FotoŁowca 2022
Masz oko do wyłapywania absurdów? Zrób zabawne zdjęcie i prześlij je na konkurs FotoŁowca!

Chlor

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Chlor w związku organicznym

Chlor (Cl) – siedemnasty pierwiastek chemiczny, składnik wszystkich utleniaczy i wybielaczy oprócz Vanisha, oczywiście. Pomimo tego, że jest silnie trujący, dodawany jest do środków dezynfekujących. Wielokrotnie gościł już w twoim układzie pokarmowym, gdyż dodawany jest do wody w basenie. Ciesz się, że żyjesz. Podobnie jak wiele pierwiastków, chlor nie może obejść się bez swojego nieodłącznego kompana występując jedynie w formie Cl2. W przeciwieństwie do wielu pierwiastków z małą liczbą atomową, chlor jest bardzo towarzyski i bardzo łatwo wchodzi w reakcje z innymi. Przykładowo, w połączeniu z niepozornym wodorem tworzy kwas solny, który z łatwością przetrawiłby cię i twoją rodzinę w mgnieniu oka.

Zastosowanie[edytuj • edytuj kod]

Chlor uzdatnia kranówę, aby nie waliła kupskiem i nie zawierała jego posmaku. W końcowym etapie oczyszczania ścieków, dodawany do wody chlor skutecznie pozbywa się resztek syfu i zarazy. Dodaje wówczas jeszcze bardziej szkodliwego chloroformu, ale kto by się tym przejmował... Najważniejsze, że nie ma w niej już szamba.

Gaz[edytuj • edytuj kod]

Chlor rozpylany był podczas I wojny światowej, aby panowała miła atmosfera i przyjemny zapach. Uhonorowani zdawali się jednak nie doceniać prezentu, jaki sprawili im oponenci i nie rozstawali się ze swoimi maskami gazowymi. Co za niewdzięczność... Obecnie dodaje się go do wszelkich aerozoli i spryskiwaczy, ale trudno już skutecznie zakopcić nimi teren sąsiadom. Generalnie bezużyteczny. Chyba, że do użytku własnego.

Chlorany i nadchlorany[edytuj • edytuj kod]

Sole kwasów chlorowego V (chlorany), kwasu chlorowego VII (nadchlorany). A tak po ludzku – są to związki o bardzo ciekawych właściwościach, głównie w kontekście zastosowania w instalacjach terrorystycznych artystycznych, budowanych przez tych co lubią się dobrze rozerwać. Największe zastosowanie ma chloran potasu, ze względu na to że tworzy mieszaninę wybuchową ze zwykłym cukrem.
Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale