Gwóźdź logo.svg
Wyniki Gwoździa 2021 już są!
Zobacz jaki tekst z Nonsensopedii zdaniem czytelników jest najlepszy.

Wapń

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pięciu delikwentów po odpowiedniej dawce wapnia

Wapń (Ca) – dwudziesty pierwiastek chemiczny, metal baterii ziem alkalicznych. Jego nazwa pochodzi od substancji, w której pierwszy raz go znaleziono, czyli wapna. Na podobnej zasadzie każdy z nas nazywałby się maciczny. Sam w sobie jest tak miękki, że można śmiało pokroić go nożem. Dodany do stopu z innymi metalami, wręcz przeciwnie, zwiększa ich twardość. Działa więc na bardzo podobnej zasadzie co osiedlowe dresy w stadzie.

Zastosowanie[edytuj • edytuj kod]

Wapń dodawany jest do wszelkich produktów nabiałowych dla dzieci, podsycając mit, jakoby miał on pomagać we wzroście i wzmacniać kości. W praktyce, dzieci jedzące Danonki i tym podobne ustrojstwo prędzej zakażą się salmonellą, niż urosną ponad uwarunkowaną genetycznie granicę. Podobnie, na ilość złamań nie wpływa dieta bogata lub uboga w wapń, lecz tryb życia młodego szkodnika. Mimo to nieświadomi rodzice nadal skrzętnie zasycają koncerny nabiałowe.

Związki[edytuj • edytuj kod]

  • CaCaO – tlenek dwuwapnia
  • OWCa – tlenek wełnianu
  • BaCa – góral baru


Nuvola apps edu science.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny chemii. Jeżeli cierpisz na alkanolepsjęrozbuduj go.Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale