Oto nowa skórka na Nonsensopedii – lepsza dla dużych monitorów, ładniejsza i spójna z tą na telefonach! Od teraz Nonsensopedia na komputerze wygląda tak, jak na telefonie – sprawdź!

Roentgen

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Roentgen (Rg) – sto jedenasty pierwiastek chemiczny, metal przejściowy, który do 2004 roku nazywany był unununium i posiadał wymowny symbol (Uuu). Podobny dźwięk wydać można zapoznając się z danymi na temat owego pierwiastka. Zaobserwowano wyłącznie trzy jego atomy, które gościły na Ziemi przez 23 sekundy. Można z tego wywnioskować, że pierwiastek ten nie jest zbyt towarzyski. Jego nazwa pochodzi o nazwiska słynnego, szwabskiego fizyka, który z chemią nie miał absolutnie nic wspólnego, a mimo to, 111 pierwiastek nazwano jego nazwiskiem. Jeżeli kiedykolwiek nazywać będą kolejne, to możesz napisać list do IUPAC. Być może ci się poszczęści i będziesz mieć swój własny pierwiastek.

Zastosowanie[edytuj • edytuj kod]

Jeżeli uważasz, że trzy atomy, które zniknęły po 23 sekundach mogą mieć jakieś zastosowanie, to zastanów się lepiej nad swoim życiem… O Roentgenie można natomiast dyskutować oraz pisać bezwartościowe artykuły, czego właśnie w tym momencie jesteś świadkiem.
Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale