Krzem

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dowód na to, że człowiek również składa się z krzemu

Ten pierwiastek uratował moją karierę!

Pamela Anderson i Bill Gates o krzemie

Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem

Biblia o najdawniejszych zastosowaniach krzemu

Krzem (Si) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 14. Nazwa łacińska to silicon – jakiekolwiek skojarzenia są najbardziej na miejscu. Po złocie drugi pierwiastek, który przyczynił się do wybuchu rewolucji, tym razem informatyczno-obyczajowej.

Występowanie i zastosowanie[edytuj • edytuj kod]

Drugi pod względem ilości pierwiastek na Ziemi. W przemysłowych ilościach występuje w Dolinie Krzemowej i ziemi okrzemkowej – tajemniczej substancji, której nikt nie widział na oczy, choć wszyscy o niej czytali. Jak sama nazwa wskazuje, najczęściej występuje w sztucznych cyckach, a poza tym w komputerach, urządzeniach liczących i skałach. Z krzemu wytwarzane są szyby i ich pochodne – szybowce.

Właściwości fizyczne i chemiczne[edytuj • edytuj kod]

Życie oparte na krzemie jednak istnieje!

Atomy tego pierwiastka jako jedyne umieją liczyć, co wykorzystano do budowy procesorów. Krzem nie rozpuszcza się w wodzie ani alkoholu – tę specyficzną właściwość wykorzystano w produkcji kieliszków do wódki; dzięki niej mniej cennego płynu wylewa się na podłogę. Na szczęście ona też najczęściej jest z krzemu, więc nic się nie zmarnuje. Amerykańscy naukowcy mówią, że możliwe jest życie oparte na krzemie, ale jeszcze go nigdzie nie znaleziono.Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale