Żelazo

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Fe!

Chemik, gdy zobaczy żelazo, ale też gdy ktoś puści bąka.

Żelazo (Fe) – dwudziesty szósty pierwiastek chemiczny, metal przejściowy, choć wcale nie przechodzi i używany jest już od kilku tysięcy lat. W pewnym momencie był tak popularny, że dostał nawet swoją epokę. Jest tak popularny, że używa się go w każdym cywilizowanym, a nawet niecywilizowanym zakątku Ziemi. Żelazo smakuje jak krew i odwrotnie. Niezbędne jest też w ludzkim organizmie, bez którego wyschły by nam żyły. Suplement diety dzieci emo, które dość szybko muszą regenerować utraconą krew.

Zastosowanie[edytuj • edytuj kod]

Niegdyś z braku lepszej alternatywy, żelazo dodawało się do stali, z której powstawała historia. W okresie największej popularności budowano z niej wszystko, co tylko zawierało metal. Nieco jak religia, traci na wartości wraz z rozwojem nauki. Mimo to do dziś wykorzystywany jest na masową skalę. Nie jest to jednak to co kiedyś, nad czym samo żelazo ubolewa.

Wydobycie[edytuj • edytuj kod]

Z racji tego, że jest go w cholerę dużo, można go sobie bezkarnie wykopywać. Jest wszędzie, a jego ilość jest wprost proporcjonalna do powierzchni kraju, w jakim go wykopują. Nie wykopują go między innymi w Polsce, ponieważ boją się, że bezcenne dziedzictwo narodowe Suwałk mogłoby ulec zniszczeniu. Nie można więc dopuścić do takiej utraty, w związku z czym w Polsce niestety nie wydobywa się żelaza.

Kraj Ilość ton
Żółtki za dużo, by policzyć
Brazole ponad dwa razy mniej
Kangury trochę mniej od Brazoli
Slumsy 260k
Ruskie tylko 85000 ton
Tylko nie Ruskie! 56k
Dół Afryki 53k
Tam gdzie mają bombę 33k
Liście Klonu 27k
Grubasy 26k
Polska 0Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale