Nostalgia Critic

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Nostalgia Critic męczy i znęca się nad biednym, niewinnym filmem edukacyjnym

A to co, kurwa?! Niekryty Krytyk wersja angielska?!

Fan Niekrytego Krytyka nie mogący się pogodzić ze smutną prawdą

To tylko opinia, ale ja mam swój serial internetowy, więc moja opinia jest automatycznie lepsza od waszej. Nanananana!

Nostalgia Critic o Tobie

Nostalgia Critic (ur. 6 kwietnia 2008, zm. 20 września 2012, zmartwychwstał 22 stycznia 2013) – ojciec wszystkich[1] internetowych recenzentów-komików i Kaczor Daffy Jutiuba. Popularny masochista i posiadacz najgorszego zawodu na świecie – spędza połowę życia oglądając złe filmy i drugą połowę oglądając je jeszcze raz i recenzując. Urodził się 2008 roku w internecie. Jego pierwsze słowa to „This is a shit!”. Nie ma matki, za to ma dwóch ojców: Douga i Roba Walkerów. Na całym świecie znany jako recenzent-komik, w Polsce prawie nieznany (ewentualnie uważany za podróbę Niekrytego Krytyka).

Forma programu[edytuj • edytuj kod]

Nostalgia Critic zrewolucjonizował sposób recenzowania filmów, będąc pierwszym krytykiem recenzującym filmy w czapce. Każdy odcinek zaczyna formułą Jestem Nostalgia Critic, ja to pamiętam, więc wy nie musicie, a kończy formułą Jestem Nostalgia Critic, ja to pamiętam, więc wy nie musicie. Ten zabieg ma nas utwierdzić w przekonaniu, że on naprawdę jest Nostalgia Criticiem, a nie jakimś tam Niekrytym Krytykiem, czy nawet (o zgrozo!) Angry Video Game Nerdem. W czasie programu, NC po prostu odtwarza film, który jest powszechnie uważany za śmieć i opisuje jego słabe i ujemne strony. Ponadto dubbinguje film, zagłusza postacie, wali się po głowie, krzyczy Explain movie, explain!!!, WTF?!, Holly Shit!!! i robi wszystko, by wywołać w odbiorcy choć najdrobniejszy uśmieszek. Jednak wściekły facet robiący sobie krzywdę jest zwykle tym, co ludzie lubią oglądać. Od czasu do czasu zdarzało mu się robić także inne formy odcinków:

 • Top 11 – lista top 11 najlepszych/gorszych/głupszych/dziwniejszych scen/filmów/piosenek/maskotek/doniczek/krzyży itp. Dlaczego 11? Wielu naukowców się nad tym zastanawiało aż w końcu sekret zdradził sam prowadzący – po prostu lubi robić jeden krok naprzód. Jakkolwiek jest to w sprzeczności z innymi argumentami, które podawał, między innymi Bo mamy Święta!!! i Muahahahaha!.
 • Old vs New – porównuje coś nostalgicznego z najnowszym remakem, oceniając co jest lepsze.
 • Disneycember – cogrudniowy przegląd filmów, seriali a nawet gier stworzonych przez Disney, lub związanych z tą wytwórnią[2].

Także NC złapał kota.

Mroczne kulisy, śmierć i zmartwychwstanie[edytuj • edytuj kod]

Każdy celebryta posiada pewne mroczne kulisy. Tak było i w tym przypadku. 28 stycznia 2011 roku, Nostalgia Critica spotkała straszna tragedia. Ma-Ti z Kapitana Planety, dwunastoletni planetarianin (choć niektórzy twierdzą, że był tylko wściekłym idiotą, który nienawidził kreskówki Teda Turnera), zginął w trakcie kręcenia przekomicznego filmu rocznicowego. Początkowo wszyscy myśleli, że to część żartu, ale jak w takim wypadku wyjaśnić brak śmiesznych dowcipów od tego momentu do końca filmu rocznicowego (a nawet dłużej)? Śmierć dziecka (czy nawet wściekłego idioty, który nienawidził kreskówki Teda Turnera) bardzo źle wpłynęła na Nostalgia Critica. Chociaż krytyk nie przerwał swojej działalności, od tej pory zaczął cierpieć na załamanie nerwowe, brak weny twórczej, wyczerpanie materiału i nędzne poczucie humoru. Oglądalność programu gwałtownie spadła, fani się od niego odwrócili, przyjaciele przestali go wspierać, współpracujący z nim recenzenci masowo opuszczali wspólną stronę - nastąpił kryzys. Było tylko kwestią czasu, kiedy Nostalgia Critic zakończy swoją działalność. Wreszcie 13 września 2012 roku, Nostalgia Critic nakręcił swój ostatni odcinek. Postanowił wówczas przejść na emeryturę i zacząć spędzać czas na spotykaniu się i graniu w karty z zaniedbywanymi dotąd przez siebie przyjaciółmi. Nie warto się rozpisywać na temat jego najlepszych przyjaciół, gdyż właściwie nic ciekawego nie można o nich powiedzieć. Byli to: Duch przyszłych Świąt, dinozaur i facet z reklamy pasty do zębów.

Rezygnacja Nostalgia Critica nie przekonała jego fanów, którzy byli pewni, że szybko wróci do pracy. Nostalgia Critic jednak nadal był dręczony przez załamanie nerwowe, spowodowane śmiercią Ma-Ti (choć niektórzy twierdzą, że był to tylko wściekły idiota, który... a zresztą co będziemy się powtarzać? Zamiast tego będziemy się od tej pory posługiwali o takim wygodnym odnośnikiem cyfrowym: "[3]"). Jego ostatnią decyzją było zorganizowanie kosmicznej wyprawy w poszukiwaniu świadomości Ma-Ti, która mogła zostać uwięziona w czarnej dziurze, co pokazuje tylko jak bardzo zły był stan krytyka. O dziwo udało mu się odnaleźć Ma-Ti oraz dziurę w fabule, którą postanowił uczynić wygodnym rozwiązaniem fabularnym dla swojej strony. Niestety zabawa dziurą w fabule doprowadziła do tego, że Nostalgia Critic naraził całą ludzkość na zagładę, spotkał swojego stwórcę Douga Walkera, a ostatecznie 13 września 2012 roku zginął z powodu przeciążenia fabuły dziurami. Choć wiele osób do końca się łudziła, że Nostalgia Critic mógł przeżyć zawalenie fabuły nonsensami, jego śmierć została nazajutrz oficjalnie potwierdzona przez Douga Walkera.

Śmierć NC była ogromnym szokiem dla całej społeczności internautów. Nikt nie wiedział co dalej robić. Jego strona istniała nadal, a jego nazwisko i wizerunek wciąż widniały na honorowym miejscu, jak gdyby czekały jego nierealnie cudownego powrotu. Szczególnie na celowniku znalazł się Doug Walker, który robił wszystko żeby wypełnić pustkę po Nostalgii. Zaczął tworzyć zupełnie nowe rzeczy, jednak wbrew oczekiwań fanów, nie były one śmieszne. Niektóre nawet nie miały być śmieszne, jak recenzje filmów Disneya, czy pitolenie do kamery razem z bratem. Jeszcze gorszy był serial Demo Reel, który miał być śmieszny, a nie był. Opowiadał on o beznadziejnym filmowcu, który nie wie o czym chce kręcić swój serial, więc wrzuca do niego wszystko, tworząc straszny chaos. W pewnym momencie jednak ludzie zorientowali się, że główny bohater - Donnie Duprej - to tak naprawdę Nostalgia Critic w innym kapeluszu. Doug Walker długo nie chciał mu tego uświadamiać, gdyż śmierć NC pozwoliła mu wreszcie zacząć własną karierę recenzencką. W końcu jednak pod naciskiem fanów zdecydował się przemówić do Donniego i uświadomić mu kim tak naprawdę jest. 22 stycznia 2013 roku, Nostalgia Critic wyleczył się z dręczącej go od pewnego czasu schizofrenii i oficjalnie zapowiedział że przejdzie specjalną rehabilitację, po której nastąpi jego powrót. W trakcie rehabilitacji, pogodził się wreszcie ze śmiercią Ma-Ti z Kapitana Planety[3], więc nie cierpiał już na załamanie nerwowe. Ustąpiło też wyczerpanie materiału, brak weny i brak poczucia humoru. 5 lutego 2013 Nostalgia Critic wrócił do swojej pierwotnej działalności w większej, lepszej i 100 razy bardziej epickiej formie.

Wrogowie[edytuj • edytuj kod]

Nostalgia Critic dostaje łomot od AVGN
Atak Nostalgia Critica na Bogu ducha winnego Tommy'ego Wiseau

Jak każda osoba zarabiająca w internecie, Nostalgia Critic narobił sobie wielu wrogów. Są to głównie jego antyfani i ludzie których skrytykował, ale są też i takie osoby, które czyhają na jego życie z innych powodów. Oto niektórzy z nich:

 • Angry Video Game Nerd – wróg NC nr 1. Wszystko zaczęło się od tego, że z niewiadomych powodów, NC był porównywany do jeszcze popularniejszego krytyka gier komputerowych. Z tego powodu nagrał video, w którym grzecznie prosi, aby AVGN się odpCenzura2.svgdolił, grożąc mu... słowami! Ten w odpowiedzi napisał o nim wredny komentarz, jak bardzo go lubi i uważa za zabawnego kolesia. Wreszcie musiało dojść do epickiej bitwy Niekrytego z Kubą z MtB, znaną jako „Wojna videoblogów” Critica z Nerdem, znaną jako walka epickich proporcji. Potem było jeszcze kilka bitew, ale ostatecznie obie strony pogodził Nostalgia Critic z fajką i w szlafroku (ale nie Nostalgia Critic!). Niestety, później ponownie się pokłócili. Tym razem z powodu OŁÓWKA!!! Nikt nie wie, że prywatnie James jest przyjacielem Douga.
 • Tommy Wiseau – znany amerykański aktor, producent, scenarzysta, reżyser i znowu producent. Tommy oskarżył go o niesłuszne promowanie jego hitu – The Room oraz o zepsucie mu dobrego wizerunku popularnej gwiazdy filmowej. W celu zwalczenia go, połączył siły z Johnem z derummówi.com. Tak recenzja została raz na zawsze usunięta z internetu. W odpowiedzi, NC zrobił o nim wredne video i nasłał na niego swoje hordy fanów, którzy zapchali mu pocztę e-mail. Ich konflikt trwa do dziś i trwać będzie przez wieki.
 • Ma-Ti z Kapitana Planety – pierwszy raz go poznał podczas wywiadu do recenzji filmu Kapitan Planeta. Jak się okazało, wcale nie był Ma-Ti, tylko jakimś meksykańskim hindusem. Chcąc uniknąć zagrożenia, Ma-Ti rozkwasił NC nos. Najgorsze jednak nie było to, że Ma-Ti zrobił Criticowi jakąś krzywdę, ale to że chciał się z nim pogodzić i zostać najlepszym przyjacielem, czego rasistowski krytyk nie mógł znieść. Docenił go dopiero 3 lipca 2011. Tego dnia Ma-Ti zginął zabity przez power glove.
 • Douchy McNiptick, pol. Dupczysław Czepialski – najgorszy antyfan Critica. Nienawidzi go z całego swego serwera. To on jest odpowiedzialny za wytykanie mu błędów, pisanie wrednych komentarzy, mieszanie z błotem i wszechstronnie rozumiane czepialstwo.
 • Prezydent – tak. Nostalgia Critic ośmielił się zadrzeć z samym prezydentem. Do tego stopnia, że wraz z innymi recenzentami przeprowadził zamach stanu i przejął władzę. W efekcie prezydent uciekł za granicę, a minister obrony został wzięty do niewoli. Tak narodziło się nowe państwo – Kickassia. Niestety, owe państwo – podobnie jak Związek Radziecki zniszczyło się samo, a władza została oddana z powrotem w ręce prezydenta Molassii.
 • Fani Niekrytego Krytyka – wrogowie Critica, tylko on o tym nie wie, gdyż nie może przeczytać ich komentarzy, a oni nie chcą (bądź nie umieją) ich przetłumaczyć na język angielski.

Uzależnienia[edytuj • edytuj kod]

Jak od wszystkiego, od Critica można się uzależnić. Czuj się uzależniony jeśli:

 • Recenzujesz wszystko co widzisz.
 • Nikt nie chce oglądać z tobą filmów.
 • Gdy czegoś nie rozumiesz, krzyczysz EXPLAIN, MOVIE! EXPLAIN!!!.
 • Usuwasz ten artykuł.
 • Tłumaczysz jego odcinki i wrzucasz je na YouTube.
 • Witasz się z każdym mówiąc Ja to pamiętam, więc wy nie musicie.
 • Spamujesz filmy Niekrytego Krytyka komentarzami Zerżnąłeś Nostalgia Critica!!!
 • Idąc przez miasto podśpiewujesz sobie Holliday Clusterfuck.
 • Ciągle powtarzasz I'm acting.
 • Unikasz słowa słoń, bo boisz się, że zobaczysz logo Burger Kinga.
 • Lubisz dowcipy o Chucku Norrisie.
 • Potwierdzając coś, często mówisz Of Course!.
 • Lubisz piosenkę z „Niekończącej się opowieści”, nawet jeżeli nigdy nie oglądałeś samego filmu.
 • Dziwisz się, że nikt cię nie rozumie, gdy nagle krzyczysz Moment wielkoustego aligatora.
 • Uwierzyłeś że powtarzanie w kółko Wierzę w MikołaJezusa naprawdę go ożywi.
 • Spamujesz skrzynkę e-mail Tommiego Wiseau.
 • 2 tygodnie byłeś w żałobie po Ma-Ti.

Linki[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

 1. pomimo tego, że Angry Video Game Nerd rozpoczął swoją karierę dwa lata wcześniej
 2. Wyjątkiem są filmy Studia Ghibli, które Disney jedynie dystrybuował w USA
 3. 3,0 3,1 Niektórzy twierdzą, że był on tylko zwykłym idiotą, który nienawidził kreskówki Teda Turnera.