Liwermor

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Liwermor (Lv), wcześniej Ununhexium (Uuh) – sto szesnasty pierwiastek chemiczny, który doczekał się w końcu swojej nazwy i występuje pod taką, która uniemożliwia dłuższe dyskusje o nim samym. W 1999 roku Amerykanie stwierdzili, że to nagłe mrugnięcie podczas bombardowania kadmu kalifornem to było ununhexium, lecz dodali, że nie są w stanie otrzymać go jeszcze raz. Jaka szkoda... Odkryli go więc Ruscy podczas powerplaya w 1999 i 2000 roku. Skromnie, bo otrzymali tylko jeden atom, ale i tak opijali go długo i sowicie. Rok później okazało się, że można bez problemu otrzymać go ponownie i powtórzyli swój sukces, lecz tym razem otrzymali nie jeden, a dwa jego atomy. Tym razem pili już nie tylko wódkę, ale i wszystko co znaleźli w laboratorium.

Charakterystyka[edytuj • edytuj kod]

Okres połowicznego rozpadu liwermoru jest tak krótki, że chemicy, którzy wówczas mrugnęli, przegapili jego istnienie. Potwierdzenie tego, że został otrzymany świadczyć może o dość szybkich i zręcznych rękach rosyjskich chemików, którym udało się sporządzić jego opisy podczas pół sekundy, jakie w sumie atomy Lv przebywały na Ziemi.

Liwermor dla złomiarzy[edytuj • edytuj kod]

Złom liwermorowy jest najdroższym złomem na świecie. Kilogram takiego złomu kosztuje więcej niż majątek Elona Muska, czyli jakieś 3 biliony złotych. Sprzedaż liwermoru na złom jest najtrudniejszą czynnością świata, bowiem ten pierwiastek znika w mgnieniu oka.




Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale