Afganistan

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Medal.svg
Typowa afgańska wyschnięta, równa jak stół, równina

Dajcie mi turban, a od razu dostanę azyl w tym kraju

Mikołaj Rej o Afganistanie

I know Afghanistan! Bang bang!!!

Barack Obama o Afghanistanie

Afganistan (آنکس که بداند و بداند که) – mocarstwo kieszonkowe leżące nad Morzem Śródazjatyckim. Kraina pokryta górzystymi równinami (upiększonymi rozlicznymi kretowiskami) o łącznej powierzchni 312 000 rzutów beretem kwadratowych.

Główne miasta[edytuj • edytuj kod]

  • در جهل مرکب ابدالدهر بمان – stolica zamieszkała przez 1234 osoby
  • ﭖﭙﭭﭺﭽﮕ – 123 osoby
  • ﺂﺊﺉﺈﺇﭖﭭﭺﭻ – 12 osób
  • ﺁﺂﺂﺃﺄﮔﮓﮒﮑ – 1 osoba

Historia[edytuj • edytuj kod]

Talibowie sfotografowani bezpośrednio po zwycięstwie nad Rosjanami

Dzisiejsi mieszkańcy Afganistanu, Talibowie, zostali zrzuceni na spadochronach znikąd w roku MCDXL (czyli całkiem niedawno). Ich widok przepłoszył mieszkającego tam znanego hodowcę maku Czyngis Chana (który został zaskoczony podczas pewnych, nader dwuznacznych, manipulacji przy tylnej części wielbłądzicy). Młode państwo afgańskie musiało oprzeć się zbrojnej interwencji cesarza Chin Ping Ponga 2.0, tradycyjnego sojusznika Chingis Chana. Dzięki geniuszowi wydzierżawionego z Gruzji marszałka polnego Syfmanawardze (duży koszt, ale się zwrócił), który zmęczył chińskiego generała Wsuń Se Wczaj uporczywą ucieczką, Talibowie odnieśli wspaniałe zwycięstwo. Kolejną ciężką próbą dla Afganistanu była interwencja rosyjska. Rosyjski generał Iwan Gromkopierdzew był bardzo bliski zwycięstwa. Przełomem było zastosowanie przez Talibów straszliwej broni, jaką niewątpliwie stanowi John Rambo wyposażony w łuk, postrach wszystkich pilotów helikopterów. W obliczu takiego obrotu spraw Rosjanie obrazili się i ich armie odmaszerowały z powrotem do Rosji.

Ustrój polityczny[edytuj • edytuj kod]

Afganistanem rządzi tzw. Chieff Master, który jest głową państwa i szefem rządu. Obecny Chieff Master został wybrany drogą losowania z chińskich ciasteczek z wróżbami i jest nim Habibullah Visi Mu Laha. Poprawności losowania strzegła Komisja kontroli gier i zakładów. Procedura wyboru została przeprowadzona bardzo sprawnie, ponieważ był tylko jeden kandydat – wystarczyło jedno potaknięcie komisji (zrezygnowano z uruchamiania maszyny losującej) i rozpoczęła się kadencja Habibullaha, trwająca zwyczajowo 3,7 roku.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Afganistan jest głównym producentem i eksporterem opium, turbanów, dziadków do orzechów, suszonych wielbłądzich odchodów i nadmuchiwanych przenośnych jaskiń, sprzedawanych w Tesco w promocji. Talibowie cenieni są również na całym świecie jako wykonawcy kołysek dla dzieci oraz żigolacy specjalizujący się w mizianiu chętnych brodami po nieubranych plecach. Znane na całym świecie są też afgańskie kopalnie kamieni. Skutkiem ubocznym wydobywania drogocennych kamieni jest ropa naftowa i diamenty, które sprzedają za grosze krajom całego świata.

Polityka wewnętrzna[edytuj • edytuj kod]

Mieszkańcy Afganistanu są pokojowo usposobieni, a przede wszystkim otwarci, tolerancyjni i bardzo gościnni. Ich najsłynniejsi goście to:

  • Osama bin Laden – właściciel firmy produkującej samoloty pasażersko-kamikaze, znane z wielokrotnych prób lądowania na pionowych ścianach budynków.
  • Okimuru Jebiesukinabosaka – znany wynalazca psów z Japonii, obecnie propagator nietypowego ich zastosowania w celach rozrywkowych.
  • John Rambo – afgański bohater narodowy.
  • George Bush – główny sponsor Osama bin Ladena.

Polityka zagraniczna[edytuj • edytuj kod]

Polska miejscowość partnerska Afganistanu to Klewki. Jest to miejsce bardzo często odwiedzane przez Talibów. Cele tych wizyt są nieznane. Dziennikarze spekulują, że afgańscy goście pertraktują z sołtysem Klewek na temat możliwości zakupu od tamtejszej rady sołeckiej licencji na borsuka z grila. Ta potrawa stała się ulubioną przekąską mieszkańców Afganistanu i jest obecnie dostępna jedynie w ramach importu z Polski. Afganistan jest obecnie uwikłany w podjazdową wojnę dyplomatyczną z USA o stan Alaska. Konflikt wszedł już w swoją najostrzejszą fazę, w której Talibowie, w ramach sankcji, zmniejszyli o połowę podaż turbanów na światowym rynku. To posunięcie wywołało zamieszki i walki uliczne w USA. Amerykanie w rewanżu zbombardowali bezludne afgańskie góry słoikami po ogórkach. Przy okazji tego incydentu ucierpiało czterech Kanadyjczyków i jedno wesele.

Z ostatniej chwili[edytuj • edytuj kod]

Powszechnie wiadomo, że afgańskie częściowe embargo na turbany może być preludium do bardziej zdecydowanych działań, polegających na zmniejszeniu eksportu suszonych wielbłądzich odchodów. Ten krok może zatrząść światową gospodarką i cofnąć ją w rozwoju o całe dziesięciolecia. Obecny stan podupadającej gospodarki światowej jest wynikiem tych właśnie poczynań.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]