World Trade Center

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Pewna reklama Philips z 1995 roku
WTC
Nie mówcie TurboDymoManowi o tym
Chińczycy okazali się mądrzejsi i zrobili miejsce dla latających samolotów w najwyższym wieżowcu Szanghaju
Czcionka Wingdings też przepowiedziała przyszłość
Naprawdę!

A wieże runą, runą, runą
I pogrzebią stary świat!

Jacek Kaczmarski o WTC

Za górami, za lasami,
żył bin Laden z Talibami.
Lecz pewnego dnia we wtorek,
gdy dopisał mu humorek,
zamiast Escape wcisnął Enter,
rozpierdolił World Trade Center…

Wierszyk o WTC

Zdradziłaś kurwo mnie
Rzucę się z World Trade Center
Ale nie zabiję się
Bo tam już kurwa nie ma pięter

Chryzantemy złociste

Entliczek pentliczek
nie ma wieżyczek.
Co dziś znowu wytnie nam Osama?
Czy puści lotnika?
Czy wyśle wąglika?
A może w jakiejś ubikacji
dokona detonacji?
Raz, dwa, trzy do Kabulu lecisz TY!!!

Rymowanka o WTC

World Trade Center (znany również jako WT(F)C) – wieżowiec dwa wieżowce (a raczej seria wieżowców, z czego te bliźniacze osiągnęły sukces medialny), które runęły po tragicznym zamachu przeprowadzonym przez CIA Al-Kaidę dnia 11 września 2001. Dzisiaj nie istnieją, lecz dawniej stały w samym centrum Nowego Jorka. Niegdysiejsza chluba Amerykanów. Teraz uważana za największą tragedię w historii USA, o większej randze niż wojna wietnamska, wojna koreańska i walki z Japonią podczas II wojny światowej.

Historia[edytuj • edytuj kod]

World Trade Center to seria nieszczęść, zamachów i krachów finansowych. Oczywiście gdy postawiono wieże to musiał wybuchnąć kryzys gospodarczy. No dobra, nie w USA tylko w Polsce, bo Gierek nabrał kredytów i nie miał z czego spłacić. Ale wybuchł. W 1975 roku w jednej z wież wybuchł pożar. Szalał sobie wesoło, aż strażacy nie uratowali wszystkich i go nie ugasili. Skutek: wieże wciąż stoją. Ta sama wieża doczekała się zamachu na podziemnym parkingu w 1993 roku. Ktoś wpakował do furgonetki 700 ton materiałów wybuchowych i zajechał do restauracji na 106 piętrze. Jak je zmieścił, nie wiadomo. Skutek: 6:0 dla furgonetki, tysiąc rannych, wieże wciąż (ledwo) stały.

W 2001 Dżordż Dablju „Demolka” Busz zapowiedział wykonanie testu wytrzymałości wież, do tego celu zatrudniono firmę budowlaną – Al-Kajdę. Pracami kierowała firma nazywana Central Intelligence Agency zarządzana z miejscowości Pentagon. Test, jak wszyscy wiemy, zakończył się wynikiem negatywnym, a konsorcjum budowlane już zapewne wtedy nie istniało, więc wina poszła na nieprawidłowości w testach (jak użycie awionetki z TNT zamiast wypełnionych pasażerami Boeingów 757 i 767).

Reakcja Wujcia Sama[edytuj • edytuj kod]

Wujcio Sam po tym, jak już podniósł koparę z ziemi, postanowił wziąć się do roboty. W tymże chwalebnym celu… najechał Afganistan. Do pomocy dostał Murzynów z NATO. Ostatecznie Stany Zjednoczone, największe mocarstwo na świecie pokonało przywódcę Al-Kaidy, Osamę bin Ladena. Potrzebne było na to niecałe 10 lat, bo konwencja genewska zabroniła Amerykanom rozbrojenie atomowe poprzez wyrzucenie wszystkich bomb od Iraku do Pakistanu.

WTC w (pop) kulturze[edytuj • edytuj kod]

World Trade Center pojawiało się w wielu filmach i grach:

  • „WTC”, „World Trade Center” – ogółem są to wszystkie mniej lub bardziej udane filmy o tym tytule. Ich głównym bohaterem jest zawsze strażak, który stara się uratować tylu ludzi, ilu się da, a całe utwory mają charakter melodramatów,
  • „Kevin sam w Nowym Jorku” – film z okresu istnienia Bliźniaczych Wież,
  • „Ucieczka z Nowego Jorku” – dziełko nakręcone jeszcze przed zamachem. Ciekawe jest to, że to film o przyszłości, a wieże nadal stoją[1].
  • Sim City 3000gra komputerowa, w której możesz wybudować sobie miasto i palnąć obie wieże idealnie 11 września 2001 roku (według czasu gry). Co ciekawe, gra oferuje generowanie katastrofy w postaci UFO, dzięki czemu kosmici mogą wysadzić obie wieże.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Krótko po zamachach wybuchła afera, gdyż pewien gość zamiast pojawić się w robocie w WTC poszedł do kochanki i kochał się z nią, mając w nosie telewizję, radio i Internet. Później wieczorem pechowiec zadzwonił do żony i powiedział, że się spóźni, bo jest zawalony robotą[2].

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Poprawka, akcja dzieje się w 1997... Wieże miały w planach stać jeszcze cztery lata
  2. No dobra, snopes.com mówi, że to miejska legenda. Ale fajnie brzmi, co nie?