Prazeodym

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Prazeodym (Pr) – pięćdziesiąty dziewiąty pierwiastek chemiczny, lantanowiec, brat bliźniak neodymu. O ile nazwa tego drugiego pochodzi od dzieci neo, tak trudno o domysły skąd wzięła się nazwa prazeo. Prazeodym odkryty został w 1841 roku w Austrii, gdy Carla Auera von Welsbach uczestniczył w jakiejś nerwowej sytuacji. Być może chodziło tu o prezesa laboratorium i moment, w którym zrobił dym opierdalającym się pracownikom, jednak trudno tu o jakąkolwiek pewność.

Zastosowanie[edytuj • edytuj kod]

Z prazeodymu tworzy się stopy używane do budowy silników samolotów, aby te były jak najbardziej wytrwałe. Efektów można doszukiwać się między innymi pod Smoleńskiem. Razem ze swoim sąsiadem z układu okresowegocerem prowadzą sieć wytwórni kinowych i kin, w których ich obecność jest podstawą. Prazeodym dziecinnieje przy niklu i wspólnie potrafią wytworzyć poziom zbliżony do zera bezwzględnego. Niżej są już tylko kinderemo. Mimo wszystko jest dość popularny i nic nie wskazuje na to, by zaprzestano jego użytku. No chyba że skutki wojny atomowej, ale to już inna sprawa.

Związki, które on tworzy[edytuj • edytuj kod]

  • PrO – tlenek prazeodymu, jest on prosem w każdej grze.


Nuvola apps edu science.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny chemii. Jeżeli cierpisz na alkanolepsjęrozbuduj go.



Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale