FANDOM powered by Wikia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Wikia)
Ten autobus miał symbolizować szybkość hostingu na Wikii (na serwerach hawajskich).
Siedziba Wikii w Poznaniu

<WikiaUser> !seen Wikia_is_Fast
<WikiaSeener> Last seen: No match

IRC Wikii o serwerach Wikii

Zamawiamy dzisiaj zwykłą margaritę, czy zaszalejemy i dołożymy pieczarki?

Poważny problem pracowników Wikii

Wikia (właśc. Wikia Powered by Fandom, Wikia powered by FANDOM Fandom, dawniej FANDOM, jeszcze dawniej FANDOM powered by Wikia) – serwis hostingowy, gdzie byle kto może założyć wiki i zbanować wszystkich, którzy z dobrego serca zechcą mu pomóc przy rozwoju. Dzięki łasce Wikii Nonsensopedia mogła funkcjonować przez pierwsze trzynaście lat swojego istnienia.

Tematyka[edytuj • edytuj kod]

Wikia oferuje wiki na tak abstrakcyjne tematy, jak Open Source w Windowsie, życie i spuścizna Henryka Batuty, czy serial „Spider Riders”[1]. Oficjalnie jest to, przy zakładaniu nowych projektów, kontrolowane przez zawsze czujnych[2] pracowników Wikii, choć tak naprawdę nowe projekty zakładane są jak leci.

Serwery[edytuj • edytuj kod]

„Wiki” oznacza po hawajsku tyle, co „szybko”. Wbrew pozorom, nie chodzi tutaj o szybkość działania, a o to, że przeciętny użytkownik może szybko wkurwić się na wlokące się wczytywanie stron. Niby FANDOM Staff, jak się dumnie pracownicy Wikii sami nazywają, nie znają rozwiązania problemu, ale i tak każdy wie, że to dlatego, że Wiki o Dużych Swornegaciach ma tak dużo artykułów, że zapycha i spowalnia serwery.

Społeczność[edytuj • edytuj kod]

FANDOM Staff[edytuj • edytuj kod]

Walne zebranie Wikia Staffu

FANDOM Staff, jak już wyżej wspomniano, jest grupą zawsze gotowych i chętnych do pomocy[3] pracowników Wikii. Jeśli znalazłeś porzuconą wiki na temat rozwoju muchomorów sromotnikowych w tropikalnych lasach Sahary i uważasz, że masz na ten temat dużą wiedzę, zgłoś się do FANDOM Staffu, a oni w tempie ekspresowym uczynią cię na tej wiki administratorem. Oczywiście ekspresowym oznacza 2 tygodnie przyglądania się twojej pracy na wiki, następnie tydzień zastanawiania się, czy się nadajesz, i w końcu kolejnych 7 dni, aż któremuś z pracowników Wikii zacznie się nudzić na tyle, że w końcu przyzna te prawa[4]. Jeśli natomiast masz problem techniczny lub twoja wiki ma kłopot ze spamem, nawet nie pytaj FANDOM Staffu, czy ci pomogą. Nie umieją. W takim wypadku do działania przystępują agresywni sprzątacze.

FANDOM Helpers[edytuj • edytuj kod]

Istnieją dwa rodzaje członków Helper Teamu:

  • Pracownicy Wikii, którzy są tak nielubiani przez swoich kolegów, że nie dostali pełnych praw wśród społeczności;
  • Wolontariusze chcący pomagać edytorom w ich problemach, lub tacy znający CSS i JavaScript, którzy dobijają rozwijają istniejące wikii.

W rzeczywistości większość tych problemów jest mniej więcej w stylu przepraszam, a jak zrobić taki niebieski tekst??, więc w związku z tym pomocnicy podzielili się na dwie grupy: Wikia Gaming i Wikia Entertainment, i nawzajem kradną sobie wiki, które tematycznie są pomiędzy grami a rozrywką.

SOAP[edytuj • edytuj kod]

Przeciętny członek zespołu SOAP

SOAP (właść. Spam Obliveration and Prevention, dawniej WTF Team VSTF Team, pol. sprzątacze) to bojowo nastawiona grupa ochotników, których zadaniem jest przeglądać aktualizowaną co sekundę listę zmian ze wszystkich 385 tysięcy wiki, aby wyłapywać z niej spam i wandalizmy, a następnie je wycofywać. Przeciętnemu członkowi SOAPu wydaje się, że umie odróżniać spam od zwykłego artykułu po samym tytule, kiedy jednak widzi nową stronę w języku fińskim lub chińskim tradycyjnym, udaje nieobecnego lub próbuje usuwać na chybił trafił – zwykle się myli. Prawdopodobieństwo, że taki sprzątacz zbanuje odpowiednią osobę, jest jak jeden do siedemnastu[5]. W wolnych chwilach sprzątacze krążą po losowych wiki, zastraszając edytorów możliwością globalnego blokowania ich kont.

Mentorzy[edytuj • edytuj kod]

Praktycznie wymarły gatunek, zawsze kiedy sprawdzasz rejestr grup użytkowników, obok nazwy mentorzy pojawia się 0. Podobno grążą pogłoski, że mentorzy istnieją na angielskich serwerach, ale nie jest to do końca sprawdzone.

Council[edytuj • edytuj kod]

Jedyne co wiadomo o councilach

Wiadomo o nich tylko tyle, że są userami należącymi do Community Council, cokolwiek to by nie było. Odkryto niedawno, że istnieje tajna baza Councili, jednak po próbie sforsowania bramy, ujrzymy komunikat: Witaj u bram piekieł, aby wejść do środka wymagane zaprzedanie duszy lub deklaracja oddania majątku Nie masz uprawnień do przeglądania tej strony, z następującego powodu: Wykonywanie tej operacji zostało ograniczone do użytkowników w jednej z grup: FANDOM Staff, Helperzy, council.

Wikia Stars[edytuj • edytuj kod]

Jak wyżej, jedynie z tą różnicą, że w ich przypadku wiadomo, że posiadają tylko jakiś tam displaywikiastarlabel, którego moc również jest niewiadoma.

Vanguard Team[edytuj • edytuj kod]

Czarodzieje zasięgający porad u elfich wiedzących, mistycy znający sztuczki pozwalające im zawładnąć nad mobilnym wyglądem strony, prócz tego nerdy bez życia spędzające całe dnie na walce z (TFU!) tabelkami i sprawianiu aby przenośny content wiódł się od Centrum Społeczności aż po wiki o Afrykańskiej Muzyce Plemiennej.

Cała reszta[edytuj • edytuj kod]

Czyli administratorzy pojedynczych wiki, osoby próbujące wyjęczeć prawa admina, osoby nie próbujące wyjęczeć praw admina, trolle i wandale. Dwoma ostatnimi pomiata SOAP, a pozostałymi – FANDOM Staff.

Innowacje[edytuj • edytuj kod]

Edytor wizualny[edytuj • edytuj kod]

W grudniu 2011 roku pojawił się edytor wizualny. Teoretycznie jego pojaw?ianie się zal[[Plik:000084xx.jpg|thumb|199,857142px|Przydałoby się…]]eży od preferencji użytkownika, które dotyczą zarówno ustawień edytowania jak i konfiguracji wyglądu. <span style="font-weight:normal;">W praktyce jednak, jeżeli chodzi o skórkę Wik</span>ii, trzeba liczyć się z tym, że wraz z włączeniem trybu źródłowego traci się inne, dość przydatne możliwości.??? Znane są przypadki bojkotu całej skórki właśnie z tego powodu, jednak najczęściej kończyło się to przypadkowym wyrzuceniem użytkownika ze społeczności danej wiki.<br /><br /><br />

Od czasu zmiany skórki struktura wszystkich Fandomowych encyklopedii udostępnia domyślnie edytor wizualny swoim użytkownikom, co prowadzi do wyżej opisanych problemów.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat:

Przypisy

  1. Ja też tego nie znam
  2. że co kurwa? – dop. administratora jednej z wiki
  3. Wam chyba żelazko na głowę spadło – dop. administratora tej samej wiki.
  4. I tak się zdążysz znudzić, hahaha! – dop. jednego ze staffów.
  5. tysięcy? – przyp. Councila