Tarot

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Medal.svg
Przykładowa karta Świat

Tarot – 78 kart z obrazkami, do których ktoś dorobił symbolikę i filozofię. Kart Tarota używa się dzisiaj głównie do wróżb i straszenia naiwniaków oraz kobiet w ciąży. Największą rzeszę wiernych ma wśród gospodyń wiejskich.

Karty Tarota pochodzą z piętnastowiecznego Mediolanu, czyli miejsca, które z religią było na bakier, nawet mimo oficjalnego ukrywania się pod płaszczem chrześcijaństwa. Początkowo Tarot przypominał grę karcianą z odniesieniami do typowych na ten okres treściami filozoficznymi (nieustanna wędrówka człowieka, ciągłe zdobywanie wiedzy i ogólnie podobne pieprzenie). Dopiero po pewnym czasie pojawiły się elementy wróżbiarstwa i ezoteryki.

Tarot dzieli się na 22 karty Wielkich Arkanów (większych tajemnic życia) i 56 kart Małych Arkanów (w praktyce o niczym). Te drugie odwołują się do znaków zodiaku, osobowości i żywiołów, a przez tarocistów odczytywane jako odpowiedzi na pytania pokroju: Czy jak włożę palec we wrzątek, to się sparzę? Wielkie Arkana odwołują się do archetypów, ale więcej wspólnego mają z anime i grami RPG. We wróżbach oznaczają przełomowe wydarzenia w przyszłości, a wszystko zależy od sposobu ułożenia kart. Jeszcze jedno – we wróżebnym Tarocie nie ma asa w rękawie. Uwierz nam.

Opis i znaczenie kart[edytuj • edytuj kod]

Każda karta z Wielkich Arkanów ma znaczenie zarówno symboliczne, jak i w przepowiadaniu przyszłości. W tym drugim przypadku wszystko zależy od tego, czy karta zostanie położona odwrotnie czy właściwie. Jeśli jest do góry nogami, aktywuje się efekt negatywny.

Karta Znaczenie symboliczne Pozycja właściwa Pozycja odwrócona
Głupiec Zwykły kretyn. Nie ma co przypisywać mu nadludzkich zdolności, bo po prostu symbolizuje każdego z nas – prostego dzieciaka. Dobra wróżba: Na Boże Narodzenie znajdziesz w pierożku jeden grosz. Zła wróżba: zgłupiejesz jeszcze bardziej.
Mag Mag potrafi czarować i strzelać fajerbolem. Też będziesz potrafił(a) strzelać fajerbolem. Pęknie ci woreczek żółciowy.
Papieżyca Oznacza intuicję, delikatność i spokój. Występowała jako Arcykapłanka w anime Trinity Blood. Otrzymasz od tajemniczego nieznajomego przepiękną tiarę papieską, którą można sprzedać na Allegro.pl za ponad 1000 zł. Jeśli jesteś mężczyzną – zostaniesz wykastrowany przez księdza. Jeśli jesteś kobietą – zostaniesz spalona na stosie za herezję.
Cesarzowa Cesarzowa symbolizuje dobroć, opiekuńczość, oraz uczestnictwo w rozbiorach terytorialnych sąsiednich narodów. Zostaniesz cesarzową. Wersja dla panów; zostaniesz Rasputinem i będziesz mógł wyrywać damy dworu. Twój kraj zniknie z map na 123 lata w wyniku ataku sąsiadów.
Cesarz Oznacza zjednoczenie Europy pod jednym berłem. Także symbolizuje pyszne czekoladki. Unia Europejska nie zmieni się w związek państw komunistycznych. UE zmieni się w związek państw komunistycznych, a ty trafisz do łagrów.
Papież To symbol autorytetu, pobożności i konserwatyzmu. Dotyczy spraw duchowych etc. Dostaniesz od każdego gracza 250$ w grze Eurobussiness. Drastycznie ulegnie pogorszeniu twój sposób mówienia i dialekt.
Kochankowie Karta w przenośni oznacza miłość, koprofilię związek, 2girls1cup uczucia. Będziecie mieć dzidziusia! (to zła wiadomość?) Twój partner/partnerka okaże się być dwumetrowym murzynem z HIV.
Rydwan Rydwan symbolizuje film Ben Hur. Dostaniesz główną rolę w filmie o starożytnym Rzymie. Będziesz walczyć na śmierć i życie na arenie z innymi gladiatorami. Ewentualnie zgwałci cię Charlton Heston.
Sprawiedliwość Symbolizuje (zgadnij) sprawiedliwy wyrok, rychłe rozstrzygnięcie sporów. Twój artykuł na Nonsensopedii nie zostanie skasowany. Zostaniesz rozgnieciony przez spadający posąg Temidy.
Pustelnik Symbolizuje człowieka bez domu, który mieszka w jakiejś dziczy wraz z małpami. Twój współczynnik IQ wzrośnie półtora raza. Zostaniesz porwany przez Rosjan na eksperymenty pseudomedyczne.
Koło Fortuny Oznacza los, przyszłość, niepewność. Trafisz trójkę w lotka, a twój nielubiany sąsiad pójdzie siedzieć za malwersacje finansowe w jednej celi z seryjnym mordercą. Sytuacja się odwróci.
Moc Zgadnij, kurna! Będziesz w stanie zabić lwa pustoszącego okolice Nemei, a potem zjesz kolację z Putinem. Podczas jazdy samochodem, siła odśrodkowa rozerwie cię na strzępy.
Wisielec Karta oznacza masochizm (przedstawiony wisielec ma na twarzy lekki uśmiech), bondage i wiszenie za lewą nogę. Koniec problemów ze stawami (szczególnie kolan). Z otchłani przybędą Cenobici i porwą cię do piekła, gdzie zostaniesz poddany/poddana torturom, które przejdą do legend nawet w piekle.
Śmierć Tutaj kończy się droga żywego człowieka. Szkoda, bo dalej jest jeszcze ciekawiej. Dostaniesz karnet do KFC i możliwość przechodzenia bezpiecznie przez ulicę. Trafisz na główną stronę rotten.com. Bynajmniej nie jako ten żywy.
Umiarkowanie Jak nazwa wskazuje – karta symbolizuje równowagę. Będziesz miał zdrowe ciało. Układ pokarmowy ulegnie rozregulowaniu.
Diabeł Symbol wszelkiej rogacizny, oraz całkowitego zła, ciemności. Jeśli założysz zespół black metalowy, to odniesie natychmiastowy sukces. Już na zawsze zostaniesz seksualnym niewolnikiem Szatana.
Wieża Podobnie jak World Trade Center symbolizuje rozpad i zniszczenie. Samolot, którym polecisz, nie rozbije się. Samolot uderzy w budynek, w którym akurat przebywasz.
Gwiazda Symbol młodości, dorastania, harmonii oraz ładu. Zostaniesz znaną gwiazdą w jakiejś dziedzinie. Nie będą cię chcieli nawet w filmach porno.
Księżyc Symbolizuje niepewność, oszustwo, otaczające kłamstwa. Wszystko ci się upiecze – kłamstewka, świństewka i większe grzeszki. Przynajmniej przez pewien czas. Spadający meteoryt trafi akurat w ciebie.
Słońce Taka gwiazda. Znaczy zaufanie i przyjaźń. Rośliny doniczkowe szybko wyrosną. Radioaktywne pyły przypadkiem wpadną do twojego napoju. Ulegniesz mutacji.
Sąd Ostateczny Oznacza ostateczne powstanie z martwych, przebaczenie lub potępienie. Wyłowisz złotą rybkę, która spełni twoje trzy życzenia. Martwi wstaną z grobów. Nie będą mili.
Świat Karta chyba najbardziej szczęśliwa. Oznacza szczęście i radość, oraz stanowi koniec wędrówki. Złapiesz wszystkie Pokemony. Pijany nastolatek urwie ci od internetu kabel, a następnie zrzuci z wysokości.

Na podstawie Tarota planują stworzyć kolekcjonerską grę karcianą Tarot: The Gathering. Liczba kart ma wzrosnąć wstępnie co najmniej siedmiokrotnie. Szczegóły nie są jeszcze znane.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat: