Przewodnik turystyczny

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przewodnik z dawnych czasów
Poradniki
Zobacz poradnik:

Przewodnik turystycznyksiążka, która opowiada wszystko to, co cię najmniej interesuje podczas wycieczki: historia, okoliczne rudery, a skrzętnie pomija najważniejsze informacje o danej miejscowości: gdzie wypić tak, by nie dostać po mordzie, gdzie znaleźć knajpy, które nie trują itp.

Autorzy przewodników z uporem godnym lepszej sprawy postawili sobie za punkt honoru wytłumaczyć, co się działo za Bolesława Krótkobrodego czy innego Jana Bez Ziemi. Informacje o wydarzeniach z 1388 roku zdają się przysłaniać zdrowy rozsądek i nijak nie dadzą sobie wytłumaczyć, że uczestnicy wycieczki mają to głęboko w dupie, a interesuje ich przede wszystkim, gdzie można dostać dobre i w miarę tanie piwo. Podobnie z obiektami godnymi zwiedzenia. Jeśli w miejscowości znajduje się kościół, na pewno będzie opisany w przewodniku, nawet jeśli stodoła sołtysa jest bardziej zabytkowa.

Innym postrachem przewodników turystycznych jest lodowiec. Koniecznie należy opisać wszystkie utwory polodowcowe w okolicach ze szczególnym uwzględnieniem moren czołowych, dennych i bezdennych, mimo że wycieczkowicze nie bardzo umieją odróżnić morenę od moreli.

Opisy szlaków w przewodnikach[edytuj • edytuj kod]

  • Polecenia typu "za kościołem skręcić w prawo" nigdy nie precyzują, którą drogę należy wybrać, nawet jeśli w prawo prowadzą trzy drogi w odległości kilkunastu metrów od kościoła
  • Szlak opisany jako łatwy z reguły najeżony jest kamieniami, przepaściami i innymi atrakcjami turystycznymi
  • "Rozległa polana" czasem jest plackiem ziemi o rozmiarach 10 na 10 metrów
  • Obiekt, będący punktem orientacyjnym dla autorów przewodnika jest z reguły trudny do odnalezienia w terenie