Foliarz

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

A świstak siedzi i zawija je w te sreberka.

Prawda ekranu o foliarzach
Foliarz głoszący prawdę

Foliarz – określenie w slangu internetowym, stworzone przez społeczność tak zwanych imageboardów, a następnie spopularyzowane przez serwis Wykop.pl, oznaczające osobę wierzącą w teorie spiskowe, interesującą się do przesady zjawiskami paranormalnymi, ezoteryką, UFO, astrologią, NWO, teorią płaskiej Ziemi, medycyną alternatywną, szkodliwością maseczek, Lehitami i innymi urojeniami. Znawca jedynie słusznej i prawdziwie prawdziwej prawdy na temat rządów, planów depopulacji ludzkości, Big Pharmy, żydomasonerii i jaszczurów. Nazwa wzięła się od popularnego wśród co bardziej odmóżdżonych foliarzy zjawiska noszenia czapeczek z folii aluminiowej, mających uchronić noszącego przed złowrogimi falami, nasyłanymi przez jaszczury z piekła i mającymi nas zniewolicz i zaczypowacz.

Foliarze są zakładnikami efektu potwierdzenia. Oznacza to, że wszelkie źródła traktują bardzo wybiórczo i przyjmują bezkrytycznie wszelkie informacje potwierdzające ich przekonania i światopogląd, z kolei z miejsca odrzucają jakiekolwiek argumenty przeciw swoim urojeniom.

Głównym źródłem wiedzy foliarzy, uważanym przez nich za absolutnie wiarygodne, są filmiki z żółtymi napisami na YouTube, serwisy zbierające teorie spiskowe, rosyjskie media propagandowe, które je rozpowszechniły, serwisy ideologiczne prowadzone przez innych foliarzy o wesoło brzmiących nazwach i ostatnio także foliarskie grupy na Facebooku czy Twitterze.

Wyjątkowo podatni na trolling, z czego bardzo często korzysta społeczność tak zwanego trollnetu. Szczególnie znany z trollowania foliarzy poprzez tworzenie własnych absurdalnych teorii spiskowych jest 4chan.

Patronami foliarzy są Linus Pauling, dwukrotny zdobywca nagrody Nobla, który leczył depresję witaminą C i uważał, że kwazikryształy to żydowski spisek, oraz Roger Penrose, zdobywca nagrody Nobla z fizyki, który uważa, że inflacja kosmologiczna to bujda a umysł ludzka świadomość działa na zasadzie komputera kwantowego.

Przykłady[edytuj • edytuj kod]

Międzynarodowe godło Stowarzyszenia Foliarzy

Zaobserwowanymi do dziś przykładami foliarzy są:

 • osoby wierzące, że jak kobieta w ciąży da się zaszczepić, to z urodzonych dzieci jedno będzie czarne, drugie rude, a trzecie Czechem;
 • osoby wierzące w Imperium Lechitów oraz to, że do dzisiaj archeolodzy wykopują trochę zakurzone, ale działające prodiże z napisem Made in Roman Empire;
 • osoby wierzące, że Kościół katolicki stworzył jezuitów, żeby przejąć władzę nad światem;
 • osoby wierzące, że w na początku XX wieku miała miejsce pod Woronieżem nieudana próba inwazji obcych – najeźdźcy zostali odparci połączonymi siłami milicji i pospolitego ruszenia, a sami świadkowie mówią, że nie ma o czym mówić, bo bywały już gorsze rzeczy, na przykład pieriestrojka;
 • osoby wierzące, że Bóg ma na imię Chumbawamba, ale się do ludzi nie odzywa od czasu, jak nauczył jaskiniowców polować na antylopy, a oni – zamiast przyrządzić ją w sosie porzeczkowym i z batatami, jak Chumbawamba przykazał – wpierdolili ją na surowo;
 • osoby wierzące, że świat stworzył jezuitów, żeby przejąć władzę nad Kościołem katolickim;
 • osoby wierzące, że na ciemnej stronie Księżyca znajduje się baza NASA z największą na świecie kolekcją magazynów o dinozaurach;
 • osoby wierzące, że popularne piosenki mają ukryte przesłanie, np. w Bohemian rapsody puszczonym od tyłu na przesterze słuchać Jożina z bażin;
 • osoby kwestionujące efekt cieplarniany, bo przecież cały dwutlenek węgla, jako gaz cięży od powietrza, powinien gromadzić się w piwnicach i dusić ludzi mieszkających w suterenach;
 • osoby wierzące, że Księżyc to fikcyjny satelita, co miesiąc w czasie nowiu wyłączany na czas doładowanie baterii, a pływy morskie są spowodowane przez operatora zapory w Inowrocławiu;
 • osoby wierzące, że jezuici stworzyli Kościół katolicki, żeby przejąć władzę nad światem;
 • osoby wierzące, że chemia z Niemiec jest lepsza, bo te proszki do prania z Polski są domieszkowane przemycaną z Ukrainy kokainą;
 • osoby wierzące, że oficjalne spotkania grupy Bilderberg są robione dla picu i odwrócenia uwagi, a prawdziwe spotkania ludzi rządzących światem są organizowane jako Międzynarodowe Targi Hodowców Gołębi;
 • osoby wierzące, że jezuici stworzyli jezuitów, żeby przejąć władzę nad jezuitami.

Osoba normalna a foliarz[edytuj • edytuj kod]

Andrew Wakefield – Winkelried foliarzy, stracił tytuł naukowy na rzecz zbawienia antyszczepionkowców

Rozróżnienie osoby wierzącej w teorię spiskową, ale zachowującą resztki rozsądku od foliarza jest łatwe. Otóż wystarczy przedstawić zwolennikowi teorii spiskowej dowody czy proste logiczne konstrukcje podważające jego poglądy (na przykład przedstawić badania, które wykluczają wywoływanie autyzmu przez szczepionki, wskazać zwolennikowi NWO, że ludobójstwo dokonywane szczepionkami byłoby nieskuteczne ze względu na znikomą śmiertelność, pokazać płaskoziemcy wahadło Foucaulta, zwolennikowi chemtrails wskazać, że zatruwając atmosferę, spiskowcy truliby samych siebie i tym podobne).

Osoba mająca zdrowy rozsądek wejdzie z tobą w dyskusję, pomyśli nad przedstawionymi argumentami, niekiedy nawet zmieni swoje poglądy.

Foliarz z miejsca odrzuci wszystko, co mówisz, nazywając Cię Żydem/masonem/trollem Putina/zdrajcą Polski/faszystą/nazistą/lewakiem/prawakiem/ludobójcą/Żydem (niepotrzebne skreślić, oczywiście), i zarzuci tobie udział w spisku. Prawdopodobnie zerwie z tobą kontakty i wyrzuci cię ze znajomych na Facebooku, licząc że chociaż trochę cię to obejdzie.

Zasady dobrego foliarza[edytuj • edytuj kod]

 1. Włącz myślenie!
 2. Najpierw teoria spiskowa, potem dowody.
 3. Co cię nie zabije, to wzmocni.
 4. Nie wiedz, wierz!

Znane autorytety uznawane przez foliarzy[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat:
 • Janusz Bieszk – polski historyk, odkrywca zaginionych kronik, których nie zdążył ukraść Stanisław Szczur, popularyzator Wielkiej Lechii.
 • Janusz Korwin-Mikke – nikt do końca nie wie czy serio wierzy we wszystkie bzdury które wygaduje, czy mówi to tylko pod publiczkę, jednak jest szereg absurdalnych teorii spiskowych które głosi. Twierdzi między innymi, że globalne ocieplenie nie istnieje, szczepienia to spisek firm farmaceutycznych, a smog w Warszawie to wymysł stworzony na potrzeby obietnic wyborczych.
 • Jerzy Zięba – Rafał Wilczur XXI wieku, odkrywca lewoskrętnej witaminy C. W medycynie osiągnął prawie wszystko. Gdyby tylko ktoś nie ukradłby mu pomysłu na leczenie koronawirusa wybielaczem to byłby tegorocznym laureatem Nagrody Nobla.
 • Leszek Bubel – profesor studiów bliskowschodnich specjalizujący się w wykrywaniu Żydów na podstawie chłopskiego rozumu i ściągi pt. Lista prawdziwych żydowskich nazwisk tzw. polskiej elity.
 • Sanjaya z Lehii – przywódca pogańskiej grupy Jasna Strona Mocy z wyglądu przypominający Gandalfa. Za sprawą posiadania starożytnej słowiańskiej wiedzy głosi, że Ziemia tak naprawdę jest płaska, Coca-Cola to trucizna stworzona przez Syjonistów, Kościół katolicki to w rzeczywistości ogromna zorganizowana mafia, a Jezus Chrystus był reptilianem.
 • Franc Zalewski – rzekomy doktor geologii specjalizujący się także w kosmologii, matematyce i - jak sam to określa - niesieniu prawdy na świecie. Głównym miejscem jego działalności jest liczący całkiem pokaźne 69 tys. subskrypcji kanał na YT. W swoich teoriach wyróżnia się niebywałą wszechstronnością - to właśnie on udowodnił, że predkość światła w próżni nie jest stała, księżyc jest pusty w środku, cała ewolucja to bzdura, a sok brzozowy jest nielegalny. Jego ideologia to unikalna kombinacja starożytnych kosmitow, reptilian i nazizmu, zapożyczona i przeszczepiona na polski grunt od rosyjskiej sekty niejakich Inglistów. Ostatnio szczególnie głośno się o zrobiło o nim, po tym jak stwierdził, że podczas badań odkrył w szczepionkach na COVID jaja aluminiowych stworzeń.
 • Kent Hovind – doktor[potrzebne źródło] z dyplomem kupionym za dolary. Oprócz głoszenia jakoby teoria ewolucji była niebezpiecznym kłamstwem, stworzonym przez żydów, faszystów i komunistów celem sprowadzenia chrześcijan na drogę do piekła, dinozaury żyły nadal jako współczesne jaszczurki, HIV i Alzheimer były wymysłami chciwych koncernów farmaceutycznych a cyjanek i olej z węża stanowiły skuteczne remedium na raka, wsławił się również prowadzeniem rozlicznych badań w dziedzinie oszustw podatkowych, w nagrodę za co rząd Stanów Zjednoczonych zapewnił mu dziesięć lat bezpłatnego pobytu w luksusowym kurorcie.
 • Użytkownicy portalu Wykop.pl – największe autorytety polskojęzycznej części Internetu, eksperci od wszystkiego, autorzy monografii negujących najnowsze badania medyczne (a szczególnie psychologiczne), od święta też odświeżający poglądy Juliusa Streichera na temat Żydów.

Notebook blue.png Zabłądziłeś na YouTube i znalazłeś kogoś, kogo nie ma jeszcze na liście? Dodaj nowy punkt!

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]