Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2021!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Azot

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
No dobra, popatrz sobie na ciekły stan skupienia

Azot (N) – siódmy pierwiastek chemiczny, niemetal, woli rocka. Jest głęboko emocjonalny i nie może przeżyć bez swojego kompana. W związku z tym, występuje wyłącznie w postaci N2. Azot jest wszędzie dookoła nas. Stanowi 78% powietrza, ale nikt nie wie po co i dlaczego, skoro nie jest potrzebny w procesie oddychania. Jest za to podstawowym elementem ludzkiego pokarmu, bez którego każda dieta ległaby w gruzach, a ludzkość pełzałaby dalej po dnie oceanu. Mimo to, mało kto zdaje się być mu wdzięcznym za jego obecność. Gdyby nie interwencja pewnego, mądrego człowieka, nazywalibyśmy go dzisiaj „dusień” lub co gorsze, „saletroród”. Wyobraź sobie teraz jakąkolwiek nazwę związku chemicznego z użyciem jednej z powyższych nazw i konieczność nauczenia się jej.

Charakterystyka[edytuj • edytuj kod]

Azot, jak na wrażliwy i emocjonalny pierwiastek przystało, ma też więcej problemów ze sobą. Jest bardzo leniwy, przez co niechętnie wchodzi w jakiekolwiek reakcje, które są dla niego zbyt dużym i nieopłacalnym wysiłkiem. Nie chce mu się nawet rozpadać na jony. Azot jest też bardzo uparty, a jedynym czynnikiem, który jest w stanie zmusić go do reakcji jest temperatura. W końcu każdy leń, kiedy się sparzy, gwałtownie podskakuje.

Zastosowanie[edytuj • edytuj kod]

Chłodzenie piwa ciekłym azotem

Azot sam w sobie nie jest użytecznym pierwiastkiem. Dopiero w związkach z innymi potrafi czynić cuda. Ilość życiodajnych związków, jakie tworzy jest trudna, a nawet niemożliwa do określenia. Z azotu składają się aminokwasy, a z nich zaś zupki w paczce białka. Azot jest głównym składnikiem nawozów do gleb, pomijając fakt, że jego nadmierna ilość potrafi skazić i gleby, i wody gruntowe, a w rezultacie całą wieś przy ujściu. Z azotu zbudowane jest też DNA. Gdyby nie azot, nie byłoby cię tu. Nie czytałbyś tego. Nie byłoby cię w ogóle. Twoi starzy nie mieliby jak cię począć. Nie byłoby twoich starych. Nie byłoby dziadków! Nie byłoby niczego, nawet Kononowicza, niebyt.

Ciekły azot[edytuj • edytuj kod]

Jeżeli nie chce ci się czekać, aż galaretka zastygnie, mamy dla ciebie proste rozwiązanie. Ciekły azot rozwiąże twój problem w kilka sekund. Przygotowanie jest proste. Weź swoją miskę z galaretką, czy cokolwiek, co chcesz zamrozić i nalej na to ciekłego azotu. W ciągu kilku sekund otrzymasz zamarzniętą na kość bryłę. Możesz teraz iść po dłuto i młotek, aby to rozłupać. Uważaj tylko na łapy! No chyba, że jesteś fanem amputacji…

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale