Europ

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Państwa w których występuje ten pierwiastek

Europ (Eu, z łac. Europium) – jeden z pierwiastków chemicznych. Naukowcy próbują wymyślić od czego została zapożyczona nazwa pierwiastka. Pierwiastek ten należy do lantanowców, czyli do 6 okresu w układzie okresowym pierwiastków, więc połączenie 3 pierwiastków tego typu do siebie daje okresy 6+6+6. Resztę można sobie dopowiedzieć.

Gdzie to znajdę?[edytuj • edytuj kod]

Główne ośrodki występowania znajdują się w Europie[1]. Na innych kontynentach, z oczywistych przyczyn nie występuje. Ponoć próbowano go przewieźć na inny kontynent, ale zaraz po opuszczeniu granic Europy, pierwiastek ten zaczął się rozpadać i stał się promieniotwórczy. Coś o tym wiedzą Rosjanie, próbujący przenieść go przez Ukrainę[2].

O odkrywcy[edytuj • edytuj kod]

Autor nazwy pierwiastka[3] miał bardzo ograniczoną wyobraźnię, uczył się kiedyś układu okresowego na pamięć i chciał być humanitarny, dając nazwę łatwą do zapamiętania dla przyszłych uczniów bio-chema lub chciał sławić Europę. Po długich i żmudnych debatach oraz grzebaniu w śmietniku historii naukowcy doszli do wniosku, że owy chemik musiał być Europejczykiem.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Europ jest oficjalnym pierwiastkiem UE.
  • Dobrze, że go odkryto, bo gdyby nie to, na tablicy Mendelejewa byłaby wielka dziura[4]!

Przypisy

  1. Patrz na ilustracje
  2. Nie domyślasz się?
  3. Zapewne jego odkrywca również
  4. Nadal jest tam kilka pustych miejsc, więc do roboty!
Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale