Gwóźdź logo.svg
Pomóż nam wybrać najlepszy tekst Nonsensopedii – zagłosuj w konkursie Gwóźdź 2022!
Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Astrologia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Astrologia – religia… eee, nie. Dziedzina naukowa? Doktryna? Wyznanie? Przyjmijmy, że wyznanie. Trudno określić jego jednoznaczne początki, jednak we współczesnej formie zostało spopularyzowane przez horoskopy obecne w magazynach kobiecych takich jak „Przyjaciółka” czy „Pani Domu” pod koniec lat 90.

Astrologia współcześnie[edytuj • edytuj kod]

Współcześni wyznawcy astrologii (zwanej również zodiakaryzmem) odcinają się od źródeł pisanych (ww. pisemka), uznając je za apokryficzne. Według większości wyznawczyń tej religii[1], za oficjalny początek religii można uznać powstanie pierwszego portalu internetowego publikującego horoskopy codzienne.

Podstawowe struktury[edytuj • edytuj kod]

Wyznanie nie posiada oficjalnych struktur, co utrudnia wpisanie go do Rejestru Kościołów i innych Związków Wyznaniowych. Nie oznacza to jednak, że członkowie nie tworzą struktur wewnętrznych opierających się na drabinie hierarchii. Za podstawowy szczebel drabiny należy uznać znak zodiaku. Specjaliści z zakresu zodiakologii[2] nie są jednak zgodni co do tego, jak wygląda kolejność poszczególnych szczebli ponieważ większość ekspertów uważa swój znak za najważniejszy, a znak swojego eks za najmniej ważny.

Symbole religijne[edytuj • edytuj kod]

Podstawowym symbolem zodiakaryzmu jest Słońce jako element łączący i harmonizujący wszystkie znaki. Symbolika ta wynika jednoznacznie z przemian fuzyjnych zachodzących w gwiazdach ciągu głównego (jak na przykład Słońce), gdzie jądra atomów łączą się w cięższe pierwiastki. Jest to jeden z wielu przykładów owocnej współpracy astrologów z astrofizykami.

Poszczególne znaki posługują się także własnymi symbolami mającymi na celu łatwiejsze rozpoznanie przedstawicieli znaków sojuszniczych oraz wrogich. Symbole są obecne świecie materialnym zodiakarzy najczęściej pod postacią zawieszek, bransoletek czy tatuaży.

Za nieoficjalny hymn wyznania uznaje się piosenkę Diany Ross & the Supremes No matter what sign you are nawołującą do pojednania się wszystkich znaków w imię astrologicznej harmonii świata.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Nonźródła
Zobacz w Nonźródłach:
Horoskop

Przypisy

  1. Młode kobiety stanowią około 90% wiernych
  2. Łac. zodiacus – krąg zwierząt, gr. logos – nauka