Złoto

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Odlewanie sztabek złota.

Złoto – metal szlachetny, znany ze swojej złotej barwy.

Złoto w układzie okresowym pierwiastków pierwotnie zostało oznaczone jako złoto, lecz jakiś czas później dodano jeszcze symbol Au na cześć słów odkrywcy tego pierwiastka wypowiedzianych po tym, jak bryłka złota spadła mu na nogę. Wtedy odkryto także, że złoto jest metalem ciężkim.

Obecnie złota używa się do wyrobu biżuterii (szerzej znanej jako bling-bling), mającej odstraszać złe duchy.

Choroby związane ze złotem[edytuj • edytuj kod]

W nadmiarze może powodować ciężką chorobę zwaną gorączką złota. Występuje ona wtedy, gdy ludzie przekonani są o niedalekim położeniu tego minerału i zwiększonej w ten sposób chęci posiadania go. W zależności od ilości złota, którą można uzyskać, gorączka przybiera różne nasilenie.

  • Słaba gorączka występuje głównie wśród kobiet oglądających wystawy sklepów jubilerskich. Objawami jest robienie słodkich oczu do swoich partnerów aby ci, w swojej głupocie, kupili wybrance błyskotkę.
  • Średniozaawansowana, to domena dresiarzy, których instynkt wyczuwa wszelkie pobliskie kosztowności i nakazuje im skroić właściciela. Sami zresztą uwielbiają się stroić w gigantyczne złote łańcuchy i sygnety.
  • Zaawansowana - opisana szerzej w książce Władca Pierścieni. Patrz m.in. Gollum.

Sposoby otrzymywania[edytuj • edytuj kod]

Przez wiele lat alchemicy całego świata zastanawiali się jak stworzyć złoto metodą laboratoryjną. Niedawno udało się to studentom pewnej polskiej uczelni. Reakcja (podwójnej wymiany) zachodzi według schematu:

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale