Ban

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Pieśń IP-ków złoszczących się za bana
Wędliny adminów
Poradniki
Zobacz poradnik:

Banie dobry jak chleb…

Pieśń adminów

Ban (inaczej banan lub odejdź stąd szybkim krokiem, bo inaczej będę zmuszony użyć na tobie siły mej perswazji) – jeden ze sposobów (obok warnów, kasacji licznika/sygnatury, odcinania prądu/gazu/wody i pisania zażalenia do Ministerstwa Edukacji Narodowej) zachęcania trolli internetowych do dalszej dyskusji na forach internetowych, IRC-ach, w chatroomach czy na portalach WWW.

Ban objawia się zablokowaniem możliwości logowania bądź dodawania nowych postów (fora internetowe) lub zablokowaniem dostępu do danego kanału (IRC). W większości przypadków prowadzi do ponownej rejestracji zbanowanego użytkownika pod innym nickiem w celu dalszego szerzenia niepoprawnych treści, spamowania i utrudniania życia adminom i moderatorom. W takim przypadku stosuje się nałożenie kolejnego bana, tym razem na adres IP usera, jednak w przypadku Dzieci Neostrady (najliczniejszy gatunek trolli internetowych) także ten sposób bywa nieskuteczny, wtedy konieczne jest zastosowanie bardziej drastycznych metod (patrz: morderstwo, porwanie, szantaż, podpalenie, nasłanie prostytutki w celu gwałtu) lub zbanowanie zakresu.

Stosowany w imię demokracji na serwerach wszystkich krajów świata. Sfrustrowane dziecko-admin… eee, znaczy się, FIELKI BUG może go użyć pod byle pretekstem, choćby nawet za prawdę, która skierowana jest do ciebie i jednocześnie obraża także ciebie. Ban pozwala pobawić się FIELKIEMU BUGOWI.

Rodzaje banów[edytuj • edytuj kod]

  • Permanentny – najgorszy ze wszystkich. Dostajesz go wtedy, kiedy adminem jest obrażony na świat dzieciaczek, którego ktoś rozwalił za dużo razy. Z reguły admin daje ci tego bana kiedy jeździsz innych (najczęściej jego przydupasów i lizusów).
  • Zwyczajny – najpopularniejszy i najnudniejszy ze wszystkich banów. Dostaje go user, który nie respektuje ustalonej hierarchii i wydaje mu się, że ma do powiedzenia coś mądrego, nawet (a nawet zwłaszcza) wtedy, gdy moderator ma zupełnie odwrotne zdanie. User, który otrzymuje bana zwyczajnego, staje się wrogiem klasowym nie tylko kasty rządzącej, ale także pozostałych użytkowników.
  • Z pocałowaniem w czółko – ban udzielany „dla przykładu”, gdy w sianiu zamętu brało udział kilku userów, ale tylko jeden zostaje kozłem ofiarnym. W takich przypadkach reszta winnych staje po stronie poszkodowanego i broni go do krwi ostatniej kropli z żył. Ban z pocałowaniem w czółko z reguły skutkuje serią banów zwyczajnych.
  • Odwrotny – ma miejsce, gdy na forum założonym przez trolle internetowe pojawia się osoba spoza kręgu i z dobrego serca bądź naiwności próbuje nawracać zbłąkane owieczki na drogę dobra i prawdy. Bany odwrotne bardzo rzadko bywają skuteczne, ponieważ znajomość obsługi panelu administracyjnego jest mało powszechna wśród trolli. W większości przypadków zbanowany user po prostu zniechęca się i odchodzi.
  • Ban na Fotka.pl – udzielany przez adminów największego w środkowej Europie schroniska dla pokemonów, np. za nazwanie jednego z pokemonów użytkowników Pompą olejową do glebogryzarki. Jest łatwy do ominięcia, jednak ponowne założenie konta powoduje utratę cennych komentashy i oceneq na profilu.
  • Samobanowanie – ban nakładany przez usera na jego własną prośbę, często połączony z kasacją konta. Ten rodzaj bana uważany jest za forumową odmianę samobójstwa. Najczęściej nakładany jest na forach zrzeszających neogotycką młodzież w wieku do lat czternastu, gdzie połączony jest często z obietnicami rychłego zakończenia życia przez usera w bardziej konwencjonalny sposób (patrz: emo).
  • Ban na powitanie – ban nakładany za założenie konta.
  • Tymczasowy – otrzymywany przez osobnika, który umieścił w swojej wypowiedzi niepoprawną politycznie prawdę. Sfrustrowany admin postanawia naprawić jego poglądy stosując karę tymczasowego pozbawienia możliwości pisania na forum. Zazwyczaj trwa kilka dni.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]