Gwóźdź logo.svg
Jaki jest według ciebie najlepszy tekst na Nonsensopedii?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Bełkot pseudoezoteryczny

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bełkot pseudoezoteryczny – sposób wypowiedzi używający takich słów, które kojarzą się ze sprawami nadprzyrodzonymi. Zazwyczaj stanowi mieszankę bełkotu pseudopoetyckiego i pseudofilozoficznego – ma bowiem za zadanie poruszać zarówno serce, jak i rozum odbiorcy.

Bełkot pseudoezoteryczny od ezoterycznego różni się głównie tym, że z tego pierwszego śmieją się nawet sami wtajemniczeni. Użytkownika takiego stylu nie sposób odróżnić od dewoty, ponieważ obydwaj bazują na podobnej sferze dalekiej od rzeczywistości.

Używane słownictwo[edytuj • edytuj kod]

Pomimo oderwania tematyki od realiów, czytelnika powinno się zainteresować za pomocą obrazów znanych mu z jego powszedniego życia. Najlepiej jest, gdy używa się wyrażeń archetypicznych, tak, aby każdy, niezależnie od współrzędnej geograficznej, wiedział, jak to sobie wyobrazić.

Najczęstsze słowa-klucze[edytuj • edytuj kod]

 • Droga, ścieżka – dzięki czemu z wewnętrznego spokoju… nici, bo każdy z łatwością może podążyć naszym śladem.
 • Energia – widocznie autorzy mają uczulenie na kawę i muszą w inny sposób uzupełniać swoje braki.
 • Gwiazdy, ew. Kosmos – tam mają znajdować się istoty wyższe, mądrzejsze i więcej widzące niż my. W praktyce, muszą ciągle powtarzać swoje imię, zapewne po to, aby go przypadkiem nie zapomnieć[1]. Jeżeli chodzi o dokładniejsze miejsce pochodzenia, królują tu Syriusz, Plejady i Kasjopea.
Admin.gif
 • Natura – dotyczy głównie neopogan i antropologów; ma związek z odwieczną cyklicznością przyrody, tak, jakby w kulturze nie było dość rutyny.
 • Oko, widzenie – symbol percepcji, która ma być poszerzona. Wreszcie niezapomniane wrażenia przy oglądaniu szokujących scen!
 • Przebudzenie – bo czytelnik i tak może spać i aby otworzyć mu jedno czy trzecie oko, trzeba go wyrwać z drzemki niewiedzy. Niestety, nie można za to zasnąć z powrotem… no, może kawa jednak nie jest taka zła?
 • Przeznaczenie – w końcu wszystko ma swoje miejsce, a wolność nie istnieje, bo kierują nami władcy marionetek.
 • Rodzina – zwłaszcza Boscy Rodzice, którzy mają być źródłem każdego istnienia. Musieli być strasznie jurni, co?

Zaklęcia[edytuj • edytuj kod]

Czary, jak to czary, mają być zrozumiałe nie tyle dla śmiertelników, co dla sił z zaświatów. Istnieją różne języki, podobno natchnione, jednak przeciętny adept dochodzi do wniosku, że ciężko się je wymawia i z lenistwa poprzestaje on na łacinie lub grece, ewentualnie jeszcze czymkolwiek, co brzmi jak arabski. Nie przejmuje się przy tym tak przyziemnymi pierdołami, jak fleksja[2].

Kulinaria[edytuj • edytuj kod]

Niegdyś popularne było używanie organów różnych zwierząt, takich, jak na przykład oko kreta czy kogucie jajo, jednak moda na ekologiczne podejście do świata dotarła i do duchów. Spowodowało to poprzestanie na ziołach; tutaj panuje między innymi szałwia[3] oraz zupełnie rodzime chwasty, które można znaleźć podczas spaceru po parku. Jest to o tyle sprytne, że nierzadko zioła mają autentyczny wpływ na zdrowie, natomiast mistyczna otoczka dodaje im nie tylko walorów psychologicznych, ale i pewną wartość materialną.
Dawniej mówiono, by takie rośliny zbierać i przyrządzać nocą, przy pełni lub nowiu, ale w wyniku pomyłek z powodu niemożności ich rozróżnienia zaniechano i tego zwyczaju. Wyobraźcie sobie bowiem, że mieliście zamiar zapaść w spokojny sen, a okazało się, że zażyliście afrodyzjaki

Nieliczni jeszcze lubią bawić się krwią. Swojej dziewczyny.

Przykłady[edytuj • edytuj kod]

Miłości pełne przyjacielstwo aniołów niebios
 • Gdy narysuje się runę na wnętrzu dłoni, jej energia wchodzi w krew.
 • Istnieje podstawowa jedność między praktyczną techniką zależną od wizualizacji, kreacją bytów myślowych, a odmiennymi stanami świadomości, osiąganymi zarówno przez spokojną jak i ekstatyczną medytację.
 • Należy stworzyć sobie takie miejsca, które będą wzmacniały potencjał duchowy domowników i pozwalały na osiąganie wyższego stopnia świadomości poprzez rezonans z wysokimi emanacjami.
 • Wibracje ego stworzyły u grupy kosmitów struktury ego w ich duszach, w ich egzystencjach duchowych. Te struktury składają się ze wszystkich negatywnych uczuć, jakie ty i wszyscy kosmici czujecie. Do tych struktur ego w kosmitach dołączane są cały czas nowe fizyczne ciała, które są iluzjami, ale które kosmici w swoim stanie hipnozy odbierają jako rzeczywistość.

Zrób to sam[edytuj • edytuj kod]

Dowolne użycie po jednym wypowiedzeniu z każdej kolumny pozwoli na sformułowanie natchnionej treści:

1 2 3 4
Zgodnie ze świadectwem przodków wiadomo, że staranny wgląd we własny rozwój duchowy pozwoli na doświadczenie iluminacji oraz uwolnienia ostatecznej harmonii
Gdy nadejdzie dzień przemiany, równowaga pomiędzy czakrami umożliwi manifestację naszej prawdziwej osobowości
Dzięki potędze umysłu, podążanie drogą światła zapewni nam zrozumienie drzemiących w człowieku mocy
W gwiazdach można dostrzec, iż rozwijanie mentalnego potencjału otworzy wrota prowadzące do astralnych wizji
Aby nastąpił przegląd karmicznych zobowiązań, należy doznać jedności z Wszechświatem, co doprowadzi do podsumowania związku Jaźni z dziedziną sekretów skierowanych do nieświadomości

Przykładowy efekt[edytuj • edytuj kod]Cquote2.svg

W gwiazdach można dostrzec, iż równowaga pomiędzy czakrami otworzy wrota prowadzące do naszej prawdziwej osobowości.
Cquote2.svg

Przypisy

 1. Nawet, jeśli ma tylko dwie litery
 2. To samo tyczy się RPG
 3. Co z tego, że w ogródku rośnie zwyczajna, szałwia to szałwia, nie?