Uzbekistan

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uzbekistan – pustkowie rozciągające się niemal od Morza Kaspijskiego aż po Tienszan. Kto ma pod ręką mapę, widzi, że to w środkowej Azji. Jeden z głównych obiektów śmiechu polskich dzieci, główny wróg Kazachstanu (Te dupki sąsiadujące od południa!), dysponujący jednak gorszym potasem.

Geografia[edytuj • edytuj kod]

Przyjeżdżając do Uzbekistanu możesz zauważyć pustynie, góry lub pustynie i góry naraz. Gdzieniegdzie znajdziesz resztki cywilizacji (np. Taszkient). Było niegdyś jezioro Aralskie, lecz Uzbecy zaczęli zabierać mu wodę i szybko wyschło. Upały sięgają 45 stopni, więc nie narzekaj na marne 30 w Polsce. Co ciekawe, mając tak słabe perspektywy rolnicze, państwo wciąż uparcie nie przerzuca się na inne gałęzie gospodarki. Dowodzi to, że przemiany ustrojowe ominęły ten kraj. Wielkim problemem jest niemożność bliskiego opalenia się nad otwartym morzem – wszyscy sąsiedzi Uzbekistanu (i on sam) nie mają dostępu do morza, w czym dopatruje się spisku innych państw islamskich.

Kotlina Fergańska[edytuj • edytuj kod]

Jeżeli będąc kiedykolwiek w tym kraju odwiedziłeś to miejsce, nie wszedłeś przypadkowo przewracając się z boku na bok łózka wprost na linię wymiany ognia, a następnie powróciłeś skądkolwiek jesteś, możesz być z siebie dumny. Tamtejsi mieszkańcy wyznający tak ortodoksyjną doktrynę islamu, że wahhabiccy szejkowie apelują do nich o poczytalność, są gotowi okraść się ze wszystkiego co masz i ugotować, stawiając twoją głowę ścianie jako trofeum.

Ekstremizm muzułmański w tym rejonie odrodził się tuż po upadku ZSRR i jest mieszany względami nie tylko religijnymi, ale także etnicznymi, gdyż wokół Kotliny, która rozciąga się na państwa sąsiednie żyje duża diaspora uzbecka oraz jej niedoprawiona baranina. W 2005 roku doszło do zamieszek w mieście Adiżan, w wyniku których nie tylko Uzbekistan, ale pozostałe kraje Azji Środkowej straciły swoich wszystkich kilkunastu kamerzystów. Uzbekistan odwrócił się wtedy od USA, a kto wie, może odwrotnie, zaś kamerzystów w kolorze khaki dostarczyła Bliska Zagranica. To gwarant suwerenności kraju.

W Uzbekistanie wszędzie rosną konopie indyjskie, o czym wspomniał słynny Bodek w swoim wykładzie „O narkotykach”.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Gospodarka opiera się na chronieniu złóż gazu ziemnego przed Gazpromem. Znane są także pola bawełny wokół wyschniętego jeziora. Jako że państwo ma rozmiary Imperium Tureckiego, objęło liczne złoża metali, które kraj wykorzystuje na maksimum. Budżet państwa zasilają daniny od Rusłana Czagajewa. Ważnym źródłem dochodu jest sprzedaż wizerunku biednego państwa, by zdobyć popularność i pomoc od ONZ. Dlatego Uzbekistan bogaci się i jest niemal miliard dolarów na plusie. I co, Polacy, dalej się śmiejecie i wyzywacie od Uzbeków?

Polityka[edytuj • edytuj kod]

Uzbekistan posiada jedną z najdłuższych prezydenckich kadencji na świecie (obok Białorusi). W całej swej historii Uzbekistan posiadał aż jednego prezydenta – poparciem dorównującego PZPR Islom Karimova, jednak ten zmarł i trzeba będzie wybrać następcę. Oczywiście kraj należy do RWPG WNP, czyli wciąż jest zależny od Związku Radzieckiego.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]