Nonsensopedia:Tworzenie linków

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Kanciapa / Redakcja / Tworzenie linków
Pomoc
Szukasz informacji o tym, jak tworzyć linki w kodzie? Zobacz w Pomocy:
Tworzenie linków
Pomoc
Chcesz się dowiedzieć jak śledzić linki i walczyć z ich brakiem? Zobacz w Pomocy:
Śledzenie linków

Aby można było łatwiej poruszać się po Nonsensopedii, hasła linkują między sobą. Dokładnie, żmudne klikanie na kategorię, a następnie szukanie konkretnego hasła nie jest konieczne. Ta strona wyjaśnia zasady kiedy linkować, jeśli szukasz informacji o tym, jak tworzyć linki w kodzie, to znajdziesz je na tej stronie pomocy.

Linkowanie[edytuj kod]

Dobrze, gdyby linki powstawały w jakiejś określonej grupie haseł związanych ze sobą. Np. hasło obiad powinno linkować do artykułów kuchnia, lodówka, zupa, a nie szafa, gazeta czy szkoła.

Worki linków[edytuj kod]

W wypadku, gdy artykuły mają zbyt wiele linków, a inne czynności redakcyjne mogą zejść na dalszy plan, używany jest {{worek}}.

Sekcja Zobacz też[edytuj kod]

Ważnym elementem wielu artykułów jest sekcja Zobacz też na dole strony, umieszczana nad przypisami i szablonami nawigacyjnymi. Powinno w niej się znaleźć kilka linków do powiązanych tematycznie artykułów (zwykle od 2 do 4, ale nie jest to sztywny limit). Linki powinny być umieszczone w liście punktowanej, a tytuły artykułów powinny być pisane małą literą, chyba że zasady pisowni języka polskiego mówią inaczej (np. jest to nazwa własna). W sekcji Zobacz też nie należy umieszczać linków zewnętrznych, to jest sekcja tylko i wyłącznie dla linków wewnątrz Nonsensopedii, która ma służyć czytelnikom w znajdowaniu ciekawych treści.

Sekcja Zobacz też jest jednym z efektywniejszych sposobów walki z brakiem linków do artykułu, dlatego śmiało z niej korzystaj. Nie bój się też wstawiać do niej linków, które już występują w szablonie nawigacyjnym poniżej. Po pierwsze możesz w ten sposób wyróżnić co ważniejsze powiązane artykuły, a po drugie szablony nawigacyjne nie wyświetlają się na skórce mobilnej w ogóle.

Staraj się też nie powielać za często linków występujących już w tekście artykułu. Spróbuj dodać do sekcji Zobacz też linki do artykułów o podobnej tematyce lub jakkolwiek inaczej powiązane, na które ciężko trafić inaczej. Nie linkuj też do dobrze znanych i bardzo polinkowanych artykułów jak na przykład Polska, one sobie spokojnie poradzą bez tego linku. Pogrzeb w kategoriach, zaskocz czytelnika jakimś ciekawym, mało znanym artykułem.

Przykład[edytuj kod]

== Zobacz też ==
* [[jabłko]]
* [[Andrzej]]
* [[syndrom otwartej kasy]]

Czerwone linki[edytuj kod]

Linki do nieistniejących stron (potocznie zwane redlinkami) mogą pojawiać się w zobaczteżu, jeśli jest to jakoś uzasadnione. Może to być na przykład link do strony, która nie istnieje, ale jest bardzo potrzebna. Zostaw redlinki silnie powiązane tematycznie z artykułem, wywal te, które można łatwo zastąpić innym linkiem.

Narzędzia[edytuj kod]

  • Przy tworzeniu sekcji Zobacz też dla haseł o polskich miejscowościach, skorzystaj z Mokosza – gadżetu sugerującego linki do artykułów o im najbliższych. Wskazówki dotyczące korzystania z gadżetu znajdziesz tu.
  • Wypróbuj też narzędzie do śledzenia zobaczteżów, dzięki niemu łatwo znajdziesz strony wymagające uwagi. Więcej informacji w Pomocy.

Słownik[edytuj kod]

W Słowniku obowiązują nieco inne zasady linkowania, niż w przestrzeni głównej.

  • Linkuj (prawie) tylko do innych haseł słownikowych. Są wyjątki, ale generalnie czytelnik powinien klikając w linki nawigować tylko po Słowniku.
  • Nie rób czerwonych linków do haseł w Słowniku, chyba że masz ku temu dobry powód. Słownik jest tworem opartym o inwencję twórczą, nie konwencję encyklopedii, więc dodawanie linków do nieistniejących haseł na zapas nie ma sensu.
  • Nie krępuj się linkować co dwa słowa, ba, możesz (a nawet powinieneś) linkować każde słowo! To jest w końcu słownik, więc niech czytelnik ma możliwość sprawdzenia znaczenia każdego ze słów.
  • Możesz okazjonalnie linkować do innych przestrzeni, o ile służy to jakiemuś żartowi. Unikaj tego, jeśli nie masz dobrego powodu.
  • W odwrotnym wypadku, czyli linkowania do hasła ze Słownika z innych przestrzeni, śmiało linkuj, gdy słowo jest neologizmem lub powiedzeniem i raczej nie doczeka się własnego artykułu w przestrzeni głównej. Przykładowymi takimi słowami są elospot, adminizyskor czy ąkancyrantia (zobacz też listę neologizmów w Słowniku).

Jak nie tworzyć linków[edytuj kod]

Ten krótki tekst wytłumaczy Ci, twórco worka linków, jak linków nie tworzyć.

Związki frazeologiczne i inne[edytuj kod]

Pod żadnym pozorem nie rozbijaj związków frazeologicznych, idiomów i innych utrwalonych grup wyrazów, w tym nazw własnych, linkując do każdego wyrazu w wyrażeniu oddzielnie. Przykładowo niedopuszczalne jest zapisanie (najeżdżając kursorem na link zobacz, dokąd prowadzi):

gorączka złota jako gorączka złota
Ferdynand Kiepski jako Ferdynand Kiepski
krakowskim targiem jako krakowskim targiem
Instytut Pamięci Narodowej jako Instytut Pamięci Narodowej

Rodzina wyrazów[edytuj kod]

Przyznasz, że istnieją rodziny wyrazów, bez pudła pochodzące od jednego, jedynego. Co nie oznacza, że słowa złorzeczenie, złość, złośliwość i złowróżenie, a tym bardziej złom, złogi i złotówka powinny linkować do hasła zło. Słowa te powinny linkować dokładnie tak, jak brzmią, czyli złorzeczenie, złość, złośliwość, złowróżenie, złom, złogi i złotówka.

Częste słowa[edytuj kod]

Istnieje pewna grupa często występujących słów. Poza spójnikami (i, ale, lecz), do których linkowanie jest absolutnie zakazane poza hasłami z kategorii językoznawstwa, istnieją inne słowa, które wyjątkowo upatrzyli sobie edytorzy Nonsensopedii. Weźmy takie zdania:

Na całym świecie nie ma takiej bawełny, jak tam, gdzie się ją hoduje.
Kapłan uniósł ręce w błagalnym geście.
Coś wisiało w powietrzu, ale nikt nie wiedział, co.

Jak widać, linkowane tu wyrazy nie są istotnymi elementami zdań, w których się znajdują. W pierwszym można by linkować bawełnę, a najlepiej jeszcze, gdyby była to jakaś specjalna bawełna, linkowana adekwatnie do kontekstu. W drugim zdaniu ważny jest kapłan, a najlepiej, gdyby, jeżeli nie został wymieniony gdzieś niedaleko, kapłan ów został linkowany z nazwiska. Trzeci przypadek to na dobrą sprawę „zdanie przystankowe”, na którym hasło mogłoby nabierać zamachu, i w ogóle nie powinno być w nim linków, więc nie pchaj ich na krzywy ryj.

Nie linkuj też częstych słów tam, gdzie są użyte jak synonimy niewymienionych w zdaniu, ale o osobnym bycie, tematów, np. złe będą linki:

W tym kraju trudno o muzykę jazzową.
Podwarszawskie jezioro jest latem oblegane.
W tamtych latach wszystko było trudno dostępne.
Opinia o tym samochodzie jest różna.

Przydawki i inne określniki[edytuj kod]

Zdarza nam się pisać np.:

biskup krakowski
poważna sprawa
upadek obyczajów

Ale w żadnym wypadku nie linkuj słów krakowski, poważna i obyczajów. Prawdę mówiąc, linkowanie biskupa, sprawy i upadku jest wyjściem niewiele lepszym. Najlepszym zaś byłoby: biskup krakowski, poważna sprawa i upadek obyczajów. I zupełnie się nie przejmuj, że linki będą czerwone. Nonsensopedia to wiki, a hasła o niebanalnych nazwach są zachętą na przyszłość i drogą do rozbudowy Nonsensopedii.

Znani i lubiani[edytuj kod]

Tworzenie nagminnie linków do takich zajeżdżonych kobył, jak Tadeusz Rydzyk, Radio Maryja, moherowe berety, Chuck Norris, Rysio z Klanu itd. jest wysoce niewskazane, o ile nie jest to dobrze uzasadnione bardzo bliskim pokrewieństwem omawianego tematu z rzeczonymi czarnymi owcami. Jest to ulubioną zabawą niedoświadczonych IP-ków, którzy myślą, że jest to zabawne i na czasie. Przykład:

to bwło wtedy jak czak noris kopnoł zpułobrotu rysia zklanu bo ojdziec dyrektyor i mocherofe beredy som w radtju mawryja hh i wsztdhus... et cetera, et cetera...

Praktyka ta zwie się w żargonie Nonsensopedii „workiem linków” i jest wysoce potępiana. Nie krępuj się usuwać nadmiarowych linków do rzeczonych tematów, a nawet całych fraz ich dotyczących.

Zobacz też: Nonsensopedia:Celebrities.

Nie linkuj co dwa słowa[edytuj kod]

Naprawdę, nic się nie stanie, jeżeli wymieniając byłe partie jakiegoś polityka, który często zmienia front, nie dasz linku do żadnej z nich. I absolutnie nic się nie stanie, jeżeli nawet przez cały akapit nie umieścisz linku, bo będą wychodziły same banalne i niezwiązane z hasłem. Chodzi o to, żeby linki mogły przeprowadzić czytelnika przez pokrewne tematy, a nie przez wszystko po kolei. Przykład zbyt gęstego linkowania:

Nie przesadzaj lepiej ze zbędnymi linkami, bo artykuł jest wtedy zbyt kolorowy, trudno go się czyta i ciężko taki tekst zrozumieć.

Twoje hasła[edytuj kod]

Fajnie byłoby napisać trochę haseł, połączyć je linkami i nie tworzyć tam żadnych wychodzących linków poza tym, nie? Państwo w państwie się marzy, ale nic z tego. Nonsensopedia jest jedna i jeżeli chcesz do niej dołączyć, musisz zgodzić się na to, że Twoje cudowne hasła będą linkowane do innych, mniej cudownych, a mniej cudowne będą linkowały do Twoich, cudownych.

Ta zasada nie dotyczy sytuacji, kiedy tworzysz hasła z danej specjalistycznej dziedziny. Wtedy linki głównie między nimi będą pożądane i na miejscu.

Wielokrotne linkowanie[edytuj kod]

Jeśli zalinkujesz na początku (w tym w szablonie {{sur}} czy {{main}}) do pewnego artykułu, nie linkuj do niego ponownie w dalszej części tekstu, chyba, że odnośnik pełni funkcję zagadki. W szczególności unikaj sytuacji, gdy sekcja „zobacz też” zawiera zjawiska, które zostały już wcześniej wymienione.

Nazwy państw[edytuj kod]

Często zdarza się pisać:

Henryk Sienkiewiczpolski pisarz

Błąd. Linkowanie do Polski, tak samo jak linkowanie gdzie bądź do innych haseł o krajach na początku biogramów i wstępów do haseł powoduje niekontrolowany przyrost przypadkowych wejść na strony słabo związane z treścią hasła (to samo dotyczy linkowania pisarza). Inaczej mówiąc fakt, że ktoś pochodzi z Polski, Niemiec albo Francji ma najczęściej niewielki związek z tym, jakim był następnie człowiekiem, toteż link do państwa, z którego ktoś pochodzi lub z którym ktoś był związany jest zbędny. Linki do haseł o państwach powinny występować generalnie tylko w hasłach geograficznych i ściśle związanych z tematyką danego państwa (polityka, gospodarka, cechy narodowe, hasła o strukturze państwa i społeczeństwa).

Nazwy sekcji i nagłówki haseł[edytuj kod]

Nie twórz linku w nazwie sekcji. Lepiej jest utworzyć sekcję, a tam w pierwszym zdaniu dać link, lub skorzystać z szablonu {{główny artykuł}} i zaraz pod nazwą sekcji użyć go na zasadzie:

Info.png Główny artykuł: historia Polski

Nie linkuj też niczego w nagłówkach haseł, np. niedopuszczalne jest:

Lech Kaczyński – polski prezydent

Jeżeli spotkasz, czyli szablon[edytuj kod]

Istnieje szablon, który należy umieścić na górze haseł niezgodnych z zaleceniami spisanymi na tej stronie.

Jest to {{worek}}, wyglądający tak:

Nie krępuj się go zamieszczać, ilekroć natkniesz się na strony, którym by się przydał.