Mapa

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Mapa – duży zwitek papieru, który nie chce zmieścić się do kieszeni. Czasem określana mianem „Szkic podwórka o mniejszym lub większym stopniu dokładności”. Mapa jest zazwyczaj w kształcie trójkąta równobocznego, gdzie najdłuższy bok pokazuje gdzie jest góra, najkrótszy gdzie jest lewo, a pozostałe dwa boki to północ i popołudnie. Zazwyczaj posiada legendę ze śmiesznymi historiami, np. legendę o jednostce generała Fruzenchlifera.

Mapę zawsze trudno jest złożyć po uprzednim jej rozłożeniu. Studenci kartografii studiują 5 lat, by się tego nauczyć. Jeżeli ktoś szuka mapy, to włącza TVN Meteo, tam jest ich dużo. Mapy można również znaleźć w kiosku RUCHu oraz w wojsku, tylko że do pierwszego można wejść, zapłacić, dostać mapę, a do drugiego należy się udać, stracić pieniądze i na tym się kończy. Mapy występują również w postaci mapy świata, mapy miasta, mapy wioski, mapy podwórka i mapy ludzkiego ciała. Pierwszą można znaleźć w kiosku RUCHu, drugą w mieście, trzecią u wójta, a mapę ludzkiego ciała na stronach dla dorosłych.

Częścią mapy jest ponadto papier na którym ją wydrukowano (mapy internetowe i telewizyjne też wyświetlają mapy na papierze, po prostu nie wiesz nawet co masz pod kineskopem). Najlepsze mapy są wykonane z papieru ściernego, gdyż wtedy nie można ich użyć w celach sanitarnych. Z drugiej strony najtańsze korzystają z papieru toaletowego, kosztują 2.99 i nadają się tylko do tego, do czego jest przeznaczony papier toaletowy. Można też spotkać mapy zwykłe, mapy wypukłe, mapy plastikowe, a nawet jadalne (jeżeli uznać te nitki pleśni na kiełbaskach kupionych wczoraj w Constarze za mapę).

Mapy zagraniczne są głównym źródłem dochodu Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, gdyż dzięki ich rozporządzeniom mapy trzeba zmieniać kilka razy do roku, bo nazwa kałuży w południowej Zambii raz jest pisana małą, a raz wielką literą.

Legendy na mapach[edytuj • edytuj kod]

Na niektórych mapach znajdują się legendy, np. legendy o zakopanym skarbie lub o miejscu, gdzie można napić się taniego wina. Jedną z najciekawszych legend spotykanych na mapach, jest legenda na mapie Wrocławia przedstawiająca wszystkie miejsca, w których można bez żadnych opłat wydalić z organizmu zbyteczne płyny.

Galeria[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]