Nepal

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Prezydent Nepalu w trakcie przemówienia[1]

Jaki jest najlepszy kraj dla tych, którzy chcą rzucić palenie? Nepal!

Karol Strasburger o Nepalu

Nepal – kraj w Azji o wysokich aspiracjach, co świadczy o tym, że góruje nad swoimi sąsiadami położeniem geograficznym.

Ekonomia[edytuj • edytuj kod]

Nepal będzie jednym z najbogatszych krajów w Azji za kilka lat, dzięki innowacjom gospodarczym. Kraj ten jest pierwszym państwem na świecie, które całkowicie wyeliminowało transakcje pieniężne i oparło swoją gospodarkę na handlu ludźmi. Głównym towarem importowym są tybetańscy i bhutańscy uchodźcy wysyłani m.in. do Polski.

Kultura[edytuj • edytuj kod]

Nepal ma bogatą kulturę. Największym narodowym festiwalem jest strajk generalny rozpoczynający się po ogłoszeniu wyników wyborów. Następną największą uroczystością państwową są przerwy w dostawie prądu. W czasie uroczystości Nepalczycy zawsze odbywają uroczystą kolację przy świecach, a przerwy są co najmniej dwa razy dziennie i trwają od 3 do 9 godzin. Poza tym kraj ten znany jest z bijatyk odbywających się w parlamencie przy każdej lepszej okazji, np. w trakcie uchwalania budżetu.

Architektura[edytuj • edytuj kod]

Zasadniczo na obszarach wiejskich znajdują się chatki wykonane z ziemi, gliny i gCenzura2.svga, gdyż jest to tzw. klasyczny styl indyjskiej architektury. W miastach częściej buduje się domy ceglane wykonane dzięki zaprawie zmieszanej ze żwirem[2]. Za to na dużych wysokościach, mieszkańcy – zmęczeni odbudową domów po każdej lawinie czy trzęsieniu ziemi – wolą mieszkać na ulicach bądź w namiotach pozostawionych przez wspinaczy.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Na zdjęciu widoczny symbol Nepalu.
  2. Co ciekawe, żwir jest cennym kamieniem szlachetnym dla Nepalczyków.