Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2020!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Syria

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
NonNews
Zobacz w NonNews temat:

Syria (właśc. الجمهوريّة العربيّة السّوريّة) – państwo położone w okolicach Dalekiego Wschodu. Jej stolicą jest miasto دمشق.

Państewko to leży między Turcją, Irakiem, Jordanią, Libanem i Izraelem. Rządzone jest wyłącznie przez terrorystów. Wcześniej był tutaj Asad, lecz w 2011 roku Syria nie chciała być gorsza od Egiptu czy Libii i postanowiła obalić dyktatora. Efekt był mizerny, bo buntownicy zapomnieli, że nie mają ropy i NATO nie pomoże.

Historia[edytuj]

Położona na Bliskim Wschodzie, wcześniej nosiła nazwę Asyria, jednak straciła początkowe „A” na wskutek najazdów Aleksandra Wielkiego. Przez długi okres Syria była okupowana przez wiele innych państw. Po długim czasie obecny prezydent Syrii wygonił nieznośnych okupantów i stworzył własne państwo.

Czasy obecne[edytuj]

Typowy transport w Syrii

Obecnie Syria próbowała pokazać, że jest mocarstwem i przeprowadziła nieudany atak na Izrael. Przez te niefortunne zdarzenie, Syria jest wyśmiewana przez wiele krajów świata. Przez Polskę także.

Gospodarka[edytuj]

Gospodarka opiera się głównie na eksporcie małej ilości ropy do Wielkiego i Małego brata. Przemysł jest nastawiony głównie na produkcję i eksport wąglika oraz cyjanowodoru. Ludzie w czasie wolnym poprawiają stan gospodarki przerzucając liczne krowy po pustyni. Turystyka opiera się obecnie na przyjeździe Błękitnych hełmów.