Piroman

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Podstawowa część wyposażenia doświadczonego piromana

Piroman – napalony koleś, który bardzo się podjarał, że coś zapali. Robota wprost pali mu się w rękach, a oczy płoną z radości. Jest to osoba, która kocha ogień we wszystkich jego postaciach, a najbardziej lubi go wywoływać. Najbardziej znanym piromanem jest niejaki pyro.

Po czym go poznamy?[edytuj • edytuj kod]

Da się od razu rozpoznać. Najczęściej ma około 13 lat, twarz i ubranko okopcone (może mieć wypalone oko/nos/ucho, ale to rzadkość), a przy potrząśnięciu takim słychać chrobot zapałek/petard w jego kieszeni. Wykształceni piromani z doświadczeniem zawodowym używają zapalniczek, jednak nawet większość z nich nie ma kasy na zapalniczkę, ponieważ wydała na zapałki.

Teren działań[edytuj • edytuj kod]

Zazwyczaj ulica, na której mieszka. Zazwyczaj bierze ze sobą kolegę, i chodzą po dzielni. Oto typowe tereny działań:

 • Plaża miejska – rzucają petardy do wody lub wysadzają zamki z piasku, zabawa kończy się gdy przychodzą dresy-ochroniarze z pobliskich hoteli i restauracji.
 • Wiadukty – rzucają petardy pod wiadukt i czekają na głośne KABOOM, potem uciekają 300m od miejsca zdarzenia aby nie być podejrzanymi lub też kampią na górze i czekają aż będzie przejeżdżać/przechodzić jakiś cel, gdy go wypatrzą rzucają 2 petardy po drugiej stronie wiaduktu żeby cel nie widział całej akcji, cel przejeżdża wiaduktem i KABOOM!
 • Klatki schodowe – nasłuchują, jak usłyszą że ktoś schodzi rzucają petardy i chowają się do piwnicy.
 • Ulice – rzut i w długą!
 • Szkoła – wypychają pisuar srajtaśmą, po czym wrzucają zimny ogień, co kończy się najczęściej naganą.
Marzenie każdego piromana

Doświadczenie i wiedza[edytuj • edytuj kod]

Większość piromanów nie ma żadnego doświadczenia. Nie wiedzą jak zapalić poprawnie zapałkę, a ich ulubionym materiałem wybuchowym jest saletra. Ich ulubionym świętem jest Sylwester. Zgadnij dlaczego.

Zdarzają się osoby, które znają się na tym tylko trochę (o ile się znają). Dzielimy ich na:

 • Pseudopiroman – osoba zwąca się piromanem tylko dlatego, że rodzice pozwolili jej odpalić świeczkę. Jak kupi zapałki, ma megapodnietę, i podpalenie papierka jest dla niej megawyczynem. Jak kupi petardy mniejsze od zapałek typu piccolo, to ogarnia ją euforia i nie wiadomo co jeszcze. Rzuca je 10 m od siebie i ucieka na drugie 10.
 • Piroman początkujący – osoba, która lubi ogień, nie ma żadnego doświadczenia. Bawi się w odpalanie zapałek na różne sposoby. Bawi się małymi petardami i ubóstwia Sylwestra, na który przygotowuje 5kg petard wielkich jak zapałki, które nazywa profesjonalnymi materiałami wybuchowo-pirotechnicznymi. Staż: od 3 dni do 1 miesiąca.
 • Piroman mało zaawansowany – palą mu się oczy na widok zapałek lub petard. Jest napalony. Używa „bardzo zaawansowanych materiałów wybuchowych”, czyli nieco większych od zapałki. Największe marzenie to posiadanie legendarnej petardy – Achtunga. Grożą rodzicom, że jak im nie oddadzą kabla od Internetu, to ich wszystkich podpali . Staż: miesiąc – 3 miesiące.
 • Piroman średniozaawansowany – chce zostać podpalaczem i na tym zarabiać. Ma zwęglone palce od zabaw zapałkami. Gdy zostaje sam w domu, próbuje podpalić co się da (telewizor, komputer, obrus, ściany, rodzeństwo). Chce zrobić petardę z petów. Myśli, że jak „czytau dórzo o ogńó” to jest już wyszkolonym piromanem. Myśli, że prawdziwi pirotechnicy to lamy, bo nie chcą robić dużych wybuchów i nie chcą mu pożyczyć C4. Jego marzeniem jest nadal posiadanie Achtunga. Nie rozróżnia detonacji od eksplozji i deflagracji. Staż: 3 miesiące – pół roku.
 • Piroman zaawansowany – rodzice chowają przed nim zapałki, zapalniczki, itp. po incydencie podpalenia kota sąsiada. Klucze od samochodu trzymają w sejfie ogniotrwałym (taki piroman odsysa benzynę z baku i używa jej do niecnych celów). Chce zostać pirotechnikiem. Dalej marzy o Achtungu. Wie, jaki odlot powoduje C4. Chce pójść na chemię. Wybiera glicerynę z kremu nawilżającego i próbuje podpalić – myśli, że uzyska nitroglicerynę. Staż: pół roku – rok.
 • Piroman bardzo zaawansowany – bardzo dobrze zna się na tym. Wreszcie dostał Achtunga. Przeprowadził już synteze hmtd. Jeśli ma szczęście, posiada 10 palców. Kuje chemię jak szalony, ale tylko gdy idzie o materiały wybuchowe. Umie wysypać proch z 50 petard i zrobić z nich jedną dużą, oraz potrafi zrobić petardę z zapałek. Lubi benzynę. Staż: rok – półtora roku.
 • pr0 piroman – posiada on zaszczytny najwyższy stopień umiejętności. Gdy pali papierosy, odpala je Achtungiem, a nie zapałkami, bo samego Achtunga myli z nimi. Umie zrobić bombę z papieru toaletowego oraz potrafi zrobić bombę atomową z 2 zapałek i kamienia.

Czym różni się piroman od pirotechnika?[edytuj • edytuj kod]

 • Pirotechnik to praca, a piroman – styl życia.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]