Cez

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
KCenzura1.svga! Miał być cez, nie zez!

Cez (Cs) – pięćdziesiąty piąty pierwiastek chemiczny, metal alkaliczny, rym symboliczny, niezamierzony. Wystawiony na powietrze, pokrywa się szaroniebieskim nalotem, aby nikt się na niego nie patrzył. Od tego nalotu powstała jego nazwa, która w oryginale po prostu jest nazwą owego koloru, czyli po polsku powinien nazywać się „niebiesk”. Cez odkryty został w 1860, gdy dwóch szwabskich chemików postanowiło sprawdzić, co zawarte jest w wodzie mineralnej, którą piją. Odkryli tam między innymi cez, po czym zwymiotowali.

Zastosowanie[edytuj • edytuj kod]

Cez dodawany jest także do wód mineralnych, żeby ludzie szybciej umierali. Cezu używać można w celach ozdobnych, ponieważ posiada zdolność do krystalizacji i tworzy ładne wzorki. Wszystkim zainteresowanym polecamy jednak tradycyjne metody ozdabiania jak na przykład haft, ponieważ jest on tańszy i nie zabija oglądających. Cez przydaje się również podczas remontu łazienki. Wrzucasz tabletkę cezu do wanny pełnej wody i voilà, nie musisz wykuwać wanny, bo oto sama się wykuła. Razem z umywalką. I ścianą. I całym twoim mieszkaniem. Ups….


Nuvola apps edu science.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny chemii. Jeżeli cierpisz na alkanolepsjęrozbuduj go.
Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale