Selen

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Selen (Se) – trzydziesty czwarty pierwiastek chemiczny, na jego szczęście niemetal. W dużym stopniu przypomina siarkę, co nie powinno dziwić, gdyż leżą w tej samej grupie. Gości przeważnie tam, gdzie jest jej dużo, choć nie narzuca się jej zbytnio. Jego nazwa wzięła się od Tellura i pewnego dobrodusznego chemika, który stwierdził, że koło Ziemi (tellus) musi przebywać Księżyc (selene). Od tej pory w układzie okresowym gości namiastka innego układu – słonecznego.

Zastosowanie[edytuj • edytuj kod]

Selen przyczynia się do postępującego upadku edukacji, gdyż umożliwia pracę kserokopiarkom, a studentom nieuctwo. Odpowiedzialny jest też za upadek fotografii, gdyż używany jest w aparatach cyfrowych. Używa się go też w fotokomórkach oraz fotoradarach, znacznie utrudniając łamanie prawa złodziejom i kierowcom. Selenian sodu stosowany jest wtedy, gdy jakaś kolonia robactwa utrudnia człowiekowi funkcjonowanie. Siarczek selenu zaś dodawany jest do szamponów, również w celu wytępienia, lecz tym razem robactwa na głowie.

Znaczenie biologiczne[edytuj • edytuj kod]

Selen jest bardziej niezbędny w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu niż wiele innych mikroelementów. Wpływa on między innymi na stopień uzbrojenia drogówki w żyłach, a co za tym idzie tępienie intruzów i przemytników. Przydatny jest też wtedy, gdy facet nie może zrobić kobitce dobrze. Zapobiega też rozwojowi kraba. Spożywa się go w zależności od szczodrości terenu, na którym się mieszka. Ziemie w Polsce są raczej ubogie w selen, co tłumaczyłoby w pewnym stopniu obecny stan umysłowy naszych znajomych. Selen zawiera się w niemal każdym, normalnym jedzeniu. Jeżeli kiedykolwiek uznasz, że brakuje ci selenu, żryj drożdże!

Związki[edytuj • edytuj kod]

  • SeReK – deseran potasu;
  • SeBa – sebastian baru;
  • BrUKSeLabelgian chemiczny;
  • SeRnIK – ciastek jodku potasu.Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale