Wyniki konkursu „Różowy Słoń” 2021 już są!
Zobacz który artykuł zeszłego roku był według czytelników najlepszy.

Sód

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sód w zalewie z nafty – tradycyjna potrawa kuchni syberyjskiej, w sam raz na zakąskę, kiedy mróz rozerwał przewody hydrauliczne ostatniego szybu gazowego, a transport z żywnością przypłynie dopiero, jak Jenisej odtaje

Sód (Na) – pierwiastek chemiczny, metal z grupy litowców. Wygląda jak srebrne ciasto, jednak nie należy go jeść. No chyba, że ktoś nie może się powstrzymać.

Niektórzy hardcorowi ludzie stosują metaliczny sód jako sól do kąpieli. Używany do produkcji stali sodowej, stopu wykorzystywanego w tramwajach, np. w modelu Konstal 105Na[1]. Dzięki krótkiemu okresowi połowicznego rozpadu wiadomo, że tramwaje się szybko rozpadają, pewno przed pierwszym kursem.

Sód znajduje się w sódkach oraz w grze sódoku. Bogate w związki sodu mięso ryjówkokształtnych nie cieszy się popularnością, jednak granulat z kreta powszechnie jest używany do udrażniania rur. Nada się również do karmienia wszy.

Przypisy

  1. czytaj Konstal sód sto pięć


Nuvola apps edu science.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny chemii. Jeżeli cierpisz na alkanolepsjęrozbuduj go.


Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale