jakiś fragment tekstu jest aktualnie zaznaczony, kliknięcie na większość wywołań spowoduje ujęcie fragmentu w dany tag (np. link, cudzysłów drukarski) i odznaczenie tekstu. Jeżeli wywołany znak jest pojedynczy, zostanie dodany na początku zaznaczonego tekstu, a tekst zostanie odznaczony. Nic nie można w ten sposób zepsuć, bo nie ma tu opcji zastępowania tekstu.

Pamiętaj o korzyściach płynących z edittools, w tym o łatwym dodawaniu znaków interpunkcyjnych: półpauzy (–) i cudzysłowu drukarskiego („”). Ten drugi występuje w dwóch wersjach. Pierwsza z lewej, zaraz po półpauzie, to połączone cudzysłów otwierający i zamykający, jest więc dobry do zaznaczonego wcześniej tekstu, a dwa następne to otwierający i zamykający, ale oddzielone.