Potas

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Blachy potasowe. W skupie wiele za nie nie dostaniesz

Jak się gówniarz pyta, skąd się biorą dzieci, mów, że z nadmanganianu potasu. Jak po latach zgłosi pretensje, wytłumaczysz, że przekręcił słówko „potas”.

Julian Tuwim o potasie

Potas (K) – pierwiastek chemiczny z grupy litowców, metal alkoholiczny wydzielany wraz z potem (stąd jego nazwa). Służy głównie graczom kart do tasowania kart.

Potas w organizmie[edytuj • edytuj kod]

Potas przede wszystkim reguluje pracę mięśni i przewodów nerwowych, będąc jednocześnie stabilizatorem płynów w organizmie i naturalnym pierwiastkiem kardiogennym. Jeśli więc widzisz kogoś ze skurczem mięśnia sercowego o wyraźnie zdenerwowanej twarzy, wydalającego z rekordową prędkością płyny, werdykt może być tylko jeden – ten człowiek nie ma potasu. Ba! Nie tylko nie ma potasu, ale ma także zawał jak jasny gwint.

Potas jest pierwiastkiem potencjalnie toksycznym, tj. takim, który można przedawkować. Dawka teleportująca wynosi 18 000 mg, co odpowiada posiłkowi złożonemu z trzech porcji melasy, grzybów, 4 kromek chleba, dyni, pietruszki oraz rukwi wodnej. W takim wypadku dochodzi do zatrzymania akcji serca. Jeżeli jednak grzybem z posiłku jest muchomor sromotnikowy, muchomor jadowity, wieruszka zatokowata lub strzępiak ceglasty nie należy za całe zajście winić potasu.


Nuvola apps edu science.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny chemii. Jeżeli cierpisz na alkanolepsjęrozbuduj go.


Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale