Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2021!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Malezja

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jeśli Malezja ma problem jest to problem narodowy. Jeśli jest to problem Chin, to problem rasowy. Jeśli Indie mają problem, to nie jest to problem

Jedna z zasad malezyjskiej konstytucji

Gdzie jest cukier, tam są mrówki

Przysłowie malajskie według masońskiej Wikipedii[1]

Malezja – państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej. Podobnie jak Singapur jest uznawana przez przeciętnego Polaka za zwykłą plamę na mapie zamieszkaną przez Żółtków.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Malezyjska podróba WTCPetru Towers

Pierwsze państwa na terenie dzisiejszej Malezji powstały na początku XV wieku. Już wtedy rozprzestrzeniała się tam religia pokoju. W XIX wieku państewka poprosiły o pomoc Wielką Brytanię, w celu rozwiązania konfliktów pomiędzy nimi. Brytyjczycy postanowili rozwiązać sprawę w sposób rosyjski, czyli państwa te zostały wchłonięte w skład Wielkiej Brytanii.

W czasie II wojny światowej dostali niemiłosierny wpCenzura2.svgol od Japonii. Niezadowoleni chińscy komuniści dołączyli się do wojny, a po odbiciu wysp nadal walczyli przeciwko Brytyjczykom. Pomimo że Malezja uzyskała niepodległość w 1957 roku, Chińczycy dalej nie odpuszczali. Zrezygnowali dopiero w 1989 roku, kiedy podpisano porozumienie pokojowe, gdyż bali się, że ONZ może wyrazić zaniepokojenie.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Skład sosu używanego w Nasi Lemaku

Malezyjski przemysł filmowy należy do najlepszych w Azji Południowo-Wschodniej, co daje oszałamiającą liczbę nie więcej niż 1 film rocznie. Poza tym, Malezja ma ogromne osiągnięcia zwłaszcza w dziedzinie zaawansowanych technologii. Prawie 90% dyskietek było produkowane w Malezji. Kiedy ludzie przestali je kupować, gospodarka tego kraju mocno podupadła.

Żywność[edytuj • edytuj kod]

Malezja jest cholernie gorącym miejscem, więc większość restauracji w tym kraju to tzw. mamaki[2]. Rozpowszechnionym zwyczajem w Malezji jest to, że jedzenie musi być halal[3], inaczej Malezyjczycy go nie zjedzą. Potrawą narodową jest Nasi Lemak, który składa się z ryżu, mięsa kóz[4], kurczaka i lokalnego sosu (składającego się z całej tablicy Mendelejewa).

Edukacja[edytuj • edytuj kod]

System edukacji w Malezji jest wyjątkowy, ponieważ karze osoby osiągające wysokie wyniki i nagradza słabszych. Konkretniej mózgi są deportowani za granicę, a debile zajmują w tym kraju wszystkie stanowiska państwowe[5].

Demografia[edytuj • edytuj kod]

Zapewne zastanawialiście się, ile wynosi liczba ludności w Malezji. Nie? My też nie. Ale odpowiedzią jest: trochę mniej niż w Polsce.
Są to następująco:

  • Malalajowie – 61%;
  • Chińczycy (potomkowie komunistów) – 25%;
  • Cyganie – 7%;
  • Nosacze sundajskie – 7%.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Link
  2. z malajskiego, restauracja na otwartej przestrzeni
  3. Absolutnie bez wieprzowiny
  4. Takie jedzenie jest jak najbardziej halal!
  5. Biorą przykład od nas