Liban

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Krajobraz Libanu

Liban (właśc. الجمهوريّة البنانيّة, wedle propagandy Taliban) – kraj położony w zachodniej Azji, dokładnie nie. Ma dwóch sąsiadów, Syrię i Izrael, które na przemian okupują kraj. Słynie z flagi takiej samej jak godło, cedrów (których już mało co tam zostało) i znakomitych terrorystów.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Ta pustynia miała wielu gospodarzy, począwszy od Fenicji i Persji, poprzez Rzym i krzyżowców, a kończąc na żabojadach. Dopiero w 1920 roku stworzono tu zalążek niepodległości, którą Liban zdobył na przekór Europie podczas II wojny światowej. Wystarczyło jednak kilkanaście lat, by obywatele uznali, iż nie przerobili historycznego tematu wojen i rozpętali sobie wewnętrzną potyczkę. Poszło rzecz jasna o religię. Syryjczycy przyszli z rozwiązaniem kompromisowym (Skoro nie możecie wybrać władz, to pozwólcie, że my wam narzucimy własną). Do rozbiorów przyłączył się Izrael. Libańczycy przerobili jeszcze dwie wojny oraz rewolucję. Syryjczycy wywieźli swoje rosyjskie czołgi do domu w 2005, w 2008 uznali niepodległość Libanu i nie spalili planów podboju.

Ludność[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat:

Może się to wydawać iście nonsensowne, ale tu 60% społeczeństwa to muzułmanie, a 40% to chrześcijanie i jeszcze nie rozerwano kraju na dwie strefy. W parlamencie panuje parytet religijny, o równości płci należy zapomnieć (zwłaszcza ze strony muzułmańskiej większości), a prezydent nie może być czarny islamistą. Może być nim jedynie chrześcijanin rytu maronickiego. Tytuł premiera przypada obywatelowi wyznającemu islam szyicki, zaś sejmem rządzi sunnita. W takim układzie prokuratorem generalnym jest Polinezyjczyk, a ministrem spraw zagranicznych – reptilianin. Wystarczą jednak drobne zmiany w konstytucji i łatwo ograniczyć każdemu kompetencje. Tak jak w każdym kraju, również i tu obecni są Polacy, nazywający się Polskimi Cedrami.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Liban czerpie największe zyski z dzierżenia prawa autorskiego kształtu choinek zapachowych, ponadto przeróbka ropy naftowej i wyrób biżuterii, wyrabiają nawet PKB na głowę wyższy niż Polska.

Sport[edytuj • edytuj kod]

Liban ma jeden z najlepszych klubów strzeleckich na świecie – Hezbollah S. C. Głównymi rywalami są Al-Kaida i ETA, z którymi dochodzi czasem do większych starć na liczbę zabitych ze świata zachodniego zła. Popularne są również sparingi strzeleckie z pomniejszymi klubami rządowymi z Izraela.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]