Niob

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hahaha, noob.

Noob o niobie, ale też i o sobie

Brat Hioba?

Ksiądz o Niobie

Niob (Nb) – czterdziesty pierwszy pierwiastek chemiczny, metal przejściowy. Wbrew nazwie nie jest takim noobem, bo jest twardy i topi się dopiero przy temperaturze powyżej 2000 stopni Celsjusza. Nic nie robi, a sieje zamęt. Jego nazwa zaczerpnięta została z mitologii, co może świadczyć o tym, że chemicy nie zamykają się wyłącznie na nauki ścisłe. Anglicy jak zwykle mają jednak swój punkt widzenia i nazywają go Columbium z symbolem (Cb). W jednym i w drugim przypadku, nazwy te nie mają nic wspólnego z chemią, choć ta druga nieco bardziej pasuje do klimatu odkryć.

To nie jest niob[edytuj • edytuj kod]

Szereg spekulacji, jakoby niob tak naprawdę nazywał się kolumbem potwierdzają kolejne powiązania. Niob występuje w skorupie ziemskiej w postaci kolumbitu. Wynaleziony został przez Anglika, więc to oni powinni teoretycznie mieć pierwszeństwo w nazwaniu swojego odkrycia. Tak się jednak nie stało i podczas gdy wszyscy na świecie zmyleni są przez IUPAC, tak naprawdę pierwiastek 41 nosi nazwę Columbium o czym nie wie spory odsetek „wykształconych” i szanujących się chemików.

Zastosowanie[edytuj • edytuj kod]

Jego jedynym zastosowaniem jest możliwość dodania go do stopów stopów z niklem i żelazem, więc można uznać, że nie ma większego zastosowania. Można też dyskutować o poprawności jego nazwy, co wydaje się już całkiem sensowną alternatywą.
Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale