Lord Kruszwil

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Lord Kruszwil (także Kruszwil, Disco Marek, właść. Marek Kruszel) – początkowo szerzej nieznany dzieciak, jednak dzięki madkom (które oburzyły się filmem, na którym podpala świeżaki) stał się popularnym youtuberem. Kruszwil jako leń, cwaniak, rozrzutnik i narcyz to ucieleśnienie ideału przedstawiciela tej jakże szczególnej profesji. Na YouTube gra bananowego dzieciaka, ale w rzeczywistości jest cwaniakiem, który znalazł sposób na zarobienie niemałej kasy na dwunastolatkach.

Lord Kruszwil reprezentuje nowe pokolenie szczecińskich młodych wilków, gdyż korzysta z życia oraz wydaje pieniądze na wszystko. Wśród piętnastolatek Marek cieszy się taką estymą, jaką cieszył się Jarosław Jakimowicz wśród dziewczyn, które w 1995 roku kończyły szkołę podstawową. O ile jednak 20 lat temu fanki filmu Młode wilki ograniczały się do plakatów z Cichym, tak fani dzisiejszego młodego wilka starają się upodobnić do swojego idola. W tym celu ubierają się w znalezione na targowiskach podróbki ubrań od Calvina Kleina. Warto wspomnieć, że według plotek wspólnik Lorda Kruszwila, Kamerzysta, zarobił duże pieniądze dzięki scamom z SMS-ami premium. Jakimowicz w hicie Żamojdy także dorobił się nielegalnie.

Z czasem ze zwykłego youtubera przeistoczył się w swoistą sagę o życiu Marka, Kamerzysty i Karoliny niczym serial oglądany przed twoich starych na TVP.

Postacie z kanału Kruszwil

 • Marek – protagonista każdego odcinka. Wiadomo, że jest bogatym filantropem[1], wielkim estetą określającym obecność prestiżu w różnorakich bytach, playboyem (niestety tę fuchę zabrał mu Kamerzysta), influencerem, wschodzącą gwiazdą MMA oraz disco polo, a także stałym bywalcem drogich sklepów oraz podróżnikiem. Bohater dzieci, znienawidzony przez dorosłych, którzy przeszkadzają mu jeździć na rowerze po sklepie, każą usuwać mu „śmieszne” filmiki będące przecież komedią i Family Friendly Contentem[2] lub tworzą reportaże, które śmieją krytykować bohatera serca statystycznego ucznia podstawówki. Marek jednak docenia swoich wrogów (w szczególności Telewizję Niepisowską) wpierw obśmiewając ich raporty, a potem zgapiając niektóre jej elementy (serial Kruszwil). Marek gra w swoich filmach trzy postacie:
  • Lord Kruszwil – nadęty bufon i materialista. Zawsze przemawia spokojnym i monotonnym głosem, chyba, że na kogoś krzyczy. Lubi znęcać się nad swoimi służącymi, w szczególności Kamerzystą i Olejnikiem. Respektuje tylko prestiż, który ustala w oparciu o obserwacje lub „czujnik prestiżu”, którym wspiera się, gdy nie jest w stanie ocenić obecności czynnika p w danym obiekcie. Co do swojej fizjologii, wiadomo, że popija tylko wodę z lodowca lub najdroższy alkohol, używa japońskiego papieru toaletowego za około 200 zł rolka, białka pozyskuje z najdroższych delikatesów, a witaminy z cytrusów, najlepiej zagranicznych, które trudno dostać. Jako przekąskę zajada kawałki suszonej szynki w kształcie czipsów, ewentualnie czipsy ziemniaczane z truflami. Uwielbia również żelki oraz czekoladę za 100 zł. By się pobudzić popija kawę z gówCenzura2.svga za roczną pensję typowego Polaka. Odbywa stosunki tylko z dziewicami (inne zdanie ma jednak jego kamerzysta), przekupując je torbami, butami lub biżuterią. Karmi koty dając im różnorakie mięsa oraz kawior. Porusza się tylko autami takimi jak Jaguar lub Audi ubrany w markowe ciuchy. Odwiedza miejsca i środki transportu dla zwykłych ludzi w kombinezonie ABC, do osób, które się tam znajdują zwraca się z pogardą. Co ciekawe w szał wprawia go widok świeżaków/słodziaków z portugalskiego marketu.
  • Kruszwil – bardziej przyjacielska wersja Marka. Jak stwierdził kiedyś w czasie rozmowy z Klaudią Prestiż się skończył i dlatego zakończył swoje nawyki żywieniowe. Uczęszcza normalnie do sklepów i galerii, organizuje tam nawet wyzwania. Zamiast na Kamerzyście, wyżywa się na Olejniku, Błażeju lub Oskarze.
  • Disco Marek – nałogowy kłamca. Jest naiwny oraz dziecinny. Spotyka się ze znanymi gwiazdami disco-polo, a na mieście robi z siebie pośmiewisko, wjeżdżając rowerem do restauracji lub tańcząc do zasłyszanej muzyki. Straszny leń, w przeciwieństwie do Kamerzysty zwleka z wydaniem pierwszej piosenki, przez co przestaje być wiarygodny w oczach troszkę mądrzejszych[potrzebne źródło] widzów.
 • Kamerzysta (Worek) – asystent Marka, raper, playboy. Chodzi w masce, a dawniej worku z Gucci na głowie i okularach przeciwsłonecznych. Jego obowiązki są podobne do tych, które miał Toadie z Gumisiów – pracuje jako popychadło i za nic myśli o rezygnacji z toksycznej relacji, gdyż stał się ofiarą syndromu sztokholmskiego. Niektórzy sugerują, że relacje Lorda Kruszwila a Kamerzysty przypominają relację Malfoyów i Zgredka. Tak jak Zgredek odszedł od Lucjusza Malfoya, gdy dostał od Harry'ego Pottera skarpetę, tak Kamerzysta uwolni się od Marka, kiedy dostanie od jakiegokolwiek widza nowy worek na głowę.
 • Olejnik – pierwszy służący Lorda, był traktowany gorzej niż Kamerzysta, gdyż według Kruszwila nie ma godności człowieka. Jego rola w filmach sprowadzała się do wysłuchiwania obelg od Lorda, sprzątania śmieci, wyrzucania napalonych dziewic, wypłacania pieniędzy podczas wyzwań oraz wszelakiej maści brudnej roboty do czasu kłótni z Kamerzystą, który wraz z Lordem posłali go z torbami w świat.
 • Kubańczyk (Ochroniarz) – ochroniarz Lorda dorabiający jako raper pod kościołem. Wyszarpał małoletniego brata Lorda za ucho, gdy żadne inne metody wychowawcze nie pomagały.
 • Operator Kamery – czasami wspominał o nim Kruszwil, nigdy nie pojawia się na żadnym filmie. Jego postać powstała, aby odpowiedzieć na zarzut dziesięciolatków Kto nagrywa, gdy Lord i Kamerzysta są razem w kadrze?. Jest antropomorficzną personifikacją statywu. Nie wiadomo nic o jego udziale w wielkiej wojnie ojczyźnianej Kruszwila i Kamerzysty, ale można spekulować, że poparł Kamerzystę[3].

Rodzaje filmów

Lord jest na tyle twórczy, że jego filmy można podzielić na kilka kategorii:

 • szpanowanie – chyba nie trzeba wyjaśniać. Dzieli się na trzy kategorie:
  • klasyczne – w skrócie Marek na filmie chwali się publicznie lub prywatnie swoimi Rolexami[4] i pożyczonymi autami.
  • destrukcyjne – na filmach Kruszwil niszczy drogie przedmioty, aby pokazać, że nie mają dla niego żadnej wartości.
  • niebezpieczne – dotyczy samochodów, które Lord nakazuje rozpędzać na niemieckich autostradach ryzykując życie swoje i współtowarzyszy. Cieszy to bardzo hejterów, którzy liczą na to, że Kruszwil podczas jednego z tych rajdów kopnie w kalendarz.
 • sport – Markowi kończą się już powoli pomysły jak tu wbić każdą kolejną subskrybcję, więc aby nie zawieść widzów tworzy filmy na których gra w popularne wśród prostych obywateli. Obecnie grał już w piłkę nożną, koszykówkę i tenisa, w planach są szachy i picipolo na małe bramki.
 • wyzwania – Lord bardzo lubi udowadniać sobie jak zajeCenzura2.svgsty jest, a innym, jacy są beznadziejni. W tym celu co jakiś czas tworzy wyzwania. Są to między innymi:
  • dzień/24 godziny „gdzieś” – Lord wyrusza w świat i realizuje tam różne zadania ze scenariusza, od widzów, a czasem daje je nawet kamerzyście. Często są one banalnie proste, Marek musi po prostu gdzieś przenocować. Rzecz jasna tak naprawdę Lord nie spędza całego dnia w danym miejscu, tylko co najwyżej godzinę lub dwie potrzebne na nagranie filmu.
  • wyzwania dla ludzi – terenowe zadania, ale tym razem występują w nich zwykli ludzie. Marek płaci im np. za to, aby nie zaśmiali się z błaznującego Olejnika lub sprzedali mu jakąś część garderoby.
 • pranki – mało kreatywne, oklepane i wyreżyserowane żarty, które nikogo nie śmieszą, od dłuższego czasu bardzo popularne na kanale.
 • sensacje – w celu zdobycia popularności wśród dzieciaków, Marek robi jakiś kontrowersyjny film, gdzie pali świeżaki lub wywozi kogoś do lasu. Jednym z takich filmów było ocenianie pośladków przypadkowo napotkanych dziewczyn, dzięki któremu jego działalność została ukrócona i musiał założyć nowy kanał.
 • live – Marek nagrywa na żywo zawsze podczas ważnych wydarzeń, takich jak Fame MMA. Streamy pojawiają się też w czasie świąt, co pomaga zdobyć jakieś dodatkowe pieniądze z dzieciaków, które kradną karty kredytowe rodzicom i wysyłają ich zawartość w formie donejtów idolowi.
 • Family friendly content – po usunięciu kanału Lord postanowił ugrzecznić swoje materiały, by platforma dała mu spokój. Zaczął robić popularne wśród polskich i zagranicznych twórców filmiki takie jak jeżdżenie w basenie na przyczepie, przeszukiwanie plaż w poszukiwaniu skarbów o wartości większej niż kapsel po piwie, przefarbowywanie włosów, ubliżanie Karolinie, narzekanie, wywyższanie się itp.
 • Paradokumenty – gdy tzw. Family Friendly Content nie przynosił zbytnich rezultatów we wbijaniu subskrybentów, kanał zmienił się w paradokument opowiadający o życie miłosnym Marka, Kamerzysty oraz Karoliny. Po znudzeniu tym widowni, która stwierdziła, że Marek jest hipokrytą, bo skoro tak bardzo szkalował papieża telewizję, to czemu teraz nagrywa filmy zbliżone do seriali przez nią emitowanych, Lord porzucił inicjatywę i wrócił do dawnych wyzwań, pranków, gości specjalnych itd.

Ciekawostki

 • Lord Kruszwil został oskarżony przez TVN o bycie patostreamerem, czego odmawiają mu nawet jego zatwardziali krytycy.
 • Lord pokazał już twarz Kamerzysty w więcej niż jednym filmie, a nawet na płycie, chociaż część jego widowni dalej mu nie wierzy.
 • Według wielu walki między Kruszwilem i Kamerzystą o dziewczyny cechują się lepszą grą aktorską niż Dlaczego ja?, Pamiętniki z wakacji lub podobne paradokumenty.

Zobacz też

Przypisy

 1. Pokazał to dając pieniądze bezdomnemu
 2. W szczególności te o piciu piwa, paleniu papierosów i o zabarwieniu erotycznym
 3. Gdyż pewnie do niego należał
 4. Podrobionymi oczywiście